• Brak produktów w koszyku.

Posiadanie nieruchomości na wynajem jest niemałym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie posiada się niezbędnej wiedzy i doświadczenia, ani nie dysponuje odpowiednią ilością czasu, aby taką inwestycją dobrze zarządzać. Kłopotem może być także odległość, jeśli nie mieszkamy w tym samym mieście, w którym znajduje się nasza inwestycja. O ile wiedzę i doświadczenie możemy zdobyć, to czasu potrzebnego na szukanie najemcy, organizowanie napraw, rozliczanie mediów, itp. może nam po prostu nie starczyć. Rozwiązaniem takiego problemu jest powierzenie opieki nad mieszkaniem profesjonalnej firmie zarządzającej najmem. Pytanie zatem:

Gdzie szukać, na co zwracać uwagę?

Obecnie chyba najpopularniejszą formą poszukiwań będzie internet, ale zanim zapytamy wujka Google szukajmy firm sprawdzonych, z polecenia. Jeśli znamy innych inwestorów zapytajmy ich o rekomendacje; a może ktoś z naszej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej zna firmę, która już zarządza najmem w naszym budynku? Niektóre firmy umieszczają na zarządzanych mieszkaniach naklejki na drzwiach z danymi kontaktowymi. Pytajmy w mediach społecznościowych, tam też znajdziemy grupy dedykowane inwestorom, w tym również tym lokalnie działającym.

Mając listę firm, sprawdźmy na początek ich strony internetowe. Możemy tam znaleźć wiele informacji o samej firmie, usługach, cenie, opinie klientów i dane kontaktowe. Określmy również jakie usługi nas interesują i jakie mamy oczekiwania. Czy chcemy aby firma pomogła nam tylko znaleźć najemcę lub tylko organizować naprawy? A może nie chcemy się w ogóle zajmować naszą nieruchomością i poszukujemy kogoś, kto będzie zarządzał kompleksowo?

Poniżej lista pytań, które powinniśmy zadać firmie zarządzającej najmem:

 • Jaka jest jej historia?
 • Jakie ma doświadczenie w zarządzaniu najmem?
 • Jaki staż i doświadczenie mają pracownicy? Jak zorganizowana jest ich praca?
 • Czy korzysta z oprogramowania do zarządzania?
 • W jakie formie i jak często będę otrzymywać raporty? Czy będą dostępne online?
 • Ile nieruchomości firma ma zarządzaniu? (duża ilość niekoniecznie będzie dobrym wyznacznikiem, czasem duże firmy mają problemy z utrzymanie jakości usług na odpowiednim poziomie, takie problemy mogą też mieć małe lub średnie firmy)
 • Jakie usługi zarządzania najmem oferuje? Czy obsługuje inwestycje kompleksowa czy zajmie się tylko znalezienie najemcy/ organizowaniem napraw/ płaceniem rachunków? Jaki jest koszt usługi?
 • Czy zajmie się również rozliczaniem podatku od najmu w moim imieniu?
 • Jakie inne usługi świadczy?
 • Jak są selekcjonowani i weryfikowani potencjalni najemcy?
 • Jak często są kontrolowane płatności czynszu?
 • Co robicie jak najemca nie płaci na czas? Jakie są procedury?
 • Jak zabezpieczacie mój interes prawny?
 • W jaki sposób organizowane są naprawy – czy macie zaufanych wykonawców świadczących usługi w dobrych cenach?
 • Czy możecie zarządzać moim nieruchomościami w różnych miastach? (posiadanie jednego zarządcy niezależnie od lokalizacji jest bardzo pomocne, oszczędza czas i pieniądze, często oznacza też lepsze warunki współpracy)
 • Jak wygląda komunikacja z właścicielem? (jeśli firma pracuje na oprogramowaniu zwykle jest możliwość logowania i zobaczenie wszystkich informacji na temat inwestycji)
 • Czy przechowujecie klucze i dokumenty? Czy będzie dostęp online do dokumentów?
 • Jakie dokumenty muszę podpisać, żeby rozpocząć współpracę? Czy mogę otrzymać wzory przed podpisaniem?
 • Czy zostanie wykonana darmowa ocena nieruchomości, np. sprawdzenie czynszu, oględziny techniczne?
 • Co nie mieści się w usłudze?
 • Dlaczego powinienem wybrać Was?

Jeśli nie znajdziemy odpowiedzi na te pytania na stronie firmy, skontaktujmy się mailowo lub telefonicznie. Dobrze jest też umówić się na spotkanie na nieruchomości, którą chcemy oddać w zarządzanie. Odpowiedzi jakie uzyskamy będą dobrym wyznacznikiem wiedzy i kompetencji pracowników firmy.

Warto również zwrócić uwagę na sposób i czas w jaki uzyskujemy odpowiedź na nasze maile i pytania, bo w takim sam sposób będzie najpewniej wyglądać późniejsza komunikacja z firmą. Jeśli dostaniemy odpowiedź po tygodniu to należy się spodziewać, że i w takim czasie będziemy potem informowani o tym, co się dzieje z naszym mieszkaniem.

Jak pracują najlepsi?

W zarządzaniu najmem chodzi o dobrą organizację pracy, dbałość o szczegóły i kontrolę nad całym procesem zarządzania. Najlepsze firmy pracują na oprogramowaniu dedykowanym zarządzaniu najmem, które pomaga eliminować pomyłki , usprawnia codzienne czynności i gwarantuje przejrzystość działań firmy, głównie w aspekcie finansowym.

Wszystkie te powyższe czynniki warto wziąć pod uwagę przy świadomym wyborze zarządcy najmem, któremu powierzamy nasz majątek. Dobry zarządca utrzyma, a nawet podniesie jego wartość, niekompetentny zarząd go obniży. Pomocne przy dokonywaniu wyboru będzie stworzenie arkusza, gdzie wpiszemy najważniejsze dla nas parametry i porównamy firmy.

Nie sugerujmy się tylko kosztem usługi, jest on oczywiście bardzo ważny, ale nie powinien być decydujący. Tania usługa z reguły nie jest najlepszą usługą. Istotne jest co za określoną cenę otrzymamy.

Powodzenia w wyborze najlepszego zarządcy najmem!

Sim Property również może pomóc w tym zakresie.

Autor:

Anna Grybel-Kloc

Anna Grybel-Kloc

Anna Grybel-Kloc - Ekspert Stowarzyszenia Mieszkanicznik.
Licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami.
Doświadczony Researcher i analityk inwestycyjny, współtwórca firmy zarządzającej najmem.
Kreator autorskiego oprogramowania do zarządzania najmem.
Ukończony dyplom z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i szacowania nieruchomości. Posiada państwową licencję pośrednika.
Klientów zjednuje sobie doświadczeniem, profesjonalizmem i uśmiechem.
Prywatnie miłośniczka literatury i kultury rosyjskiej oraz mama trójki chłopców.

Dodaj komentarz

X