0
  • Brak produktów w koszyku.

W Mikołajki mieliśmy temat wymagający większego skupienia i uwagi dla detali – podatki od najmu. Jak zwykle jednak Grzegorz Grabowski nasz prelegent dał radę zainteresować wszystkich i wyważyć proporcje pomiędzy zarysem ogólnym i szczegółami, a z zabawnych akcentów mieliśmy małpkę (na zdjęciu w prezentacji, ci co byli to wiedzą:))

Do 20 stycznia każdego roku mamy czas, żeby zmienić dotychczasowy sposób rozliczania podatków od najmu prywatnego, czyli prościej przejść ze skali na ryczałt lub odwrotnie – ale lepiej taki krok dokładnie przemyśleć i oszacować związane z tym oszczędności i potencjalne koszty. Trzeba też wziąć pod uwagę przyszłe plany, np. kupno lub wynajęcie kolejnych mieszkań, a także zmieniające się trochę przepisy.

Trzy podstawowe zasady: przy ryczałcie lepiej jest, jeśli opłaty ponosi najemca. Jeśli masz duże koszta (odsetki od kredytu, planujesz remont), to może być lepiej przejść na zasady ogólne.  Zawsze też bierz pod uwagę dodatkowe koszty, np. księgowości lub swojego nakładu pracy, jeśli zmiana sposobu rozliczania wymaga dokładnej dokumentacji.

Zmiany od nowego roku tylko w części są już pewne: zwiększy się ze 150 tys. zł do 200 tys. złotych limit obrotów zwalniający z rozliczania VAT, czyli mogą się cieszyć wynajmujący powierzchnie użytkowe; dość zaskakująco zmieniono tzw. kwotę wolną od podatku, ale to wiadomość dla nielicznych; znacznie zmniejszy się natomiast limit obrotu gotówką w ramach jednej transakcji, ale wyłącznie pomiędzy osobami prawnymi – do 15 000 złotych.

Pewne zmiany pojawią się też w fakturach wystawianych przez firmy budowlane, ma to na celu ograniczenie szarej strefy w tych usługach, ale to znów przysporzy pracy głównie przedsiębiorcom.

Ze względu na niewielki poczęstunek zostaliśmy w sali na Żurawiej również po wykładzie, dzięki czemu można było swobodnie porozmawiać, np. o obrocie ziemia rolną, rozwiązywaniu umowy z wieloma najemcami, ryzyku kredytowania w kontekście publicznych inwestycji mieszkaniowych, o minionych i kolejnych targach mieszkaniowych – sporo obecnych właśnie tam się dowiedziało o Mieszkaniczniku, o rzeczywiście widocznym dla wszystkich rozwoju Stowarzyszenia. O dzieciach, nadchodzących świętach, korkach i pięknie pachnących mandarynkach również.

Życzymy Wszystkim spokojnych i spędzonych wśród najbliższych Świąt i trochę bardziej szalonego Sylwestra, przed owocnym i pracowitym Nowym Rokiem. Zapraszamy na kolejne spotkanie warszawskie 10 stycznia 2017.

Oceń ten wpis
X