0
  • Brak produktów w koszyku.

We wtorek 11-01-2022 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie warszawskich członków Mieszkanicznika. Tym razem gościliśmy z prelekcją Michała Łukaszewskiego z toruńskiej firmy „Najem Okazjonalny” sp. z o.o. na temat sposobu radzenia sobie w obecnych czasach ze znalezieniem dobrego, uczciwego najemcy. Ale o tym za chwilę.

 

Spotkanie było nietypowe, ponieważ otwarte dla wszystkich chętnych, zwłaszcza nowych osób, chcących poznać naszą społeczność. A ponieważ nawiązaliśmy od tego roku współpracę partnerską z magazynem „Strefa Nieruchomości’, wieść o naszym spotkaniu rozeszła się bardzo szeroko. Niemal 40 % uczestników spotkania stanowili goście, którzy przybyli do nas pierwszy raz zaciekawieni wyjątkowością naszego środowiska.

 

Prowadzący spotkanie Jacek Kusiak prezes stowarzyszenia jak zawsze zaczął od nietypowych pytań dla odważnych: podziel się swoimi planami na 2022 r. Marzenia, aby się spełniły powinny zostać wypowiedziane a przynajmniej zapisane – zachęcał Jacek.

 

Pierwszym odważnym okazał się Darek, który postanowił przestać oglądać telewizję. Po chwili okazało się, że na sali ok. 40 % osób nie ma w domu telewizora. Niezwykłe!

Beata natomiast opowiedziała o swojej magicznej przygodzie, która przytrafiła się jej tuż po przywitaniu nowego roku. Otóż wypatrując od dawna tzw. białych kruków – książek, które osiągają często niebotyczne ceny, miała zakodowany konkretny cel. Głęboko wierzy, ze jeśli dokładnie wiesz, czego chcesz, to wymarzona sytuacja, pojawia się sama. A rzecz sama znajduje szukającego. Tak było w jej sytuacji. Przez przypadek trafiła na jednej z internetowych aukcji na dawno poszukiwaną książkę i kupiła ją za jedyne 10 zł. Idąc dalej w swoim przekonaniu opowiedziała o kolejnym zdarzeniu z tego już roku, ale na dużo większą skalę. Otrzymała propozycję sprzedaży 5 mieszkań za milionowe kwoty. Bo gdy wiesz, czego chcesz, to przychodzi do Ciebie samo – podkreśliła na koniec Beata.

Jacek podsumował opowieść pytaniem, dlaczego strzelec trafia w tarczę? Odpowiedź: bo widzi tarczę. Tak jest z planami. Trzeba je widzieć, aby się w nie wstrzelić.

 

I w tej rodzinnej atmosferze uczestnicy spotkania mogli rozmawiać o swoich planach i biznesach również w rozmowach kuluarowych.

 

Był też czas na ogłoszenia. Każdy członek stowarzyszenia może podczas spotkania wystąpić z propozycją, pytaniem, ofertą. I tak oto pojawiły się niezwykle ciekawe przedsięwzięcia:
Aleksander – razem z inwestorem kupuje dom w Kobyłce, zaprasza inwestorów do udziału w inwestycji.
Justyna, specjalistka od home stagingu zaoferowała pomoc w urządzaniu wnętrz.
Agata przyjmie każdą ziemię budowlaną w Warszawie, zbiera oferty.
Adrianna ma dwa mieszkania na Starym Mieście do sprzedaży, są to mieszkania inwestycyjne, zarabiające.
Agnieszka dysponuje pokojami gościnnymi (hostelem) w Warszawie, ale chce go sprzedać.
Karol zajmuje się filipami w okolicach Piaseczna i szuka inwestora, ma również gotowce inwestycyjne do sprzedania.

Na końcu Celina podziękowała stowarzyszeniu za wzór umowy najmu, który zawsze dostępny jest dla członków stowarzyszenia do pobrania z konta członkowskiego. W umowie znajduje się zapis o rewaloryzacji czynszu najmu, rzadko stosowany w umowach. I choć przez wiele lat uznawała go za zapis sztuczny w tym roku skorzystała z niego kilkakrotnie.

 

Po krótkiej przerwie Jacek przedstawił uczestnikom głównego prelegenta naszego spotkania Michała Łukaszewskiego, który przygotował prezentację na temat korzyści wynikających z podpisywania umów najmu okazjonalnego i najmu instytucjonalnego.

Dla przypomnienia kilka cennych regulacji prawnych:

 

umowa najmu umowa najmu okazjonalnego umowa najmu instytucjonalnego
Wymagana forma dla swej ważności pisemna lub ustna wyłącznie pisemna wyłącznie pisemna
Strona umowy Wynajmujący osoba fizyczna lub prawna, będąca właścicielem mieszkania lub nie (podnajem) tylko osoba fizyczna nie prowadząca działalności w zakresie wynajmu, będąca właścicielem mieszkania osoba fizyczna lub prawna prowadząca działalność w zakresie wynajmu, niekoniecznie musi być właścicielem mieszkania
Maksymalna wysokość kaucji 12-krotność czynszu 6-krotność czynszu 6-krotność czynszu
Kaucja - może być przeznaczona na pokrycie zaległego czynszu nie nie tak
Czas zawarcia umowy oznaczony lub nieoznaczony tylko oznaczony maksymalnie na 10  lat tylko oznaczony z możliwością umowy dłuższej niż 10  lat
Obowiązkowe załączniki brak 1/ notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji,
2/ oświadczenie właściciela lokalu wskazanego w umowie do wyprowadzki w przypadku egzekucji,
1/ notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji,
Obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego tak tak nie

 

Więcej o umowach najmu okazjonalnego i instytucjonalnego znajdziecie na stronach:
https://mieszkanicznik.org.pl/baza-wiedzy/prawo-i-podatki/umowa-najmu-okazjonalnego/
https://mieszkanicznik.org.pl/baza-wiedzy/prawo-i-podatki/umowa-najmu-instytucjonalnego/

 

Zgodnie z obecnym stanem prawnym w trakcie trwania stanu epidemii nie można eksmitować lokatorów na tzw. bruk. Choć umowa najmu okazjonalnego została stworzona w celu ułatwienia ewentualnej eksmisji nieuczciwego najemcy i jest w niej wskazany lokal zastępczy, w praktyce żaden komornik nie wykona dziś takiego tytułu egzekucyjnego.

 

Jakie są zatem możliwe, zgodne z prawem rozwiązania dla wynajmujących, którzy chcą się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami?

Na rynku pojawiły się firmy dysponujące wolnymi lokalami i oferujące usługi wskazania w umowie najmu okazjonalnego konkretnego adresu do wyprowadzki najemcy w trybie nakazu eksmisyjnego. Są to mieszkania w dość nietypowych lokalizacjach o przeciętnym standardzie, jednak zapewniającym wszelkie wygody. Jedną z takich firm jest „Najem Okazjonalny’ Sp. z o.o.. Usługa staje się coraz bardziej popularna i jak zapewnia Michał – nasz prelegent, niezwykle skuteczna. Usługa jest skierowana również dla obcokrajowców.

 

Na spotkaniu obecni byli również partnerzy Mieszkanicznika: Bricoman, Deante, Ksiegowość Bezstresowa – firmy działające w obszarze rynku nieruchomości. I Twoja firma może zostać naszym partnerem: https://mieszkanicznik.org.pl/partnerzy/

 

A już za miesiąc 8 lutego na spotkaniu warszawskim gościć będziemy Marcina Kłodnickiego z tematem dotyczącym ubezpieczeń. Nie może Ciebie na nim zabraknąć.

 

Autor: Katarzyna Gontarczyk, Stowarzyszenie Mieszkanicznik.

4.7/5 - (3 votes)
X