• Brak produktów w koszyku.

Umowa najmu a Kaucja

Na początku umowy kaucja przeważnie wydaje się najemcom za wysoka, a na końcu staje się znów obiektem dyskusji: czy może być ostatnim czynszem najmu, czy właściciel może z niej coś potrącić, i oczywiście za co, ile i na jakiej podstawie. Jeśli obie strony umowy nie do końca znają zasady dotyczące kaucji, to jej rozliczenie i zwrot lub brak zwrotu, pozostawia niesmak i żale.

Kaucja ma zabezpieczać interesy wynajmującego

Czyli ewentualny brak płatności i zniszczenia w mieszkaniu. Ogólne zasady są takie, że nie powinna przekraczać 6 czynszów najmu, optymalna ze względu na możliwości upominania najemcy przy zaleganiu z czynszem byłaby natomiast kaucja w wysokości trzech czynszów najmu. Rzadko daje się to jednak wynegocjować, dlatego najlepiej celować gdzieś powyżej jednego czynszu najmu, podając w miarę okrągłą kwotę.

Kaucja nie powinna być zaliczana jako ostatni czynsz najmu

Ma służyć jako pokrycie ostatnich rozliczeń mediów i ewentualnie do usunięcia zniszczeń i usterek w mieszkaniu. Właśnie tutaj pojawiają się spory: czy pomalowanie mieszkania po najmie powinno obciążać najemcę? Co to jest to "normalne zużycie"? "Mieszkanicznik" podpowiada zasadę bardziej zdroworozsądkową: najemco, wprowadziłeś się do czystego i posprzątanego mieszkania, oddaj je w takim stanie! Jeśli najem był krótki, wystarczy umyć i odkurzyć: nie wymagajmy malowania. Jeśli mieszkanie było użytkowane przez 3-4 lata, to jednak trzeba będzie je pomalować, nie tylko posprzątać, ale ustalmy wspólnie, jak to zrobić i ile to kosztuje. Po prostu ludzie, którzy nigdy nie zajmowali się remontami lub utrzymywaniem nieruchomości są bardzo zaskoczeni, jak duże mogą być koszty nawet samego malowania.

Dokumenty

Jeśli już musimy skorzystać z kaucji, to potrącajmy z niej na podstawie dokumentów: faktur, rachunków, i tłumacząc najemcy, za co to dokładnie jest. Oczywiście najlepiej zwracać kaucję przelewem bankowym, na wskazane przez najemców konto i - jeśli dzielimy pomiędzy najemców całą kwotę, to w sposób zatwierdzony przez nich, np. w podpisywanym przy oddawaniu mieszkania protokole zdawczo-odbiorczym. Mamy na zwrot kaucji 30 dni od przekazania mieszkania.

X