0
  • Brak produktów w koszyku.

Jak zapewnić sobie spokojny najem, zabezpieczyć się przed różnymi problemami i zminimalizować ryzyko związane z niepłacącym najemcą? Przed rozpoczęciem najmu trzeba przygotować umowę, zweryfikować najemcę, a potem szybko reagować na zgłaszane usterki i opóźnienia w płatnościach. Simpl.rent w imieniu klientów sprawdza już przeszłość kredytową i płatniczą potencjalnego najemcy i pozwala zabezpieczyć się na przyszłość - przez oferowane pakiety ubezpieczeń dla obu stron umowy najmu mieszkania, przygotowane we współpracy z największym ubezpieczycielem w naszym regionie - PZU. Nowością na rynku jest ubezpieczenie płatności za czynsz, które dzięki weryfikacji za pomocą Certyfikatu Najemcy, ma niższą cenę, niż standardowa.

 

Szacuje się, że wynajem mieszkań to źródło zarobku dla ponad 750 tys. Polaków, więc jest to już istotne zjawisko gospodarcze i społeczne. Rynek wynajmu rośnie, pojawiają się na nim wielcy inwestorzy, ale w przeważającej części tworzy go rzesza właścicieli, którzy wynajmują prywatnie jedno czy dwa małe lub średniej wielkości mieszkania. W tego rodzaju bezpośrednich relacjach kwestia wiarygodności i rzetelności drugiej strony jest kluczowa, zarówno dla wynajmującego, jak i najemców.

 

Weryfikacja to podstawa udanego wynajmu

 

Sprawdzenie kim jest osoba, której przekazywane jest mieszkanie lub dom o znacznej wartości, to podstawowa czynność w procesie wynajmu nieruchomości mieszkaniowej. Czasem trudno to zrobić osobom prywatnym, ponieważ niezręcznie czujemy się pytając o szczegóły, zwłaszcza dotyczące finansów i zatrudnienia, a zazwyczaj nie mamy możliwości sprawdzenia podawanych informacji.

 

Certyfikat Najemcy to usługa, dzięki której możemy, z zachowaniem wszelkich przepisów prawa i z poszanowaniem prywatności, sprawdzić potencjalnego najemcę: jego tożsamość, ewentualne istnienie zadłużenia i w końcu: czy wysokość dochodu będzie pozwalała na comiesięczne, regularne płacenie opłat za najem mieszkania. Potencjalny najemca otrzymuje od właściciela mieszkania link do serwisu i sam wybiera sposób, w jaki potwierdzi tożsamość i wysokość przychodów, a sprawdzenie jego historii finansowej odbywa się automatycznie na podstawie biur informacji gospodarczych i kredytowych. Ścieżka weryfikacji bazująca na otwartej bankowości pozwala na przejście całego procesu nawet w 2 minuty. Efektem końcowym jest Certyfikat Najemcy, który wskazuje, czy wszystkie obszary zostały zweryfikowane pozytywnie. Wynajmujący zyskuje większy spokój, a osoba z certyfikatem zwiększa swoje szanse pośród innych chętnych na najem danego mieszkania lub domu. Simpl.rent współpracuje z największymi platformami i profesjonalistami, zajmującymi się wynajmem mieszkań, w tym agentami nieruchomości i podmiotami budującymi lub zarządzającymi mieszkaniami instytucjonalnymi na wynajem (PRS).

 

 

 

Nowość na rynku: ubezpieczenie płatności czynszu

 

PZU wraz z simpl.rent przygotowało pierwsze na polskim rynku ubezpieczenie płatności czynszu, przeznaczone dla właścicieli i zarządzających mieszkaniami na wynajem. Wynajmujący, którzy skorzystają z Certyfikatu Najemcy od simpl.rent, oprócz w pełni zdalnej weryfikacji najemców, będą mogli również wykupić ubezpieczenie obejmujące szeroki zakres ochrony ich nieruchomości, otrzymywanego czynszu czy odpowiedzialności cywilnej. Jeśli z jakichś powodów najemca przez trzy miesiące nie będzie płacił czynszu, ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczonemu równowartość maksymalnie trzech czynszów (do kwoty 9000 zł). Ubezpieczenie chroni także wyposażenie mieszkania od skutków zdarzeń losowych, m.in. zalania czy pożaru. Obejmuje też zorganizowanie i pokrycie kosztów pomocy prawnika w sprawach związanych z wynajmem, np., gdy nieuczciwy lokator nie będzie chciał się wyprowadzić (ubezpieczenie ochrony prawnej) oraz fachowca, np. hydraulika czy elektryka, w razie koniecznych napraw domowych (ubezpieczenie Pomoc w Domu). W pakiecie jest również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które może przydać się wynajmującemu, gdy np. w wyniku niezawinionej przez najemcę awarii instalacji woda zaleje mieszkanie sąsiada oraz zniszczy dywan będący własnością najemcy. Wówczas odpowiednie odszkodowania dostaną i sąsiad, i najemca.

 

Mniejsze ryzyko - mniejsze składki

 

Powiązanie ubezpieczeń dotyczących wypłacalności najemcy z Certyfikatem Najemcy, czyli procesem sprawdzenia sytuacji finansowej najemcy przed podpisaniem umowy najmu mieszkania, pozwala na lepszą ocenę ryzyka. Jeśli wiadomo, że najemca nie ma długów, czyli stara się wywiązywać z wszelkich umów i spłaca zobowiązania na czas, do tego jego dochody są regularne i wystarczające do płacania czynszu, to jest to znaczące obniżenie poziomu ryzyka braku regularnych płatności za najem. Dlatego Certyfikat Najemcy z pozytywnymi wynikami pozwala na zmniejszenie składki na ubezpieczenie przerwy w wynajmie lub przerwy w opłacaniu czynszu najmu.

 

PZU przygotowało także atrakcyjne ubezpieczenie dla najemców. Ochrona obejmuje rzeczy najemcy znajdujące się w mieszkaniu. Ubezpieczyciel zapewnia również lokatorowi pomoc fachowca w razie awarii (ubezpieczenie Pomoc w Domu), pomoc prawną, w razie problemów z wynajmem mieszkania, np., gdy właściciel bez uprzedzenia i wbrew umowie podniesie czynsz najmu. Ponadto pakiet dla najemcy zawsze zawiera ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, dzięki któremu nie musi on z własnej kieszeni pokrywać szkód wyrządzonych innym (np. zalanie najmowanego mieszkania, uszkodzenie klatki schodowej przy wnoszeniu rzeczy podczas przeprowadzki do najętego lokum itp).

 

Ubezpieczenia od PZU i simpl.rent znajdziesz na stronie simpl.rent/ubezpieczenia

 

Ryzyko w najmie mieszkania: niewypłacalność i zniszczenia

 

Wynajęcie komuś mieszkania jest związane z pewnym ryzykiem i obawami. Są to dwie kategorie problemów: po pierwsze najemca przestanie płacić czynsz, po drugie w mieszkaniu mogą się pojawić zniszczenia i ich naprawa będzie kosztowna. Ryzyko wystąpienia tej pierwszej sytuacji możemy ograniczyć przez weryfikację najemcy przed podpisaniem umowy oraz ubezpieczenie płatności czynszu, które zabezpiecza wynajmującego na konkretną kwotę. Na wypadek zniszczeń można odpowiednio przygotować mieszkanie przed potencjalnymi szkodami, ale konieczne jest ustalenie procedury napraw na koniec najmu i ustalenia potrącenia z kaucji kosztów tych napraw - co jest kłopotliwe dla obu stron.

 

Kaucja jest podstawowym zabezpieczeniem finansowym: jeśli najemca nie płaci czynszu, lub niezbędne są naprawy po zakończeniu najmu - można to pokryć z kaucji. Niestety kaucja w wysokości jednomiesięcznego czynszu może być niewystarczająca na pokrycie większych szkód oraz tym bardziej kilku niezapłaconych czynszów więc dobrze byłoby skorzystać z nowych, ciekawych rozwiązań ubezpieczeniowych, stworzonych dla sektora najmu mieszkań.

 

 

Jakie korzyści daje ubezpieczenie najmu dla obu stron?

 

Najem mieszkania to proces: najpierw przygotowujemy mieszkanie i wstępne założenia jak ma wyglądać samo wynajmowanie. Potem mamy intensywny czas przygotowania umowy, weryfikacji najemcy, w końcu podpisania umowy najmu i przekazania mieszkania. Proces najmu został uruchomiony - trzeba jeszcze dopilnować, żeby okres najmu mieszkania potoczył się gładko, aż do pożegnania się z najemcą i rozpoczęcia kolejnego procesu związania się z nowym najemcą. Wiele spraw wymaga uwagi właściciela, ale wieloma może zająć się zarządca lub pośrednik nieruchomości, a także ubezpieczyciel. Na zgłoszenia dotyczące usterek może reagować zamiast właściciela odpowiedni fachowiec: taką usługę już można kupić w pakiecie ubezpieczeniowym. Jeśli różne okoliczności sprawiły, że najemca przestał płacić, to również można się od takich zdarzeń zabezpieczyć. Ponadto jeśli najemca ma ubezpieczenie OC najemcy, to dużo łatwiej będzie na koniec najmu pokryć ewentualne zniszczenia.

 

Co robić w trudnych sytuacjach z wynajmowanym mieszkaniem?

 

Jeśli właściciel zdecydował się na wykupienie ubezpieczenia płatności za najem, to warto pamiętać, że w ramach pakietów dostępnych na simpl.rent, dostępne jest też ubezpieczenie ochrony prawnej, czyli właśnie porady i instrukcje, jak można postępować w przypadku problemów z najemcą mieszkania - jakie kroki prawne są niezbędne, co można zrobić, aby działania były bardziej skuteczne. Takie doradztwo w sytuacji braku płatności, sporu na tle umowy lub napraw, może pomóc wyjaśnić sprawę, a jeśli do tego mamy dodatkowe ubezpieczenia, to organizacja całego procesu najmu, na każdym jego etapie, może przebiegać spokojniej, bez niespodzianek i dużych wydatków.

 

Wsparcie ubezpieczyciela to wprowadzenie profesjonalistów do różnych sytuacji związanych z najmem. Rozwiązania ubezpieczeniowe stosują już profesjonalne firmy zarządzające najmem i fundusze inwestycyjne - właśnie żeby unikać niespodzianek i trudnych sytuacji.

 

Autor tekstu:
Jędrzej Kruszyński
PR & Communication

Simpl.Rent

4.8/5 - (52 votes)
X