Umowa najmu instytucjonalnego

W naszych Poradach i podpowiedziach znajdziecie opisy różnych form, wskazówki kto i jak może je stosować, praktyczne podpowiedzi.
Pojęcie najmu instytucjonalnego wprowadziła: Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Była odpowiedzią na potrzeby wprowadzanego wówczas programu „Mieszkanie+”. Regulacje dotyczące umowy najmu instytucjonalnego, podobnie jak umowy najmu okazjonalnego określa Ustawa o ochronie praw lokatorów. Jej ideą jest większa ochrona praw stron umowy.
Zgodnie z jej postanowieniami stroną wynajmującą umowy najmu instytucjonalnego może być: osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędącą osobą prawną, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali.
Oznacza to, że tego rodzaju najem adresowany jest do przedsiębiorców zajmujących się wynajmem mieszkań. Dany przedsiębiorca nie musi być jednocześnie właścicielem wynajmowanego mieszkania, może jedynie świadczyć takie usługi dla swoich zleceniodawców – właścicieli mieszkań.
Najmującym zawsze jest osoba fizyczna. Najem na własne potrzeby mieszkaniowe może być realizowany wyłącznie przez osoby fizyczne.
Zgodnie z przepisami umowę najmu instytucjonalnego wynajmujący może wypowiedzieć w ten sam sposób jak w najmie "zwykłym". Gdy najemca nie płaci przez pełne trzy okresy płatności lub używa lokalu niezgodnie z umową. Jest "uciążliwym lokatorem" dla innych, czyli rażąco i uporczywie narusza porządek domowy w budynku. Najemca nie może wypowiedzieć umowy zawartej na czas oznaczony, chyba że zawarto takie możliwości w umowie.
W przypadku, gdy najemca mimo wygaśnięcia lub rozwiązania umowy nadal w nim mieszka, umowa najmu instytucjonalnego przewiduje uproszczoną formę dochodzenia swoich praw przez właściciela lokalu. W takiej sytuacji właściciel dostarcza najemcy pismo z podpisem urzędowo poświadczonym wzywające do opróżnienia lokalu w ciągu 14 dni od daty doręczenia pisma. Jeśli wezwanie okaże się bezskuteczne, po 14 dniach może już złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddaje się egzekucji.
Ustawodawca przewidział również możliwość podpisania umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.Tego typu umowa najmu dotyczy lokalu, który posiada księgę wieczystą, a właściciel złożył zobowiązanie przeniesienia na najemcę praw własności najpóźniej w dniu zakończenia umowy.. Po zapłacie określonej ceny za mieszkanie, która w tym przypadku jest regulowana w miesięcznych ratach zgodnie z postanowieniami umowy najmu. Roszczenie najemcy powinno również zostać zapisane w dziale III księgi wieczystej lokalu.
LINK -> "Którą UMOWĘ NAJMU wybrać? ZWYKŁĄ | OKAZJONALNĄ | INSTYTUCJONALNĄ"
22 marca 2025 r. Hotel Grape Town, Zielona Góra
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.