0
  • Brak produktów w koszyku.
kredyt 2%

Kredyt 2%

Zaprosiliśmy na spotkanie aplikanta radcowskiego Pawła Wawrzyniaka z Kancelarii Pledziewicz, specjalistę z zakresu prawa bankowego, który podczas webinaru opowiedział o projekcie ustawy „Bezpieczny kredyt 2%”. Poniżej kilka najważniejszych informacji, które już dziś warto poznać na temat tego nowego rządowego pomysłu.

Projekt dedykowany jest osobom do 45 roku życia, które nie posiadają jeszcze mieszkania.

W pierwszej kolejności o "kredyt 2 %" mogą się starać:
- małżeństwa nie mające dzieci, z których przynajmniej jedno ma nieukończone 45 lat,
- pojedyncze osoby do 45 roku życia,
- pary  nie będące małżeństwem, ale wspólnie wychowujące dziecko, z których jedno ma mniej niż 45 lat,
- żadna z osób zamieszkujących kredytowaną nieruchomość nie posiada i nigdy nie miał innej nieruchomości (mieszkania lub domu)
Kredytem można sfinansować:
- własność domu lub mieszkania łącznie z remontem
- spółdzielcze prawo do lokalu
- zakup ziemi

Jaka kwota kredytu i wkładu własnego?
Singiel: 500.000 zł kredytu + 200.000 zł wkładu własnego = 700.000 zł nieruchomość
Para: 600.000 zł  kredytu + 200.000 zł wkładu własnego = 800.000 zł nieruchomość

Standardowy kredyt hipoteczny na chwilę obecną byłby oprocentowany stawką ok. 8 – 9,5 %. Proponowany przez rząd kredyt, o którym się mówi: „kredyt na 2 %” nie obejmuje marży banku, która wyniesie ok. 2 lub więcej % (zależnie od oferty banku) i będzie doliczana do raty kredytowej. W efekcie realne oprocentowanie tego kredytu wyniesie 4 - 5 %, Różnica w oprocentowaniu będzie pokrywana dofinansowaniem przez państwo (czyli pieniędzmi podatników) Dofinansowanie trwać może maksymalnie 10 lat.

Takich nieruchomości w czasie otrzymywania dofinansowania nie będzie można ani wynająć ani sprzedać, a osoba lub osoby, które ten kredyt zaciągną, zobowiązane będą mieszkać w tej nieruchomości.

Obwarowań jest jednak o wiele więcej. A mianowicie:
- konieczność zamieszkania w ciągu 24 miesięcy od wzięcia kredytu,
- nie można nieruchomości podarować ani zbyć,
- zmiana celu mieszkania uniemożliwiające zamieszkiwanie (np. przekształcenie domu na magazyn),
- nabycie innej nieruchomości,
- wynajęcie lub użyczenie nawet części nieruchomości,
- niezamieszkiwanie przez 12 miesięcy w trakcie trwania umowy kredytowej,
- wprowadzenie się do mieszkania osoby, która w ostatnich 12 miesiącach posiadała inną nieruchomość (dotyczy to par, które nie są małżeństwem),
- upadłość konsumencka,
- nadpłata przed upływem 3 lat.

Jeśli któryś z powyższych warunków zostanie naruszony, od tego momentu tracimy dofinansowanie.

Najsurowiej jednak będzie karane udowodnienie wyłudzenia kredytu.  W takim przypadku, kredytobiorca będzie musiał zwrócić całość otrzymanych dopłat wraz z odsetkami.

Sprawdzaniem czy spełnione są warunki zajmować się będą banki i być może będą zlecać taką usługę firmom zewnętrznym. Na etapie procedowania wniosku kredytowego wymagane będą oświadczenia dotyczące spełnienia warunków. Takie oświadczenia trzeba będzie ponownie złożyć w banku w trakcie trwania kredytu po 5 i po 10 latach. Bank nie ma obowiązku przypomnieć o tym kredytobiorcy, ale jeśli kredytobiorca tego nie zrobi, może utracić dofinansowanie.

Obecnie projekt ustawy jest w sejmie, wejście w życie przewidziane jest na lipiec 2023 r.

Ponieważ ustawodawca przewidział również limit kwoty, do której będzie udzielał dofinansowania, warto już dziś przemyśleć możliwość spełnienia warunków przyznania takiego kredytu i ewentualnie zacząć gromadzić niezbędną do kredytu dokumentację.

Więcej informacji oraz odpowiedzi na pytania można wysłuchać oglądając nagranie na naszym kanale YT:  https://www.youtube.com/watch?v=zKC72hkmM4I

Aby być na bieżąco ze zmianami, które pojawią się do momentu wejścia w życie ustawy warto zapisać się na listę mejlingową: https://lp.pledziewicz.pl/kredyt

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

X