Podatek za drugie mieszkanie? Propozycja na konferencji Ministerstwa Rozwoju

Podatek za drugie mieszkanie? Propozycja na konferencji Ministerstwa Rozwoju - taki artykuł ukazał się w Gazecie Wyborczej w dniu 5 marca 2020 r. Nie jest to propozycja samego Ministerstwa, ale jednego z zaproszonych ekspertów. Stowarzyszenie Mieszkanicznik, w odpowiedzi na liczne zapytania o komentarz w tej sprawie, chciało ustosunkować się do tej kwestii.
Grzegorz Grabowski – Wynajmistrz – ekspert podatkowy Stowarzyszenia Mieszkanicznik:
"Rozwiązywanie problemu deficytu mieszkaniowego w Polsce poprzez różnego rodzaju państwowe programy np. budowę tanich mieszkań na wynajem nie jest skuteczne. Dużo lepszym sposobem na zwiększenie dostępności mieszkań dla społeczeństwa jest rozwój rynku prywatnego najmu. A ten rozwój można bardzo łatwo zwiększyć poprzez liberalizację ustawy o ochronie praw lokatorów i uproszczenie opodatkowania najmu, np. poprzez wskazanie jasnych kryteriów, kiedy najem powinien być rozliczany w ramach działalności gospodarczej.
Tak więc fakt, że sporo mieszkań jest kupowanych w celu wynajmu jest bardzo pozytywny i poprawia sytuację mieszkaniową w Polsce. Przecież właśnie tam będą mieszkać osoby, których nie stać na kupienie własnego M za gotówkę czy też na kredyt. Im będzie więcej mieszkań na wynajem, im łatwiej będzie komuś je wynająć i potem rozliczyć księgowo, tym, dzięki konkurencji, będą niższe ceny i lepsza jakość dostępnych mieszkań.
Realizacja pomysłu opodatkowania własności drugiego mieszkania spowoduje dokładnie odwrotny skutek, czyli zmniejszy dostępność substancji mieszkaniowej w Polsce. Rozwój bardzo rzadko udaje się osiągnąć poprzez zwiększenie podatków."
Jacek Kusiak – Założyciel i Prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik:
"Założyliśmy Stowarzyszenie Mieszkanicznik 8 lat temu. Dziś jest nas 14.000 w ponad 20 oddziałach. Widzimy, jaki olbrzymi potencjał drzemie wśród Polaków. Każdego roku odnotowujemy przyrost nowych członków – co potwierdza fakt, że chcemy inwestować w nieruchomości i potrzebujemy zdobywać wiedzę, jak robić to mądrze i bezpiecznie. My właśnie w tym pomagamy.
Z naszych doświadczeń wynika, że większe podatki nigdy nie sprzyjają rozwojowi. A skupiamy wielu inwestorów posiadających kilka lub nawet kilkadziesiąt mieszkań na własność. Wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości przerzuci ten obowiązek tak naprawdę na klienta finalnego. Wzrośnie stawka czynszu, a inwestorzy będą poszukiwali innych rozwiązań. To może zahamować dynamikę rozwoju tego sektora.
Może się też okazać, że drobni inwestorzy zrezygnują z zakupu mieszkań na rzecz innych nieruchomości, chociażby usługowych. A w to miejsce wejdą olbrzymie zachodnie fundusze, które będą wykupywały nasz rodzimy majątek. To Polacy powinni być największą grupą, która inwestuje w powstające nieruchomości w naszym kraju.
Ufam, że górę jednak weźmie rozsądek polityków, tak abyśmy wspólnie mogli budować zamożność Polaków."