0
  • Brak produktów w koszyku.
Baza WiedzyObsługa najmuWynajem na pokoje a bezpieczeństwo użytkowania

Najem na pokoje już od kilku lat jest coraz bardziej popularny, wielu inwestorów stara się coraz lepiej wykorzystywać własne lub podnajmowane nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów takiej działalności poza większa opłacalnością. Przede wszystkim na bezpieczeństwo najemców i związaną z tym odpowiedzialność właścicieli i wynajmujących.

Duże mieszkania i wiele domów w dobrze zlokalizowanych dzielnicach trudno jest wynająć jako całość, bo najemcy jeszcze nie szukają miejsca dla całych, większych rodzin. Wielki za to jest popyt na tanie miejsca do wynajęcia, czyli na pokoje: studenci, ludzie rozpoczynający pracę, wyprowadzający od rodziców. Nie zawsze tacy najemcy mają z kim się dogadać, żeby wynająć właśnie całe mieszkanie, często też po prostu nie chcą, bo wspólne wynajmowanie jest mniej elastycznym rozwiązaniem. Pokój z łóżkiem, szafą, biurkiem i kilkoma innymi drobiazgami, z dostępem do łazienki i kuchni w zupełności wystarcza osobom, które i tak większość dnia spędzają poza domem, i z przyjaciółmi też spotykają się na mieście.

Rynek zareagował na takie potrzeby najemców i wiele dużych mieszkań jest wynajmowanych na pokoje, ale też - szczególnie w przypadku podnajmu - nieruchomości są dzielone na większą ilość pomieszczeń. Wykorzystuje się również kuchnie, przenosząc aneks do przedpokoju lub odgradzając go, dobudowując dodatkowe łazienki i toalety. Technicznie wiele rzeczy jest możliwe - dla domów prywatnych nie ma ograniczeń i wymogów powierzchni pokoju, ale zawsze właściciel odpowiada za bezpieczeństwo najemcy.

Wentylacja jest zawsze bolączką w najmie na pokoje, głównie ze względu na zawsze zamknięte drzwi wewnętrzne. Wszelkie zmiany związane z wentylacją wymagają zezwolenia na budowę, muszą być zaprojektowane przez specjalistę. Dlatego przenoszenie kuchni, dodatkowe łazienki - jeśli wymagają zmian w wentylacji - muszą być odpowiednio udokumentowane! Ma to wpływ również na bezpieczeństwo najemców, nie tylko jeśli mamy instalację gazową w mieszkaniu, bo nie zawsze najemcy stosują się do pozostawianych im instrukcji. Nie ma określonego metrażu pokoju, ale też już rynek weryfikuje popyt na pomieszczenia, gdzie jest miejsce tylko na łóżko, niewielką szafkę i otwarcie drzwi. Ostatnim, może bardziej ogólnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo najemców jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową i możliwość ewakuacji. Też nie ma wymogów w tej kwestii, ale może warto zainstalować w kuchni czujnik dymu i czadu, zawiesić koc gaśniczy lub małą gaśnicę, i zadbać o łatwe, nie zastawione wyjście z mieszkania? Oby nikt nigdy nie musiał tego sprawdzać, ani ponosić odpowiedzialności za narażenie najemców na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

 

Zalecamy Mieszkanicznikom, którzy kupują mieszkania znacznie zmienione w stosunku do pierwotnego rzutu, i właścicielom oddającym swoje nieruchomości w podnajem, o zwrócenie uwagi na sprawy związane z bezpieczeństwem, na zgodność z przepisami, i na odpowiednie zapisy w umowach o odpowiedzialności za wszelkie przeróbki. Jest wiele spraw w nieruchomościach, którymi najemcy nie muszą się martwić, ale właściciele i wynajmujący muszą o nich pamiętać, a jest to właśnie bezpieczeństwo użytkowania.

 

Hanna Milewska-Wilk

Program Medicover Sport - 12 miesięcy

BĄDŹ AKTYWNY NIE TYLKO W BIZNESIE!

W wyniku indywidualnych negocjacji z Medicover otrzymaliśmy najlepszą ofertę na rynku jeśli chodzi o korzystanie z obiektów sportowo-rekreacyjnych. Aby uzyskać wiarygodne informacje o aktualnych warunkach oferty lub uzyskać odpowiedź na pytania organizacyjne kliknij poniżej.

medicover sport

Dodaj komentarz

X