0
  • Brak produktów w koszyku.
Baza WiedzyPoradnik najemcyJak bezpiecznie wynająć mieszkanie lub pokój?

Kilka kroków, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie lub pokój - 10 zasad które trzeba dopełnić by nie popełnić błędu.

1. Sprawdź, czy osoba wynajmująca jest właścicielem, podnajemcą lub ma inne prawa do danej nieruchomości: akt notarialny, pismo o wymiarze podatku od tej nieruchomości zaadresowane do wynajmującego, numer księgi wieczystej nieruchomości (do sprawdzenia na ekw.ms.gov.pl). W przypadku podnajmu poproś o wgląd do umowy najmu nieruchomości z właścicielem zwierającej zapis pozwalający na podnajem. Jeśli korzystasz z usług agencji nieruchomości lub innego pośrednika, zapytaj, czy powyższe zostało sprawdzone.

2. Omów z wynajmującym zasady najmukaucję, okres wynajęcia i rodzaj umowy, czynsz najmu, co zawiera czynsz najmu, a co trzeba opłacić dodatkowo i w jaki sposób, możliwość instalacji tv kablowej lub internetu, jeśli potrzebujesz.

3. Podpisz Umowę Najmu – zawierającą wcześniejsze ustalenia. W naszej umowie znajdziesz wszystkie zasady jak bezpiecznie wynająć mieszkanie.

4. Przy przejmowaniu mieszkania zalecamy sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, dokładnie opisującego stan mieszkania (ściany, podłogi, okna, drzwi), wyposażenia i mebli, wskazania liczników, ilość kompletów kluczy, pilotów do bram.

5. Pilnuj finansów: jeśli płacisz gotówką, proś o pokwitowanie (data, kto, od kogo, ile, za co, podpis), pamiętaj o terminach płacenia czynszu i rachunków. Z solidnym parterem dobrze się współpracuje.

6. Jeśli nie wiesz – pytaj:  o sposób zamknięcia zaworów wody, obsługę pralki, miejsce parkowania rowerów, odczyty liczników, sortowanie śmieci,  co należy robić z korespondencją  do właściciela lub poprzednich najemców, jak naprawić uszkodzony mebel, czy sąsiedzi są mili, gdzie najlepiej wychodzić z psem albo pobiegać.

7. Informuj właściciela o zmianie: numeru telefonu, adresu e-mail, danych osobowych.

8. Rozmawiaj: jeśli nagle coś się zdecydowanie zmienia w Twoim życiu i wpływa na wszystko pozostałe – informuj i rozmawiaj z właścicielem o możliwych rozwiązaniach sytuacji.

9. Zdaj mieszkanie w takim stanie, w jakim chciałbyś je wynająć: posprzątane, z czystymi ścianami, oknami i łazienką, bez drobnych usterek wynikających z użytkowania, które łatwo jest usunąć. I zawsze z protokołem zdawczo-odbiorczym. Proś o referencje.

10. Korzystaj z ofert Mieszkaniczników, pytaj właścicieli, czy należą do Stowarzyszenia Mieszkanicznik– to oznacza, że starają się o jak najwyższy poziom obsługi najemców i standard nieruchomości.

 

Zobacz również, co to jest NAJEM OKAZJONALNY, na co zwrócić uwagę przy najmie pokoju, jakie są obowiązki najemcy, kiedy trzeba podpisać aneks do umowy najmu.

Dodaj komentarz

X