0
  • Brak produktów w koszyku.

Niebawem miną dwa lata funkcjonowania w rzeczywistości, która wywróciła do góry nogami praktycznie każdą sferę życia oraz gospodarki.  Przyjrzyjmy zatem się sytuacji na rynku najmu.

Ciekawe wyniki badań zostały opublikowane przez firmę Cushman & Wakefield - partnera stowarzyszenia oparte na analizie 3078 ankietowanych – mieszkańców 6 największych miast Polski.

 

Udział najemców w rynku mieszkaniowym

Na początek pojawił się ciekawy wniosek z samej próby badawczej pokazujący, że 18 % Polaków mieszka w wynajmowanych mieszkaniach lub domach. Jak natomiast wynika z raportu CBRE „European Multifamily Housing Report” z czerwca br. w Polsce prywatnie wynajmuje swoje lokum 4% gospodarstw domowych, a spośród nich zaledwie niecałe 1% korzysta z najmu instytucjonalnego.  Zatem skala rynku najmu może być o wiele większa niż podają to inne statystyki.

 

Kim jest polski najemca i jakich mieszkań szuka.

Najemcy mieszkań w Polsce to o przede wszystkim młodzi dorośli - ponad 56% obecnych najemców i 49% potencjalnych przyszłych najemców to osoby do 34 roku życia. W przeważającej większości są to pary bez dzieci. Osoby posiadające współlokatora stanowią 13 %.

Takie wyniki przekładają się na wielkość mieszkań, które najczęściej są poszukiwane. 56 % ankietowanych deklaruje, że mieszka w mieszkaniu 2-pokojowym. Drugie pod względem popularności są mieszkania 3-pokojowe (21 % respondentów).

 

 

Jeśli chodzi o standard pożądanych mieszkań, to zdecydowana grupa badanych szuka mieszkań umeblowanych całkowicie lub częściowo.

Co ciekawe (jak pisze w swoim artykule Karolina Furmańska z Cushman@Wakefield), najemcy szczególnie cenią sobie mieszkania z oddzielną kuchnią. Latami rynek mieszkań zasypywany był przez deweloperów mieszkaniami z aneksem kuchennym. Okazuje się, że 48% najemców preferuje oddzielną kuchnię, a jedynie ¼ ankietowanych zdecydowanie woli mieszkania z aneksem kuchennym połączonym z pokojem dziennym.  Ważny jest również szybki internet,  posiadanie tarasu, ogrodu lub balkonu, a także bliskość parków, lasów i innych terenów zielonych.

 

 

Warto również przywołać fakt, że w czasie pandemii na rynek najmu długoterminowego trafiło bardzo dużo mieszkań o podwyższonym standardzie, które wcześnie wynajmowane były turystom. Dziś, aby wynająć mieszkanie z meblami „po babci” lub mieszkanie nieumeblowane, wynajmujący musi zdecydowanie obniżyć cenę najmu, aby w ogóle znaleźć najemcę.

 

Przyszłość rynku najmu

Ponad 42% respondentów ankiety przeprowadzonej przez Cushman & Wakefield, uważa, że ceny mieszkań są za wysokie i dlatego woli nająć mieszkanie, niż je kupić. Dodatkowo, 11% ze wszystkich ankietowanych nie ma zdolności kredytowej (aż 41% spośród osób, które chcą nająć mieszkanie w ciągu najbliższego roku).  Ponad 29% osób, które planują nająć mieszkanie w przeciągu najbliższego roku nie decyduje się na inne rozwiązanie, dlatego, że nie chce mieć długoterminowych zobowiązań.

Badanie było robione w drugim kwartale 2021 roku. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą oraz powrót do dużych miast szerokiej grupy najemców jakimi są studenci, można wnioskować, że wyniki procentowe mogą być znaczenie wyższe.

 

Ceny najmu

Oczywistym jest, że dla zdecydowanej większości badanych (91% respondentów) najważniejszym czynnikiem wyboru mieszkania jest wysokość czynszu. Niemal tak samo jednak istotny jest standard lokalu (87%), posiadanie balkonu lub loggi (77%) albo dużego tarasu czy ogródka (52%).

80% wszystkich najmujących i poszukujących mieszkania na najem chce zamknąć się w kwocie 2000 zł miesięcznie za mieszkanie, nie wliczając w to opłat eksploatacyjnych oraz mediów. Ponad połowa jest w stanie przeznaczyć na najmowane mieszkanie maksymalnie do 1500 zł miesięcznie.

Niestety dane rynkowe nie są dla najemców takie łaskawe.  Po okresowym spadku cen w 2020 roku obecnie średnie ceny ofertowe na rynku najmu w wybranych miastach we wrześniu 2021 r. pokazują kilkuprocentowy wzrost cen, a w Łodzi nawet kilkunastoprocentowy.

 

 

Autor: Katarzyna Gontarczyk, Stowarzyszenie Mieszkanicznik

 

Żródła:
https://www.cushmanwakefield.com/pl-pl/poland/insights/residential-survey
https://biuroprasowe.cbre.pl/145292-za-wynajem-mieszkania-w-europie-placi-juz-31-gospodarstw-domowych-w-polsce-tylko-4
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-pazdziernik-2021-Raport-Bankier-pl-8213191.html

 

Oceń ten wpis
X