Przelewy – większe bezpieczeństwo najmu

Hanna Milewska-Wilk
Wzory dowodów osobistych zmieniają się coraz częściej, są już w smartfonach, podobnie jak aplikacje bankowe. Nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, czy to dowód osobisty, czy "materiał kolekcjonerski". Warto potwierdzić tożsamość najemcy w jeszcze inny sposób: np. sprawdzając dane nadawcy przelewu bankowego.
Szybko i wygodnie
Większość Polaków ma już swoje konto bankowe. Nie trzeba też chodzić do oddziału, żeby zlecić przelew i sprawdzić stan konta. Warto więc wykorzystywać tę sytuację. Dla wynajmującego przyjmowanie wszelkich należności za mieszkanie w formie przelewów bankowych, a nie gotówki, ułatwia rozliczenia podatkowe. W niektórych sytuacjach zwalnia nawet z dodatkowych obowiązków prowadzenia dokumentacji. Dzięki aplikacjom bankowym na telefon nie jest już nawet problemem przelanie kaucji od razu po podpisaniu umowy - np. w sobotę po południu. Nie jest też konieczne comiesięczne odwiedzanie najemców, żeby odebrać czynsz. Na wizytacje nieruchomości możemy się też umawiać bardziej elastycznie.
Dane i adres
Poza wygodą, jaką dają przelewy, możemy korzystać z systemów zabezpieczeń banków. Z reguły nawet przy wpłacie gotówki na wskazane konto trzeba wylegitymować się dowodem osobistym lub innym dokumentem. Podobnie przy założeniu konta - tożsamość jest zawsze sprawdzana i potwierdzana. Dane z dowodu osobistego możemy porównać z danymi nadawcy przelewu. Jest tam nawet adres, którego w nowszych dowodach już nie znajdziemy. Czas dostarczania przelewów to mniej niż jeden dzień roboczy. Zawsze też można skorzystać z przelewów ekspresowych - zanim dokładnie spiszemy protokół zdawczo-odbiorczy do umowy najmu, to kaucja już powinna dotrzeć na nasze konto.
Raporty i punkty
Jeszcze jedna ciekawa opcja jest dostępna w niektórych systemach bankowości elektronicznej, ale i bezpośrednio na www.bik.pl. Samodzielnie i za niewielką opłatą można pobrać raport BIK na swój temat. Jest to też jeden ze sposobów weryfikacji wiarygodności finansowej najemcy. Możemy poprosić o pokazanie nam choćby tylko części punktowej, samego początku takiego raportu. Najemca może nie chcieć pokazać całości, bo jest tam bardzo dużo informacji. Sami też sprawdzajmy regularnie nasz raport. W umowach najmu umieszczamy komplet danych, które mogą być wykorzystywane np. do wyłudzania pożyczek.
Podsumowanie
Korzystajmy z nowoczesnych i łatwych w obsłudze rozwiązań dostarczanych nam przez banki, również poprawiających bezpieczeństwo najmu. Dzięki przelewom obie strony mają dokumenty poświadczające przekazanie pieniędzy, a sama czynność jest do zrobienia praktycznie o każdej porze, byle był dostępny Internet i telefon.
Na temat weryfikacji najemcy będziemy rozmawiać również na szkoleniu „Efektywne zarządzanie najmem długoterminowym” 24 sierpnia w Gdańsku, zapraszamy.