0
  • Brak produktów w koszyku.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego: temat prosty, lekki i przyjemny. Ten kto korzystał z dobrodziejstw kredytu hipotecznego wie jednak, że bez zabezpieczenia na wypadek śmierci, nie można go uzyskać. Zatem, dla ułatwienia życia klientom, bank oferuje takie ubezpieczenie jako opcję.

I tak, wraz z całym pakietem dokumentów miła Pani w banku podaje druczek, który ma zabezpieczyć (brrr… okropne słowo) spłatę mojego wieloletniego zobowiązania.

Większość z nas nie pyta w jaki sposób „zabezpieczy”, ani kiedy i na jakich zasadach (Pani z banku wspomina co prawda coś o śmierci, ale kto by się nad tym zatrzymał dłużej... W takich momentach kluczowe jest uzyskanie kredytu, który umożliwi jak najszybszy zakup upatrzonego „M”.

Tymczasem ubezpieczenie to nie tylko dodatkowy koszt, ale jak przekonuje miła doradczyni, dodatkowa wartość do kredytu. Czy na pewno?

Cena

Zacznijmy od tego co ważne na pierwszy rzut oka. Koszt ubezpieczenia (często ujęty w racie kredytu) to zazwyczaj pewien promil kwoty kredytu wyrażony w miesięcznym ujęciu. Bank nakazując posiadanie ubezpieczenia realizuje swoje dwa cele:

  1. zwiększa dochodowość całego pakietu produktowego: zarabia na kredycie i zarabia na sprzedaży ubezpieczenia. Ile? Wypadkową tejże wartości może być wysokość „kary” za brak ubezpieczenia, objawiająca się wyższą marżą oprocentowania,
  2. zwiększa zabezpieczenie portfela kredytowego, bo w sytuacji, gdy kredytobiorca przedwcześnie przemierzy tęczowe łąki i trafi do św. Piotra, bank szybko spłaci zadłużenie kredytu i zamknie zobowiązanie (w innym przypadku czekają się przewlekłe procedury związane z dziedziczeniem majątku kredytobiorcy).

Z naszego doświadczenia wynika, że banki na ubezpieczeniach chcą zarobić naprawdę dużo. Dlatego nim zawrzesz ubezpieczenie w banku, sprawdź ofertę w innych miejscach (bank ma obowiązek ją przyjąć, o ile pozwoli ona na realizacje ww. celu nr. 2). Przykładowe ceny ubezpieczenia można sprawdzić na naszej stronie:

https://artubezpieczenia.com.pl/ubezpieczenie-na-zycie-pod-kredyt

Warto to zrobić, aby nie tylko nie przepłacać, ale również… no właśnie…

Jakość

Zawsze powtarzamy, że ubezpieczenie to bardzo pojemne słowo i „ubezpieczenie ubezpieczeniu” nierówne. Oferty banków bywają czasem pewne wyłączeń odpowiedzialności takich jak:

- zgon wskutek chorób rozpoznanych przed dniem zawarcia ubezpieczenia (np. nadciśnienie),

- zgon podczas uprawiania sportów ryzykownych (o ekstremalnych nie wspominając),

- zgon w stanie nietrzeźwości.

Tymczasem dobre ubezpieczenie powinno uwzględniać tego rodzaju sytuację i dawać kredytobiorcy realną ochronę.

Okres ubezpieczenia

Bywa tak, że bank chce przede wszystkim zwiększyć swoją dochodowość transakcji i proponuje ubezpieczenie na pewien okres – np. 5 lat. Nie do końca interesuje go co wydarzy się po tym czasie (cześć kapitału zostanie spłacona, wartość nieruchomości wzrośnie, zatem w przypadku śmierci kredytobiorcy szybko zaspokoi swoje zobowiązanie).

Tymczasem po okresie 5 lat okazuje się, że:

- cena drastycznie rośnie (młodsi nie jesteśmy, zatem ryzyko opuszczenia tego świata rośnie),

- ubezpieczyciel nie chce przedstawić nam oferty (ma do tego pełne prawo).

Dobre ubezpieczenie zapewnia ochronę w całym okresie kredytu i przewidywalną wysokość składki.

Zamierzasz zakupić ubezpieczenie do kredytu?

A może posiadacz już takowe i potrzebujesz doradztwa przy ewentualnej zmianie?

Jesteśmy do dyspozycji.

Autor: Marcin Kłodnicki
ART UBEZPIECZENIA

 

Oceń ten wpis
X