0
  • Brak produktów w koszyku.

zorganizowany przez Związek Banków Polskich oraz Centrum AMRON - ośrodek analityczno-badawczy profesjonalnie specjalizujący się w zagadnieniach związanych z rynkiem nieruchomości odbył się w dniach 26 - 27 listopada 2015 r. pod Warszawą.  W Kongresie udział wzięła przedstawicielka Stowarzyszenia "Mieszkanicznik", specjalistka PR, Hanna Milewska-Wilk. Oto jej relacja:

Komitet Ds. Finansowania Nieruchomości w Związku Banków Polskich i Centrum AMRON już kolejny raz zorganizowały spotkanie przedstawicieli sektora finansowego zajmujących się kredytami hipotecznymi dla indywidualnych klientów i obsługą finansową deweloperów. W dyskusjach udział wzięli również przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich i firm doradczych. Prezentację na temat trendów na rynku nieruchomości związanych z najmem miał również Artur Kaźmierczak, reprezentujący Mzuri Investments, ciekawa była również prezentacja Krzysztofa Balczunasa z Kruk S.A.

12KFNM-2

Ogólnie podsumować można dyskusje stwierdzeniem „Jest dobrze”. Firmy budowlane rozwinęły swoja działalność na taką skalę, że w miarę odpowiada popytowi na mieszkania, stabilnie rośnie ilość i całkowita wartość udzielonych kredytów hipotecznych, kredyty walutowe są spłacane dość regularnie, nowe zobowiązania klienci zaciągają rozważnie. Główne wyzwania to zmieniające się przepisy prawne, dotyczące i działalności banków, i sposobów wspierania mieszkalnictwa przez państwo.
Z punktu widzenia członka Stowarzyszenia Mieszkanicznik bardzo ciekawe było wspomniane już na wstępie tej relacji, wystąpienie dyrektora ds. wierzytelności korporacyjnych firmy KRUK S.A. Egzekucja sądowo-komornicza jest związana z dużymi kosztami bardzo długotrwałymi procedurami, dlatego uważana jest – również przez banki – za mało skuteczną. KRUK kładzie nacisk na pracę z klientem w postaci edukowania w zakresie finansów osobistych i dopasowania obciążeń do aktualnej sytuacji klienta. Szybkie reagowanie na opóźnienia, wyjaśnianie sytuacji i wspólne szukanie rozwiązań umożliwia odzyskanie większości należności.
Znamy już tę receptę w "Mieszkaniczniku", jej skuteczność potwierdzili też biorący udział w dyskusji o jakości portfeli kredytowych przedstawiciele banków zajmujący się wierzytelnościami.

Bardzo interesujący był też panel dotyczący polityki mieszkaniowej państwa. Wielkość sprzedaży w Polsce nawet w tym roku, uznawanym za bardzo dobry, nie pokrywa prognozowanych potrzeb i planów polityków sprzed lat. Do tego dochodzi problem starzejącej się substancji mieszkaniowej i gigantycznej skali niezbędnych remontów, nie tylko termomodernizacji. Większe miasta mają już dość dobrze rozwinięte firmy developerskie i oddziały instytucji finansujących, lokalne samorządy starają się organizować wszystkie niezbędne usługi, natomiast w mniejszych ośrodkach jest duża potrzeba budowy mieszkań, ale też mniejsze możliwości finansowe gospodarstw domowych. Prezes BGK Radosław Stępień przedstawił kilka funduszy celowych dotyczących mieszkalnictwa i poprawy zarówno jakości, jak i dostępności mieszkań, jednak wszyscy uczestnicy panelu zgodnie określili, że nie zaspokoi to potrzeb zarówno właścicieli – gospodarstw domowych, których głównym majątkiem są stare mieszkania, jak i ludzi młodych, aspirujących do posiadania lub choćby najmowania mieszkań i zakładania rodzin.

12KFNM-3

Podsumowując: stabilne trendy rosnące w statystykach dotyczących kredytów, raczej niewielkie problemy z kredytami walutowymi, rosnące możliwości deweloperów i zdolność kredytowa Polaków nastraja sektor bankowy pozytywnie. Decyzje polityczne mogą znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości, zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i najem, ale na razie raczej nie ma takich planów. 

Stowarzyszenie składa podziękowania dla pana Jacka Furgi, prezesa zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji, za zaproszenie naszego przedstawiciela na Kongres. 

Oceń ten wpis
X