0
  • Brak produktów w koszyku.

Stowarzyszenie Mieszkanicznik działa na rzecz większej przejrzystości rynku najmu i bezpieczeństwa wszystkich jego uczestników. Już od roku nasi członkowie z DG mogą zgłaszać się do współpracy z Centrum AMRON i korzystać ze zgromadzonych tam informacji. Zachęcamy kolejnych: korzystajcie, wprowadzajcie dane o umowach najmu, pomagajcie tworzyć zbiory danych coraz lepiej pokazujące rynek i  dające możliwość przewidywania.

Standardem w krajach, gdzie rynak najmu jest bardziej rozwinięty niż u nas są tzw. lustra czynszowe, czyli bazy danych, gdzie można sprawdzić jaki jest mniej więcej poziom opłat za wynajem w określonej okolicy. Z reguły też wystandaryzowane są sposoby określania czynszu, oddzielnie od wszystkich opłat eksploatacyjnych i rachunków za media. W Polsce jeszcze mamy regionalne różnice: Warszawa podaje sumarycznie, czasem tylko wspominając w ogłoszeniach o racunkach za prąd i  gaz, a Kraków i Łódź mają "odstępne i opłaty", obejmujące najczęściej i rachunki i opłaty dla wspólnoty i spółdzielni.

Urzędy mają obowiązek gromadzić i udostęniać dane o czynszach, ale nie mają dostarczycieli - zarządcy nieruchomości rzadko zajmują się zarządzaniem najmem, a osoby fizyczne nie mają obowiązku raportować. A lustro przydaje się najemcom - żeby wybrać okolicę albo wstępnie określić, czy stać kogoś ma cztery sypialnie, czy tylko na trzy. Wynajmujący też mają ułatwienie: kupując nieruchomość wiedzą, jakie są w tym rejonie czynsze najmu, jaka jest różnica czynszu pomiędzy małym mieszkaniem i dużym, zawsze można sprawdzić, o ile czynsze wzrosły przez ostatnie dwa lata - czy podnosić najemcom, czy jeszcze nie warto.

Polskie lustro oparte o wymianę informacji pomiędzy zainteresowanymi profesjonalistami tworzy Centrum AMRON i opracowuje kwartalnie wyniki. Jest już dostępne drugie opracowanie, i już też widać wzrost czynszów! NA razie za mało jest jeszcze danych, żeby dały wiarygodny obraz wszystkich dużych miast i ich dzielnic, ale widać trendy. Zachęcamy wszystkich z działających zawodowo w nieruchomościah do współpracy z AMRONem, a tych, którzy mają swoich zarządców, agentów i pośredników do informowania ich o takiej bazie: czynszów i cen transakcyjnych. Za każdy wprowadzony rekord można pobrać jeden raport, dlatego mówimy o wymianie i budowaniu całościowego obrazu, a nie "kupowaniu wycen".

Opracowanie danych za drugi kwartał 2017 roku i wiele ciekawych analiz tematycznych, również o najmie,  można pobrać bezpłatnie ze strony http://www.amron.pl/. Mieszkanicznik wspiera i zachęca do dzielenia się wiedzą, dzięki czemu wszyscy obecni na rynku mogą działać lepiej i efektywniej.

WykresAMRONq22017

Lustra czynszowe:

Londyn: https://www.london.gov.uk/what-we-do/housing-and-land/renting/london-rents-map

Berlin: http://www.stadtentwicklung.berlin.de/wohnen/mietspiegel/de/downloads.shtml

Monachium: https://www.muenchen.de/rathaus/Stadtverwaltung/Sozialreferat/Wohnungsamt/Mietspiegel.html

Hanna Milewska-Wilk

Oceń ten wpis
X