0
  • Brak produktów w koszyku.
najem krotkoterminowy perspektywy

Najem krótkoterminowy, co dalej z nim będzie?

Nie będzie przesadnym stwierdzenie, że rok 2020 był apokaliptyczny dla rynku najmu krótkoterminowego na całym świecie. W połowie marca niemalże z dnia na dzień ruch turystyczny oraz biznesowy zamarł, regulatorzy wprowadzili drakońskie ograniczenia w przemieszczaniu się, a działalność hotelarska oraz najmu krótkoterminowego została „zdelegalizowana”. Stan ten utrzymał się przez niemal dwa miesiące do pierwszej połowy maja, kiedy ruch zaczął nieśmiało wracać, chociaż niemal wyłącznie był to ruch krajowy.

Ten okres nie obył się bez ofiar. Już 1 kwietnia pierwszy aparthotel w Warszawie złożył wniosek o upadłość. Pandemia zebrała żniwo również wśród małych operatorów – szacujemy, że nawet 60% operatorów zajmujących się najmem krótkoterminowym upadło przez ten okres. W szczególności miało to miejsce w dużych miastach, gdzie częstym zjawiskiem była działalność na zasadzie podnajmu, który szczególnie wystawiał operatorów na ryzyko w kryzysie. Przykładowo w Warszawie ilość ofert na portalu Booking.com spadła z poziomu ponad 7000 ofert w lecie zeszłego roku do poziomu ok. 2500 ofert obecnie.

Najem krótkoterminowy - sytuacja

Obecna sytuacja rynkowa jest bardzo dynamiczna, lecz obserwując stan na połowę sierpnia 2020 r., możemy pokusić się o kilka głównych wniosków.
Po pierwsze rynek najmu w kurortach ucierpiał zdecydowanie mniej niż w dużych miastach. Przykładowo w lipcu 2020 r. w biurach Rent like home w Zakopanem i Międzyzdrojach zaobserwowaliśmy niemal takie samo obłożenie w zeszłym roku, przy niewiele niższych średnich cenach.

Po drugie w dużych miastach osiągnięcie wysokiego obłożenia jest możliwe, ale jedynie przy istotnym obniżeniu cen. Ma to związek z faktem, że ruch międzynarodowy jest wciąż silnie ograniczony, a goście z zagranicy oraz biznesowi do tej pory byli głównym czynnikiem podwyższającym ceny najmu. W efekcie wiele apartamentów jest rozważanych pod najem średnio- i długoterminowy, zwłaszcza w lokalizacjach poza ścisłym centrum oraz rejonami turystycznymi (jak np. Starówka w Warszawie). Z tego względu w Rent like home bardzo wcześnie zdecydowaliśmy się wprowadzić holistyczny model zarządzania najmem, oferując zarządzanie najmem krótko-, średnio- i długoterminowym, realizując politykę najmu preferowaną przez właściciela.

Po trzecie apartamenty są w zdecydowanie lepszej pozycji rynkowej niż hotele. Porównując obłożenia w naszych apartamentach, widzimy zdecydowanie wyższe obłożenia niż obłożenia raportowane przez hotele w tych samych miastach. Dzieje się to pomimo faktu, że hotele również istotnie obniżyły ceny w ostatnich miesiącach i starają się przyciągnąć gości wysokimi standardami bezpieczeństwa.

Po czwarte tzw. korona-kryzys jest istotnym czynnikiem wspierającym profesjonalizację branży. Wprowadzenie wysokich standardów i procedur bezpieczeństwa jest zdecydowanie łatwiejsze dla dużej firmy zarządzającej setkami apartamentów. Również właściciele apartamentów na dużo większą niż wcześniej skalę pragną weryfikować stabilność finansową operatora, często po negatywnych doświadczeniach z upadkiem małych firm zarządzających, a już w szczególności w modelu podnajmu.

Przyszłość "krótkiego terminu"

Patrząc w przyszłość, jesteśmy ostrożnie optymistyczni jeśli chodzi o perspektywy dla branży najmu krótkoterminowego. Udowodniliśmy w ostatnich miesiącach, że najem krótkoterminowy ma swoje miejsce w globalnym rynku turystycznym, konkurując z sukcesem z ofertą hotelową. Widzimy powolny powrót do normy, jeśli chodzi o przychody z najmu, chociaż jestem przekonany że pełen powrót do stanu sprzed pandemii to jeszcze kwestia wielu miesięcy, w trakcie których wiele firm, zwłaszcza najmniejszych, niestety czekają ciężkie czasy.

Autor:

Aleksander Jóźwik autor Aleksander Jóźwik, od ponad 10 lat inwestuje oraz pomaga globalnym spółkom w realizacji ich strategii i zwiększaniu ich efektywności. W swoim życiu studiował i pracował już w dziewięciu krajach i zrealizował transakcje o wartości ponad 2 miliardów euro. Obecnie jako Chief Strategy Officer jest jedną z osób odpowiedzialnych za rozwój Rent

Chcesz dowiedzieć się więcej w perspektyw na rynku najmu krótkoterminowego? Skontaktuj się i skorzystaj z wiedzy naszego partnera tutaj

5/5 - (2 votes)
X