0
  • Brak produktów w koszyku.

Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka, żeby nie żałować decyzji o podpisaniu umowy najmu? W Sim Property nasze 13-letnie doświadczenie jako zarządców najmu długoterminowego sprawiło, że wykształciliśmy radar na niebezpieczne sytuacje podczas poszukiwania najemcy. 

Jednak nie wszystkie przypadki są jednoznaczne. Zdarza się, że określony typ osoby może generować ryzyko, ale nie musi, jeżeli odpowiednio się zabezpieczymy. Wiele zależy też od naszych subiektywnych preferencji. Jak wobec tego odróżnić czerwoną flagę od pomarańczowej lub zielonej? Jak obiektywnie ocenić poziom ryzyka, by nie musieć później martwić się o swoje mieszkanie? Omówiliśmy to szczegółowo podczas live’a, który odbył się na kanale YouTube Stowarzyszenia Mieszkanicznik. 

Zachęcamy do obejrzenia zapisanej transmisji! 

Tymczasem przyjrzyjmy się dokładniej flagom czerwonym, czyli sytuacjom, w których zdecydowanie nie wynajmujemy mieszkania!  

1. Brak zgody na weryfikację 

To według nas najbardziej czerwona z flag, kiedy alarm włącza się od razu. Weryfikacja najemcy jest absolutnie obowiązkowa i kiedy potencjalny najemca nie wyraża na nią zgody, to już wiele nam o nim mówi. Albo ma on coś do ukrycia, albo wie, że nie przejdzie jej pozytywnie i próbuje to obejść, zwłaszcza jeśli chodzi o twarde dowody typu KRD, czy BIK. Dla nas jest to jasny i czytelny sygnał, że należy się wycofać z najmu takiej osobie. 

2. Walizki w drzwiach  

Mowa tutaj o sytuacji, w której potencjalny najemca jest gotowy praktycznie w ciemno wynająć mieszkanie, byle tylko dostać klucze tu i teraz oraz móc się wprowadzić natychmiast. Może się okazać, że stoi już w drzwiach z walizkami. Często taka osoba ogląda mieszkanie niedokładnie lub nawet nie ogląda go wcale. Nie zadaje pytań, nie interesuje się umową, nie czyta jej, nie ma żadnych zastrzeżeń co do warunków, ceny, itp. To jedna z najbardziej podejrzanych sytuacji, z jakimi się spotkaliśmy. Zwykle taki najemca przed czymś ucieka. Zdecydowanie odradzamy wynajęcie mieszkania takiej osobie, jeśli nie chcemy później mieć sporych problemów.   

3.Sprzeczne informacje 

Z potencjalnym najemcą zawsze warto przeprowadzić small talk poza pytaniami z kwestionariusza weryfikacyjnego. Taka luźna rozmowa ma magiczną moc odsłaniania dodatkowych informacji na temat najemcy, niekiedy pozwala wychwycić ewentualne nieścisłości lub kłamstwa. Kiedy mieszkanie chce wynająć para lub grupa osób, warto porozmawiać z każdym z osobna, gdyż zdarza się, że wersje są kompletnie niespójne, a to może już uruchomić w naszej głowie alarm. Warto sprawdzić też media społecznościowe potencjalnego najemcy oraz wpisać jego imię i nazwisko w wyszukiwarkę internetową. Pamiętajmy – kłamca to zazwyczaj oszust, a oszustom nie wynajmujemy.  

4. Kaucja na raty to tarapaty 

Tak mówi slogan jednego z naszych poprzednich artykułów oraz filmów. Bez wątpienia prośbę o płatność kaucji w ratach lub po wydaniu lokalu zaliczamy do czerwonych flag. Taka prośba nie rokuje dobrze na przyszłość, dyskredytuje też wiarygodność finansową najemcy. Pobieranie kaucji to powszechnie stosowana praktyka na polskim rynku najmu, więc każdy najemca powinien być na to przygotowany. Jeśli żąda płatności w ratach, jest to dla nas zły znak i wycofujemy się z najmu. 

5. Zaawansowana roszczeniowość

Kiedy potencjalny najemca już podczas prezentacji mieszkania stawia wygórowane i nieuzasadnione żądania np. co do wyposażenia, wymiany sprzętów na nowe, warunków lub wzoru umowy, a mimo wszystko chce wynająć mieszkanie – jest to czerwona flaga. Jeśli ktoś ma absurdalne roszczenia już na samym początku współpracy, to jakie warunki będzie stawiał przez cały okres trwania umowy? Klientom prezentującym taką postawę grzecznie dziękujemy.  

6. Odmowa określenia ilości lokatorów 

Gdy potencjalny najemca nie chce odpowiedzieć, ile osób będzie mieszkało w wynajmowanym mieszkaniu, od razu zapala nam się czerwona lampka. To podważa jego uczciwość, bo próba zatajenia takiej informacji jest zwykle sposobem na przemycenie dodatkowych osób “nielegalnie”. Ponadto, jeśli mamy ustalony stały ryczałt za media, możemy narazić się na spore straty, bo większa ilość osób siłą rzeczy zużywa też większą ilość wody czy prądu.  

Jeśli unikniemy wyżej opisanych przypadków – jest to już połowa sukcesu. Niestety to tylko część sytuacji generujących ryzyko, z którymi możemy mieć styczność podczas poszukiwania najemcy. Groźne mogą być również flagi pomarańczowe, jeżeli odpowiednio się do nich nie przygotujemy. Dlatego jeszcze raz zachęcamy do obejrzenia transmisji z naszego ostatniego live’a, w którym przedstawiliśmy pełen katalog ryzykownych sytuacji. 

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

X