0
  • Brak produktów w koszyku.
Baza WiedzyPrzygotowanie najmuProtokół zdawczo-odbiorczy

Gdybyśmy w Polsce mieli na rynku wyłącznie puste mieszkania na wynajem, to opisy mieszkania przekazywanego sobie przez strony najmu mogłyby zawierać przede wszystkim stany liczników. Ale mieszkania są w znacznej większości umeblowane i wyposażone, więc i opisy są dość szczegółowe a powinniśmy wszystko zapisać w protokole zdawczo-odbiorczym.

 

Protokół zdawczo-odbiorczy to takie zdjęcie - również dosłownie - mieszkania w momencie przekazywania go sobie przez strony. Mieszkanicznik proponuje formularz obejmujący i wydanie mieszkania, i jego odbiór od najemcy, czyli do jednej umowy mamy jeden dokument opisujący stan na początku i na końcu najmu - żeby łatwiej było porównywać. Opisać trzeba właściwie wszystko: okna, drzwi, ściany, podłogi i sufity; rodzaj i stan mebli, wszystkie sprzęty AGD, no i oczywiście stan liczników i przekazywane klucze. Najlepiej jest uzupełnić taki opis zdjęciami, żeby potem łatwo sprawdzić, czy coś się bardzo zmieniło.

 

W protokole uwzględniamy rzeczy pozostawiane do dyspozycji najemcy, a stan elementów trwałych opisujemy jako "czyste", "sprawne", jeśli są jednak jakieś uszkodzenia, to opisujemy je dokładnie, np. "porysowana szyba w prawym dolnym rogu", "małe wyszczerbienie płytki podłogowej przy kuchni". Dobrze jest, jeśli takich uwag nie ma wcale - mieszkanie jest po prostu czyste i w stanie dobrym, ale niektórych drobiazgów czasem po prostu nie ma sensu usuwać.

 

Jeśli nie wpływają znacząco na komfort i estetykę mieszkania, to po prostu pokażmy je najemcy i zróbmy zdjęcie. Meble dobrze jest jednak dokładnie sfotografować i potem ustalać "naturalne zużycie", a sprzęty AGD przekazywać wraz z instrukcjami obsługi. Jeśli wszystko jest dobrze, to protokół zdaje się tylko niepotrzebnym wypełnianiem papierów, ale jeśli pojawia się spór i chodzi o pieniądze, to jednak lepiej mieć dokumenty i zdjęcia. Dołączajmy do umowy protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości, to po prostu dbałość o wspólne interesy wynajmującego i najemcy i o przejrzystość najmu.

 

Dokument stanowi załącznik do umowy najmu. Cały pakiet można zakupić w  naszym sklepiku: https://mieszkanicznik.org.pl/kategoria-produktu/umowa-najmu/

lub pobrać bezpłatnie po zalogowaniu się na swoje konto członkowskie.

X