Jak znaleźć idealną działkę?

Jak znaleźć idealną działkę? Pomocna Karta Inwestycji.
Jak wynika z analiz z powodu pandemii wzrosło zainteresowanie nieruchomościami, w tym również działkami. Nic w tym dziwnego, ponieważ w czasie niepewności, groźby inflacji rozsądnym rozwiązaniem jest inwestowanie w nieruchomości, które nazywane bywają „bezpiecznymi przystaniami”.
Tak naprawdę idealnym momentem na inwestowanie w działki były miesiące sprzed pandemii. Oczywiście tego typu rady dawane post factum są najłatwiejsze – dziś każdy widzi dynamikę rynku, wtedy zaś wzrosty nie były tak proste do przewidzenia i wymagały rzetelnej analizy. W tym kontekście należy sobie uświadomić jednak jedną rzecz: ze względu na ogromne zainteresowanie gruntami, ich ceny poszły do góry. Nie oznacza to jednak, że w tym momencie jest to inwestycja chybiona – tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką działkę kupimy i jakie środki na nią przeznaczymy. Aby znaleźć tę idealną nieruchomość gruntową, która będzie dla nas zyskowna, trzeba mieć sporą wiedzę, umieć zdobywać informacje oraz przeprowadzić dokładną analizę.
Jak znaleźć dobry grunt? To nie takie proste
Wbrew pozorom nie tak łatwo kupić dobrą działkę – w tym właśnie tkwi trudność, ale i sedno opłacalności rynku nieruchomości. Grunty kryją bowiem wiele tajemnic oraz potencjalnych trudności, chociażby w zakresie geologii czy ochrony środowiska. Trzeba sprawdzić wiele rzeczy, zaczynając od Księgi Wieczystej, przez media, po dane z różnego rodzaju instytucji. Nie wszyscy zdają sobie sprawy z ogromu informacji, które należałoby zdobyć. Ponadto, nawet jeżeli posiada się taką wiedzę, łatwo się pogubić w ilości działań oraz procedur.
W zadaniu tym może pomóc Karta Inwestycji. Jest to dokument wskazujący kluczowe kwestie niezbędne do przeanalizowania przez zakupem nieruchomości gruntowej. Znajduje się na nim spis elementów, które należy sprawdzić, aby zdobyć najważniejsze informacje na temat interesującej nas działki. Można więc potraktować Kartę Inwestycji jak swoistą check listę, z której skreślamy załatwione już sprawy, dzięki czemu panujemy nad chaosem informacyjnym.
Karta Inwestycji dzieli się na kilka działów:
- Księga Wieczysta
- Zagospodarowanie terenu
- Media
- Nieruchomości przyległe
- Kataster nieruchomości
- Ochrona środowiska
- Modernizacja, rozbudowa, remont
- Strefy
- Dane instytucji
- Dodatkowe
Przejście z Kartą Inwestycji przez wszystkie te obszary pozwala zdobyć niezbędne informacje na temat działki, a tym samym zwiększyć szanse na zakup idealnej nieruchomości gruntowej. Każda osoba, chcąca świadomie dokonywać transakcji działkowych, powinien korzystać z podobnego rozwiązania.
Karta Inwestycji w telefonie?
Alternatywą dla Karty Inwestycji może okazać się jej wersja elektroniczna, która ma zostać zaimplementowana do innowacyjnej aplikacji „Moja Inwestycja – budowa krok po kroku”. Twórcy w ramach rozwoju swojego narzędzie planują dodanie również tej funkcjonalności. Będzie to kolejne – obok m.in. tworzenia procesu budowlanego w systemie Gantta czy geolokalizacji działki – udogodnienie wprowadzone do tej aplikacji.
W obecnym momencie z „Mojej Inwestycji” korzysta już ponad 1 000 Użytkowników, którzy stworzyli 1 500 wirtualnych projektów inwestycji. Aplikację można ściągnąć zarówno na telefon, jak i komputer stacjonarny, a ponadto można z niej korzystać przez pierwszy miesiąc za darmo.
Więcej informacji na temat aplikacji na stronie mojainwestycja.pl oraz poprzez kontakt mailowy biuro@mojainwestycja.pl lub telefoniczny 570 645 286.
Autor artykułu: Paweł Preisner – pomysłodawca aplikacji Mojainwestycja.pl