Projekt badawczy Rental Cal
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się i przetestowania efektu pracy całej grupy roboczej, w tym również w pewnym zakresie Mieszkanicznika. Narzędzie ma pomagać w kalkulacjach nie tylko właścicielom, ale też mamy nadzieję zmieniać podejście inwestorów i banków do remontów i poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.
Projekt RentalCal - to projekt badawczy wyznaczający ramy do obliczania opłacalności modernizacji energetycznej nieruchomości mieszkalnych pod wynajem. Projekt jest prowadzonym przez 11 organizacji z 8 krajów europejskich. W trakcie realizacji trzyletniego projektu, przeanalizowano i porównano rynki zrównoważonej modernizacji nieruchomości mieszkalnych w krajach uczestniczących w projekcie. Wyniki posłużyły do opracowania raportów i narzędzia do oceny rentowności projektów modernizacji energetycznej. Wyniki są szczególnie istotne dla właścicieli nieruchomości mieszkalnych, firm i spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości i doradców energetycznych. RentalCal ułatwia wdrażanie przedsięwzięć modernizacji energetycznej w wynajmowanych nieruchomości mieszkalnych, dostarczając podstaw i narzędzi do obliczania rentowności, a przez to przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych UE. Wszystkie wyniki są publicznie dostępne i można je przejrzeć na stronie internetowej: http://www.rentalcal.eu .
Głównym rezultatem projektu RentalCal jest kalkulator rentowności RentalCal (nazywany dalej również "narzędziem"). Internetowa aplikacja umożliwia uporządkowane i kompleksowe obliczanie efektywności ekonomicznej planowanych przedsięwzięć modernizacyjnych w wynajmowanych nieruchomościach mieszkalnych. Po wprowadzeniu odpowiednich parametrów wejściowych obiektu i danych dotyczących danej inwestycji, użytkownik narzędzia otrzymuje kompleksową analizę korzyści ekonomicznych z planowanego działania (dane wyjściowe). Ułatwia to podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Prezentowane są zarówno wyniki ilościowe, jak i jakościowe związane z ograniczaniem emisji do atmosfery po przeprowadzeniu modernizacji. Narzędzie jest wszechstronne: oprócz właścicieli i inwestorów wspiera również doradców (finansowych, energetycznych, rzeczoznawców i innych), polityków i inne grupy interesariuszy, takich jak zarządcy nieruchomości i stowarzyszenia w branży mieszkaniowej. To internetowe narzędzie oparte jest na specjalnej formie kalkulacji efektywności ekonomicznej i wizualizacji skutków finansowych. Kalkulacja opiera się na metodzie, która włącza zmianę przepływów pieniężnych w ocenę efektywności ekonomicznej. W ten sposób, w obliczeniach brana jest pod uwagę różnica pomiędzy przepływami gotówkowymi przed i po modernizacji energetycznej. Zasadnicze różnice w stosunku do innych metod obliczeń finansowych to, oprócz bezpośrednich przepływów pieniężnych z nieruchomości uwzględnienie przychodów z oszczędności oraz możliwość modelowania składników pośrednich. Obejmują one w szczególności: podatki, wartość nieruchomości, amortyzację i finansowanie. W oparciu o koszty inwestycyjne związane z modernizacją energetyczną, obliczany i prezentowany jest zysk z kapitału własnego inwestora dla zaangażowanego kapitału, biorąc pod uwagę możliwe podwyżki czynszów, środki subsydiowania, zmiany kosztów zarządzania i wiele więcej.
Narzędzie RentalCal opiera się na prostej zasadzie wprowadzania danych wejściowych, przetwarzania ich i otrzymaniu danych wyjściowych. Dane są wprowadzane bezpośrednio przez użytkownika lub wybierane z wartości domyślnych. Użytkownik jest prowadzony przez kolejne etapy pracy w systematyczny sposób, a na koniec prezentowane są użytkownikowi wyniki obliczeń, w przygotowanej tematycznie i graficznie formie. Możliwe jest pobranie wizualizacji skutków finansowych, a także pozostałych wyników obliczeń w formacie PDF.
Przystępując do korzystania z narzędzia warto przygotować sobie dane które będą potrzebne tj. dane z audytu energetycznego, rachunki za energię oraz inne zestawienia kosztów jakie ponoszone są w związku z posiadaniem nieruchomości na wynajem.
W celu przeanalizowania ekonomicznych skutków modernizacji konieczne jest uwzględnienie zarówno parametrów makroekonomicznych jak i tych dotyczących danej nieruchomości i inwestycji. W narzędziu RentalCal te parametry są modelowane w kompleksowym planie finansowym zwanym VOFI. Więcej informacji na temat kalkulacji inwestycyjnych w ogóle, a w szczególności wizualizacji skutków finansowych, można znaleźć w filmie szkoleniowym ( w języku angielskim) dostępnym tutaj http://www.rentalcal.eu/training
Projekt Rental Cal dobiega końca 31 lipca 2018, natomiast prace na doskonaleniem narzędzia będą trwały jeszcze do końca września. Narzędzie dostępne jest w 7 wersjach językowych w tym w polskiej na stronie http://webtool.rentalcal.eu/ oraz na oficjalnej stronie projektu http://www.rentalcal.eu/ w zakładce "Tool".
Zachęcamy do korzystania z narzędzia oraz do zapoznania się z raportami i analizami jakie zostały wykonane podczas trwania projektu.
W przypadku pytań i sugestii prosimy kontaktować się z polskim partnerem projekty ? Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A telefon: 22 50 54 661, email: nape@nape.pl