0
  • Brak produktów w koszyku.
Najem okazjonalny

Najem okazjonalny... nie taki łatwy

Jesteś właścicielem domu lub mieszkania przeznaczonego na wynajem? Co zrobisz, jeśli Twój najemca przestanie płacić i nie będzie chciał go opuścić? Słyszałeś o takich przypadkach? Myślałeś, jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

Wynajmowanie nieruchomości jest dobrym sposobem zarabiania na majątku, którym już dysponujesz. Jednak nie ma zysku bez ryzyka. Ryzykiem w tym przypadku jest to, że może Ci się trafić (odpukać!) nieuczciwy najemca, za którym ustawodawca stoi murem.

Co zrobić, aby pozbyć się najemcy, który płacić miał…ale nie płaci, a prawo do zajmowanego lokalu stracił…a wciąż mieszka?

Jeżeli odpowiednio się nie zabezpieczysz przed przekazaniem kluczy do swojego mieszkania, możesz latami walczyć o odzyskanie do niego dostępu. A przecież miałeś zarabiać, a nie tracić!

Prawo w najmie okazjonalnym

Polskie prawo bardziej chroni najemcę niż właściciela (patrz: Ustawa o ochronie praw lokatorów…” z 1994 r.). Na podstawie tych zapisów lokator był praktycznie nieusuwalny z lokalu, który zajmował. W 2010 roku pojawiło się światełko w tunelu dla właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem. Ustawodawca uraczył nas przepisami o umowie najmu okazjonalnego, które znalazły się w tej samej, wyżej wspomnianej, ustawie, i które cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli mieszkań.

Przyjrzyjmy się zatem, co za panaceum na złych lokatorów otrzymał właściciel nieruchomości od prawodawcy.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego ma tę przewagę nad zwykłą umową najmu, że pozwala na szybsze przeprowadzenie eksmisji lokatora, który po wygaśnięciu umowy nie chce opuścić lokalu. Nie dość, że szybsze to przede wszystkim legalne. W praktyce wygląda to tak:

- zawierając zwykłą umowę najmu na wyrok eksmisyjny czekasz…. kilka lat

- zawierając umowę najmu okazjonalnego sąd rozpatruje wniosek w trybie zaocznym (czekasz maksymalnie kilka tygodni, czasem wystarczy kilka dni), bowiem najemcy musieli poddać się egzekucji z art. 777 kpc. i zobowiązali się, że opróżnią i wydadzą mieszkanie (to ta wizyta najemców u notariusza).

Z wyrokiem eksmisyjnym idziesz do komornika i …byłoby to za proste, gdyby to wystarczyło. W Polsce eksmisja „na bruk” jest niezgodna z prawem. Komornik wykona ją pod warunkiem, że ma gdzie ulokować niesolidnych lokatorów.

Tu ukłon ustawodawcy w stronę wynajmujących, zawierających umowę najmu okazjonalnego. Wszak nakazał najemcy, aby ten w umowie najmu okazjonalnego wskazał inny lokal (niż Twój), w którym zamieszka w przypadku eksmisji. A żeby było politycznie poprawnie, nakazał też, aby osoba trzecia, do której należy ten lokal, również wyraziła pisemną zgodę, że w razie niefrasobliwości najemcy przyjmie go pod swój dach.

BA! Ustawodawca przewidział też, co w sytuacji, gdy adres trzeci Twojego najemcy przestanie być aktualny.

W końcu osoba wyrażająca zgodę może… rozmyślić się. W dniu podpisania umowy może i mogła przyjąć dodatkowych lokatorów…ale dziś? Dziś już może nie mieć warunków. Albo i całej nieruchomości. Przecież zobowiązując się na przyjęcie Twojego najemcy, nikt jej nie zakazał wystawić mieszkania na sprzedaż. A że kupujący znalazł się tak szybko….i notariusz miał akurat wolny termin…no cóż. A tak w skrajnych przypadkach osoba trzecia może nawet umrzeć, za co też nie poniesie konsekwencji, przynajmniej z Twoje strony.

I co wtedy?

Zgodnie z ustawą Twój najemca ma 21 dni na znalezienie innej osoby, która podpisze nowe oświadczenie.

Ale...co w sytuacji, gdy ukryje ten fakt, że jego lokal trzeci nie jest już aktualny?

O tej sytuacji dowiesz się w momencie, gdy będziesz chciał odzyskać swoje mieszkanie i zawnioskujesz o eksmisje. A to będzie już za późno… Jak już napisane wyżej było- komornik nie wykona eksmisji, dopóki nie będzie miał gdzie. Pozostaje czekać na lokal zastępczy od gminy. W Toruniu na lokal zastępczy od gminy czeka się od 8 do 10 lat, a u Ciebie w mieście? Jak długo się czeka? Lepiej, żebyś nie musiał dowiadywać się tego na podstawie własnych doświadczeń. Taniej się uczyć na cudzych błędach.

Dlatego też, trzeci adres jest zarówno najbardziej potrzebnym, jak i najsłabszym ogniwem umowy najmu okazjonalnego. Ustawodawco! Miało być jak nigdy, a wyszło jak zwykle...

Jak zatem się chronić?

Uświadomiony właścicielu nieruchomości przeznaczonej na wynajem, to TY wskaż adres ewentualnej eksmisji swojemu najemcy!

Skąd wziąć pewny adres, z gwarancją, że nie zniknie?

Spółka NAJEM OKAZJONALNY jest właścicielem nieruchomości w Polsce, w których będzie mógł zamieszkać najemca, gdyby doszło do procedury wykonania egzekucji opróżnienia i opuszczenia lokalu mieszkalnego.

Aby była pewność, że adres SPÓŁKI nie zniknie, właściciel nieruchomości otrzymuje od spółki GWARANCJĘ, w której zawarte jest zobowiązanie, że wypłaci właścicielowi nieruchomości karę umowną w wysokości 10 000 zł, w przypadku gdyby z winy spółki najemca nie mógł zamieszkać w żadnym lokalu należącym do spółki (babcia, ciocia czy też znajoma Twojego najemcy nie da Ci takiej gwarancji… 😉)

Prawidłowo zawarta umowa najmu okazjonalnego z pewnym adresem zaoszczędzi Ci wiele czasu, pieniędzy i stresu.

Wynajmujesz? Rób to z głową!

Autor:

Patrycja Krużewska autorka Patrycja Krużewska, Menadżerka w Spółce Najem Okazjonalny, odpowiedzialna za rozwój i popularyzację usługi chroniącej praw właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem.
Aktywna pośredniczka w obrocie nieruchomościami, od 1,5 roku związana z LCM Nieruchomości w Toruniu.
Z siedmioletnim doświadczeniem w handlu, nie tylko nieruchomościami.
Cechuje się operatywnością, działa skrupulatnie, sprawnie i skutecznie. Zawsze zaangażowana w powierzone zadania. Nieustannie ustala nowe cele i z determinacją dąży do ich realizacji.
Swój zasób wiedzy systematycznie pogłębia, bo „Kto stoi w miejscu, ten się cofa”.
Z wykształcenia magister nauk społecznych.
Od osiągnięcia pełnoletności w gronie honorowych krwiodawców.
Prywatnie dobra żona 😉 i właścicielka małego czworonoga. W wolnym czasie preferuje, w zależności od pory roku, wycieczki rowerowe albo snowboardowe szaleństwo.
Miłośniczka opowieści kryminalnych na faktach. Relaksuje się grając w strategiczne gry planszowe z przyjaciółmi i pielęgnując swoją domową roślinną dżunglę.

Masz więcej pytań?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego (à najem@okazjonalny.info)

P.S. Dla członków STOWARZYSZENIA MIESZKANICZNIK mamy ofertę specjalną!

4.3/5 - (27 votes)
X