Akcja „ocalić amortyzację mieszkań” – rozdział III

Katarzyna Gontarczyk, Mieszkanicznik: Po niemal 3 miesiącach trwania akcji Mieszkaniczników, którzy walczą o przywrócenie kosztu podatkowego w postaci amortyzacji wynajmowanych mieszkań, publikujemy pierwsze wnioski i podpowiadamy dalsze działania.
Przypomnijmy: Polski Ład likwiduje od 2023 r. możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. Oznacza to, że inwestorzy w mieszkania na wynajem nie dokończą już rozpoczętych przed tą datą amortyzacji a ich długoletnie projekty biznesowe zmienią diametralnie zakładane stopy zwrotu. Zdaniem ekspertów Mieszkanicznika skutki mogą być bardzo niekorzystne nie tylko dla całego rynku wynajmu, ale w szczególności dla najemców, którzy w podwyżkach czynszów będą musieli zrekompensować choć w części obniżoną nagle rentowność inwestycji.
Powołując się na konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych Mieszkanicznik zachęca do zasypania skarbówki wnioskami o wydanie indywidualnych interpretacji oraz ich zaskarżanie do WSA. Więcej o akcji łącznie z instrukcjami, jak się do niej włączyć, piszemy w artykule: https://mieszkanicznik.org.pl/akcja-ocalic-amortyzacje-rozdzial-ii/
______________________________________________
Ochrona praw nabytych
Nowe regulacje prawne powinny chronić uzyskane prawa. Oznacza to, że uzyskane raz prawo nie może być odebrane lub w niekorzystny sposób zmodyfikowane*)
________________________________________________
*) Zasadę ochrony interesów w toku jaką jest m.in. rozliczanie amortyzacji w kosztach, którą gwarantuje Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, potwierdził w 2015 roku Trybunał Konstytucyjny np. w wyroku z 10 lutego 2015 r. (sygn. akt P 10/11) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150000226
Dołącz do akcji!
Mieszkanicznicy masowo włączają się do akcji. Na razie wiadomo, że interpretacje wydawane przez Krajową Izbę Skarbową podtrzymują przepisy Polskiego Ładu. Składane są skargi do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Pierwsze rozprawy zaplanowane są na koniec września.
Co jeśli WSA nie uchylą wydanych przez KIS niekorzystnych dla podatnika interpretacji podatkowych?
Mamy jeszcze skargę kasacyjną. Skargę kasacyjną może złożyć tylko doradca podatkowy, adwokat, radca prawny. Nie można jej złożyć samodzielnie. Stowarzyszenie również ten etap będzie koordynowało. Wzór skargi kasacyjnej zostanie przygotowany przez naszego eksperta. Udzielimy również indywidualnych wskazówek.
Bardzo ważne
W przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia przed WSA trzeba w terminie 7 dni od rozprawy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku i zapłacić 100 zł, aby można było złożyć skargę kasacyjną do NSA.
Na tym etapie
Ważne jest, abyśmy na etapie składanych skarg do WSA i wydawanych orzeczań wiedzieli, jak się sytuacja rozwija. Niektóre sądy wydadzą orzeczenia podtrzymujące a niektóre uchylające decyzje KIS.
Potrzebna pomoc
Prosimy uczestników akcji o wypełnianie formularza i podanie nam kilku danych zwłaszcza o zaplanowanych rozprawach przed WSA. Skontaktujemy się z Wami. Orzecznictwo na korzyść podatnika pomoże w uzasadnieniach skarg kasacyjnych wydanych orzeczeń niekorzystnych.
LINK DO FORMULARZA: LINK
Dzięki uzyskanej wiedzy o skali akcji i jej bieżących wynikach uderzymy z większą siłą w dalszej walce o całkowite przywrócenie przepisów o amortyzacji mieszkań.
RAZEM MAMY WIEKSZE SZANSE!
Nagłaśniamy!
Akcję obserwują również renomowane media. Zdaje się, że jest to pierwsza tak skoordynowana akcja w Polsce. Były oczywiście sytuacje, gdy podatnicy masowo pytali o jakieś konkretne zagadnienie, ale nigdy to nie było skoordynowane.
https://mieszkanicznik.org.pl/pisza-o-nas/
Dla mediów
Stowarzyszenie Mieszkanicznik przygotowuje dodatkowo łącznie z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich wspólne pismo do Ministerstwa Finansów, w którym apelujemy o przywrócenie amortyzacji. Informacja prasowa na ten temat ukaże się wkrótce w zakładce https://mieszkanicznik.org.pl/dla-mediow/
Dziękujemy!
Dziękujemy Mieszkanicznikom, którzy dzielą się wiedzą pokonując trudności formalne i udzielają innym wskazówek na grupie: https://www.facebook.com/groups/379733897506763
Wsparcie merytoryczne.
Zachęcamy również prawników i doradców podatkowych, którzy obserwują naszą akcję do włączenia się, do nawiązania kontaktu, do wsparcia merytorycznego. Każda ocena, każde nowe spojrzenie jest na wagę złota i może przyczynić się do większej skuteczności naszej akcji.
Koordynator akcji ze strony Mieszkanicznika: Katarzyna Gontarczyk
Opieka merytoryczna: Marcin Szymocha, doradca podatkowy
Jeśli uważasz, że nasza akcja ma sens, wesprzyj naszą działalność i zostań Darczyńcą Mieszkanicznika
https://mieszkanicznik.org.pl/dla-darczyncow/