Raport o aparthotelach i inwestycjach typu condo na 2019

Hanna Milewska-Wilk
To, że na rynku wciąż się coś zmienia, jest raczej wiedzą powszechną. Warto jednak wiedzieć, co się dzieje i ogólnie w jakim kierunku. Co się dzieje na styku rynku hotelowego, najmu mieszkań i jeszcze zahacza o rynek kapitałowy? To pięknie jest opisane w tegorocznym raporcie robionym przez portal Inwestycje w kurortach.
Potrzeby i początki aparthoteli
Pomysły na mikroapartamenty i co to jest aparthotel opisywaliśmy już w 2015 roku (sprawdź tutaj), od tego czasu wiele się zmieniło i rozwinęło. Część rozwiązań wtedy proponowanych na rynku już przeszła testy na żywych inwestorach i mieszkańcach, więc wiemy dużo więcej. Podsumowaniem tej wiedzy co roku zajmuje się portal InwestycjewKurortach.pl. Tegoroczny raport zawiera też nasze komentarze. Definicje najmu długoterminowego, krótkiego, hotelowego i samych lokali do tego wykorzystywanych robią się coraz bardziej skomplikowane. Ale zacznijmy od tego, co jest potrzebne na rynku.
Od kilku już lat na granicy pomiędzy pobytami w hotelach, czyli krótkimi i z możliwością korzystania z wielu hotelowych udogodnień, a najmem długoterminowym, czyli bardziej zobowiązaniem i bez usług, rośnie cały las innych, ciekawych rozwiązań. Delegowani na kilka tygodni szkoleń lub projektu pracownicy, studenci na wymianie, dłużej wypoczywający turyści, w końcu ludzie poszukujący większej wygody ? wielu klientów poszukuje usługi, nie prostego najmu. Dobrze jest móc poprosić o sprzątanie i wymianę pościeli, o dostarczenie posiłku. Skorzystać z usługi konsjerża do zorganizowania wieczoru na mieście lub po prostu odebrania przesyłki od kuriera. Na takie zapotrzebowanie odpowiadają i hotele, i rynek najmu.
Odpowiedź rynku i tendencje
Hotele osobom zainteresowanych dłuższym pobytem oferują obsługiwane apartamenty z aneksami kuchennymi. Często nawet w innych budynkach, ale z pełną obsługą hotelową. Jest to również korzystniejsze cenowo. Rynek najmu mieszkań wytworzył sferę najmu średnioterminowego, gdzie zarządca organizuje wiele dodatkowych usług dla najemcy. Same mieszkania są umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne przedmioty, od AGD i mebli, przez pościel i ręczniki, po łyżeczki i zapasowe żarówki. Można wprowadzać się tylko z podręczną walizką. Powstaje jednak pytanie: czy to są jeszcze mieszkania, czy może ze względu na te wszystkie usługi to jednak budynki użytkowe, jak hotele?
Co było i co będzie? Raport
Nie ma na razie odpowiedzi, co lepsze, Raport analizuje oba modele realizacji obiektów odpowiadających na zapotrzebowanie na dłuższe pobyty na rynku. Po kilkuletnich obserwacjach można już również zauważyć, że zdecydowanie lepiej radzą sobie aparthotele i condohotele powiązane z doświadczonymi hotelarzami. Te powiązania też mogą być realizowane na różne sposoby. Dlatego polecamy przeczytanie Raportu, dla inwestora kupującego lokal lub udział w takich projektach jest tam cała strona wskazówek i pytań, jak sprawdzić co się rzeczywiście kupuje.
Dodatkową kwestią są najróżniejsze podatki w aparthotelach i podobnych rozwiązaniach. Temu zagadnieniu jest poświęcona spora część publikacji, warto przejrzeć przywołane przypadki i opisywane zagadnienia. Z racji ogólnego wniosku z Raportu: profesjonalizowania się rynku obsługi krótkich pobytów, sporo jest też o analizowaniu branży hotelarskiej. Jest oczywiście dokładny wykaz inwestycji wraz z charakterystyką działania, cenami, opisem inwestycji. I czekamy na dalszy rozwój form i sposobów inwestowania w nieruchomości.
Polecamy publikację, jest do pobrania bezpłatnie. Będziemy dalej monitorować i wspierać analizy nowych zjawisk na rynku nieruchomości, i może także na styku tej dziedziny z rynkiem finansowym i inwestycyjnym.