Konferencja u Rzecznika Praw Obywatelskich – Formy wsparcia najemców rynkowych?
W czwartek 5 października 2017 przedstawicielka Stowarzyszenia Mieszkanicznik Hanna Milewska-Wilk wzięła udział w konferencji dotyczącej zagadnień mieszkaniowych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Jakie są szanse na wsparcie wszystkich najemców i co będzie z najmem instytucjonalnym?
Konferencja zatytułowana była „Przeciwdziałanie bezdomności i wykluczeniu mieszkaniowemu…”, zgromadzili się na niej przede wszystkim samorządowcy – przedstawiciele gmin zajmujący się realizowaniem polityki mieszkaniowej, i przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także naukowcy wspierający Rzecznika. Wraz z panią Magdaleną Ruszkowską-Cieślak Hanna Milewska-Wilk zaprezentowała możliwości pomocy osobom poza zasobem mieszkaniowym gminy, oczekującym na takie mieszkanie lub potrzebującym wsparcia krótkotrwałego.
Doświadczenia i systemy pomocy różnych krajów, głównie europejskich, wskazują na znaczącą rolę dodatków mieszkaniowych, ale i np. doradztwa, przygotowania do samodzielności na rynku pracy, najmu, szkoleń. Nie wszędzie gminy dysponują własnym zasobem mieszkań, często dysponują jedynie dodatkami mieszkaniowymi i narzędziami do pomocy na rynku pracy. Na konferencji rozmawialiśmy o TBSach i o najmie społecznym, czyli rozwiązaniach polskich nie wymagających wielkich nakładów od gmin i od najemców.
Istnieją w polskim prawie możliwości np. ubiegania się najemców rynkowych o dodatek mieszkaniowy, gminy mogą najmować lokale „z rynku”, ale w praktyce są to działania niespotykane. Połączenie pomiędzy pomocą świadczoną „w zasobie” gmin i na rynku budują jedynie organizacje pozarządowe, które mogą działać na zlecenie gmin, a jednocześnie nie obowiązują ich określone rygory związane np. z koniecznością podpisywania umów najmu na czas nieokreślony. W tej chwili działa tak Społeczna Agencja Najmu i Zatrudnienia, ale też Stowarzyszenie im. Bł. Brata Alberta, rozmaite fundacje pomagające usamodzielniać się młodym i nieco starszym ludziom. Pomoc najemcom rynkowym zmniejsza ryzyko dla wynajmujących, ale też zapobiega właśnie bezdomności. Mieszkanicznik wspiera wszelkie działania w tym kierunku.
Rozmowy dotyczyły też zmian w formach umów najmu i możliwych konsekwencji szybkich eksmisji dla gmin, a także interwencji RPO w sprawie najmu instytucjonalnego. Specjaliści z biura RPO zapowiadają kolejne pisma do Ministerstwa, w sprawie właśnie tej formy najmu. Będziemy monitorować wszelkie propozycje i je opiniować w imieniu Mieszkaniczników.
Relacja z konterencji - czytaj tu
Stanowisko Rzecznika w sprawie najmu instytucjonalnego i braku ochrony przed bezdomnością: czytaj tu