Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Wynajmowanie mieszkania zawsze wiąże się z ryzykiem, ponieważ jest to układ z nieznaną nam osobą. Więc, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, aby nie ponieść szkód materialnych, finansowych czy po prostu nie stracić czasu i nerwów. Co zrobić, aby wynająć mieszkanie bezpiecznie?
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Czy dobra umowa najmu wystarczy?
Umowa najmu mieszkania jest Twoim pierwszym i najważniejszym zabezpieczeniem. Dzięki niej w razie nieczystych zagrywek ze strony najemcy masz możliwość obrony. Naturalnie, działa to w dwie strony - na Ciebie również nakłada pewne obowiązki i ograniczenia.
Zapisy umowy ochronią Cię przed dzikimi lokatorami, zabezpieczą regularne wpłaty należności za wynajem. Będą też podstawą do zatrzymania części lub całości kaucji, jeśli pod koniec trwania umowy zastaniesz mieszkanie w pogorszonej kondycji.
Co warto zawrzeć w umowie najmu?
Poza oczywistymi punktami, takimi jak: data podpisania umowy, czas trwania najmu, dane Twoje i najemcy, wysokość czynszu i kaucji, warto umieścić w umowie dokładny opis mieszkania i jego wyposażenia oraz stanu mebli i sprzętów. Przydatne są także zobowiązanie najemcy do używania lokalu wyłącznie w celach mieszkaniowych. Dodatkowo zakaz podnajmowania pokoi oraz lista powodów do ewentualnego wypowiedzenia umowy wraz z okresem wypowiedzenia.
Selekcja najemców - nie powierzaj mieszkania przypadkowym osobom!
Jako właściciel nie masz obowiązku wynajmowania mieszkania pierwszej osobie, która zaakceptuje Twoją ofertę. Możesz (i powinieneś!) przeprowadzić selekcję najemców. Warto zacząć już na etapie ogłoszenia. Jeśli nie tolerujesz palenia papierosów albo zwierząt, zapewne nie chcesz co roku szukać lokatora. Zamiast studentów wolałbyś osoby pracujące? Ujmij to w treści.
Potencjalnego najemcę możesz ocenić także podczas prezentacji mieszkania. Jeśli poziom higieny, kultury osobistej albo wiarygodność danej osoby jest dla Ciebie niedostateczna, albo po prostu czujesz, że coś nie gra - nie ryzykuj.
Jest kilka sposobów na to, aby zweryfikować podejście przyszłego najemcy do współpracy. Jak to zrobić, podpowiadamy tutaj. LINK
Remont mieszkania pod bezpieczny wynajem
Jeśli dopiero przygotowujesz mieszkanie pod wynajem, czyli jesteś na etapie remontu, zadbaj, aby na Twoim mieszkaniu nie ciążył żaden zarzut. Zwłaszcza żaden cień wątpliwości ze strony inspektora budowlanego.
Prace powinny być przeprowadzone zgodnie z zaakceptowanymi projektami, materiałami uwzględnionymi w planach. Niezgodności i niedociągnięcia w tym zakresie mogą sprawić, że zamiast cieszyć się wpływami z najmu, będziesz musiał tracić pieniądze i czas na dodatkowe prace.
Naturalnie, na tym temat bezpiecznego wynajmu mieszkania się nie kończy! Zajrzyj tutaj i zobacz, jak robią to najlepsi! LINK