• Brak produktów w koszyku.

Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie na wynajem czy na flipping, musisz włożyć nieco pracy w to, aby podnieść jego standard, a tym samym - cenę. Sprawnie przeprowadzony, zaplanowany i dopasowany do Twoich potrzeb remont mieszkania na wynajem przyspieszy znalezienie najemcy. Jak remontować, żeby zyski pojawiły się jak najszybciej, a pracy nie było zbyt dużo?

Nie remontujesz mieszkania dla siebie!

Błędem nowicjusza w biznesie wynajmu i flippingu nieruchomości jest wykańczanie i urządzanie mieszkania pod siebie. Być może masz mnóstwo świetnych pomysłów aranżacyjnych. Zachowaj je jednak dla własnych czterech kątów.

Mieszkanie oglądane przez najemców lub kupców musi dać im możliwość wyobrażenia sobie, jak będzie wyglądał ich nowy dom. Dąż więc do efektu białej kartki, którą każdy zapełni według własnego uznania. Jak to osiągnąć?

Biel, biel i jeszcze raz biel!

Białe ściany dają największe możliwości aranżacji. Można dobrać do nich sprzęty i dekoracje w dowolnych kolorach. Co więcej, biała farba jest najtańsza, a przy zabrudzeniu ścian nie ma problemu z dobraniem koloru do poprawek.

Niezbędne minimum.

Nie kupuj wielu mebli. Zrezygnuj z dywanów czy wykładzin. Wybierz tylko to, co będzie najemcom niezbędne: łóżka, szafy, stoły i krzesła, sprzęty AGD oraz armaturę łazienkową - to, bez czego nie da się obyć. Takie rzeczy, jak: dywany, zasłony, poduszki dekoracyjne, kuchenne drobiazgi, to dla Ciebie dodatkowy koszt, a dla najemcy coś, co odbiera mu samodzielność decydowania o urządzeniu wnętrza. Meble, które kupisz, mają być bazą, którą najemca lub kupujący uzupełni według własnego gustu. Dzięki temu przy oglądaniu będzie mógł dać się ponieść wyobraźni, a po podpisaniu umowy i doposażeniu mieszkania poczuje się jak u siebie.

Nie szarżuj z cenami.

Wybieraj meble o prostych i funkcjonalnych bryłach, w stonowanych kolorach (czy wspominaliśmy o bieli?). Posadzki powinny być wykonane z niedrogich, ale stosunkowo trwałych materiałów. Bardzo ważne jest, aby były uniwersalne, neutralne. Żadnych szalonych kolorów płytek! Nie warto inwestować w drogie meble i sprzęty szczególnie w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem, ponieważ każda wymiana wyposażenia będzie stanowiła dla Ciebie wysoki koszt. Kup coś, czego wymiana nie pogrąży Cię finansowo.

Jak remontować mieszkanie na wynajem lub flipping?

Zakres prac remontowych oraz standard, który chcesz uzyskać, powinien być uzależnionych od dwóch powiązanych ze sobą czynników:

  1. Komu chcesz wynajmować mieszkanie?

Inaczej urządza się mieszkanie studenckie, a inaczej lokal dla rodziny z dzieckiem lub młodej pary. W tym pierwszym przypadku każdy pokój jest niezależną przestrzenią, w której musi znaleźć się wszystko, co niezbędne do życia. W tym drugim mieszkanie jest spójną całością, bo rodzina korzysta wspólnie z całej przestrzeni. Podział wyposażenia pomiędzy pomieszczeniami będzie wtedy inny. Możesz stworzyć np. salon i sypialnię, podczas gdy w mieszkaniu studenckim byłyby to dwie sypialnie. Przed przystąpieniem do remontu musisz więc określić, jakiego najemcy lub nabywcy szukasz. Przeanalizuj to pod kątem lokalizacji.

  1. Ile chcesz zarobić na wynajmie lub flippingu?

Im więcej chcesz zarobić, tym wyższy standard musisz uzyskać, a to wiąże się ze znacznymi kosztami remontu. Mieszkanie o wysokim standardzie najpewniej dłużej będzie szukało swojego nabywcy, bo najwięcej chętnych celuje w średni pułap cenowy. Jeśli jednak lokalizacja oraz Twój budżet pozwalają na stworzenie mieszkania o bardzo wysokim standardzie, możesz zainwestować w wyższej jakości materiały i wyposażenie, które przyciągnie bardziej majętnych nabywców lub najemców. Niemniej bezpieczniej jest celować w przeciętność i oczekiwać przeciętnych klientów.

Najlepszym czasem na remont mieszkania na wynajem jest wiosna. Dlaczego? Dlatego, że w okresie letnim studenci opuszczają poprzednie stancje i rozglądają się za nowymi. Wraz z końcem roku akademickiego powinieneś być gotów na to, aby wejść na rynek ze świeżutką i atrakcyjną ofertą! Możesz prezentować także mieszkanie pod koniec remontu ? wówczas zainteresowani będą mieć wpływ na wygląd przestrzeni, którą chcą wynająć.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Remontach i Home Stagingu? Chcesz zwiększyć wartość mieszkania nawet o 30 000 zł? Zobacz tutaj link.

X