• Brak produktów w koszyku.
Umowa najmu pokoju

Umowa najmu pokoju

Jest jedną z bardziej popularnych umów najmu. Cechą wyróżniającą przy tej umowie jest oddanie do wyłącznej dyspozycji jedynie opisanego pokoju, z prawem dostępu do części wspólnych mieszkania, czyli kuchni, łazienki, stref komunikacyjnych. Umowa najmu pokoju określa przestrzeń prywatną najemcy jako pokój, czyli właściciel zachowuje prawo wstępu do pozostałych pomieszczeń i nie musi zapowiadać swoich wizyt w wynajmowanym mieszkaniu.

Nadal jednak do pokoju określonego w umowie właściciel może wejść jedynie za zgodą najemcy i najlepiej wyłącznie w jego obecności.

 

Tylko większe mieszkania?

Najem na pokoje jest wygodniejszy przy większych mieszkaniach: trzy i więcej pokoi. Jeśli na najem całego mieszkania podpisana jest jedna umowa najmu, w której są wszyscy najemcy, to przy każdej zmianie lokatora w jednym z pokoi musimy do nowej umowy zebrać również wszystkich pozostałych. Nie zalecamy rozwiązania sytuacji w postaci umowy najmu z jedną osobą, która następnie dobiera sobie współlokatorów i przekazuje nam opłaty od wszystkich zamieszkałych osób. Po pierwsze nie mamy wtedy żadnych informacji na temat mieszkańców, a po drugie faktycznie jest to sytuacja podnajmu, gdzie główny najemca jest pośrednikiem i wytwarza to dla tej osoby pewne obowiązki prawne i podatkowe.

 

Części wspólne

Umowa najmu pokoju części wspólne mieszkania – kuchnię, łazienkę, hole – udostępnia tylko do użytku. Jeśli najemcy zmieniają się dość często i mamy trzy lub więcej pokoi w danej nieruchomości, pojawia się problem dbałości o te przestrzenie. Albo nakładamy na najemców obowiązek dbania i sprzątania tych pomieszczeń wg rozpiski, albo pozostawiamy ten obowiązek wynajmującemu i w ramach usługi, jaką jest wynajęcie pokoju, zapewniamy regularne sprzątanie części wspólnych. Zalecamy to drugie rozwiązanie, jest to dodatkowy atut dla najemców, a koszt profesjonalnej firmy sprzątającej raz w tygodniu jest przy podziale na kilku najemców niewielki. Pozwala to też na bieżąco monitorować stan mieszkania i sprzętów we współużytkowanych pomieszczeniach.

Osoby szukające najmu pokoju traktują taką sytuację z reguły jako łatwiejszą do zmiany, bardziej tymczasową. Dlatego wynajmowanie dużej nieruchomości mieszkalnej na pokoje pozwala na łatwiejsze i szybsze zmiany najemców, rozliczanie ich należności i kaucji przy wyprowadzce.

 

Rozliczanie mediów

Wynajmujący, najczęściej na początkowym etapie zarządzania najmem na pokoje, napotykają problem rozliczania mediów, szczególnie gazu, prądu i innych opłat mających inne okresy obrachunkowe niż miesięczny. Doświadczeni Mieszkanicznicy radzą skrócenie takich okresów rozliczeniowych u usługodawców – jest to z reguły możliwe w przypadku internetu, kablówki i prądu, czasem gazu i ubezpieczenia mieszkania, raczej niemożliwe w przypadku rozliczeń CO, wody i kanalizacji we wspólnotach. Stowarzyszenie zaleca szczególnie staranne przeanalizowanie wszelkich opłat za media, z uwzględnieniem tych występujących raz lub dwa razy do roku, a następnie ustalenie miesięcznego ryczałtu za media dla najemców, lub też rozliczanie na koniec każdego miesiąca wg wskazań liczników – tam gdzie to możliwe. Miesięczny cykl rozliczeniowy, według jasnych zasad, dotyczący i czynszu najmu i płatności za media, daje najemcom stabilną informację o całym koszcie najmu i pozwala na łatwą zmianę. Wszelkie zasady dotyczące opłat za najem i obowiązków najemcy w częściach wspólnych powinny być zawarte w umowie najmu pokoju lub w wyszczególnionych w niej, standardowych załącznikach.

Dodaj komentarz

X