• Brak produktów w koszyku.
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie lub pokój?

Kilka kroków, które trzeba dopełnić by bezpiecznie wynająć mieszkanie lub pokój.

1. Sprawdź, czy osoba wynajmująca jest właścicielem, podnajemcą lub ma inne prawa do danej nieruchomości: akt notarialny, pismo o wymiarze podatku od tej nieruchomości zaadresowane do wynajmującego, numer księgi wieczystej nieruchomości (do sprawdzenia na ekw.ms.gov.pl). W przypadku podnajmu poproś o wgląd do umowy najmu nieruchomości z właścicielem zwierającej zapis pozwalający na podnajem. Jeśli korzystasz z usług agencji nieruchomości lub innego pośrednika, zapytaj, czy powyższe zostało sprawdzone.

2. Omów z wynajmującym zasady najmu: kaucję, okres wynajęcia i rodzaj umowy, czynsz najmu, co zawiera czynsz najmu, a co trzeba opłacić dodatkowo i w jaki sposób, możliwość instalacji tv kablowej lub internetu, jeśli potrzebujesz.

3. Podpisz Umowę Najmu – zawierającą wcześniejsze ustalenia.

4. Przy przejmowaniu mieszkania zalecamy sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, dokładnie opisującego stan mieszkania (ściany, podłogi, okna, drzwi), wyposażenia i mebli, wskazania liczników, ilość kompletów kluczy, pilotów do bram.

5. Pilnuj finansów: jeśli płacisz gotówką, proś o pokwitowanie (data, kto, od kogo, ile, za co, podpis), pamiętaj o terminach płacenia czynszu i rachunków. Z solidnym parterem dobrze się współpracuje.

6. Jeśli nie wiesz – pytaj:  o sposób zamknięcia zaworów wody, obsługę pralki, miejsce parkowania rowerów, odczyty liczników, sortowanie śmieci,  co należy robić z korespondencją  do właściciela lub poprzednich najemców, jak naprawić uszkodzony mebel, czy sąsiedzi są mili, gdzie najlepiej wychodzić z psem albo pobiegać.

7. Informuj właściciela o zmianie: numeru telefonu, adresu e-mail, danych osobowych.

8. Rozmawiaj: jeśli nagle coś się zdecydowanie zmienia w Twoim życiu i wpływa na wszystko pozostałe – informuj i rozmawiaj z właścicielem o możliwych rozwiązaniach sytuacji.

9. Zdaj mieszkanie w takim stanie, w jakim chciałbyś je wynająć: posprzątane, z czystymi ścianami, oknami i łazienką, bez drobnych usterek wynikających z użytkowania, które łatwo jest usunąć. I zawsze z protokołem zdawczo-odbiorczym. Proś o referencje.

10. Korzystaj z ofert Mieszkaniczników, pytaj właścicieli, czy należą do Stowarzyszenia Mieszkanicznik– to oznacza, że starają się o jak najwyższy poziom obsługi najemców i standard nieruchomości.

 

Zobacz również, co to jest NAJEM OKAZJONALNY, na co zwrócić uwagę przy najmie pokoju, jakie są obowiązki najemcy, kiedy trzeba podpisać aneks do umowy najmu.

Dodaj komentarz

X