0
  • Brak produktów w koszyku.

W piątek 15 kwietnia br. weszła w życie ważna dla wynajmujących mieszkania zmiana ustawy z dnia 8 kwietnia 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa dotycząca uchylenia zakazu eksmisji.

Przypominamy, że zakaz eksmisji został wprowadzony przepisami specustawy covidowej wiosną 2020 r. w celu ochrony lokatorów przed utratą dachu nad głową w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i, mimo że wszystkie obostrzenia z nim związane zostały już zdjęte, zakaz nadal obowiązywał.

Co to oznacza dla wynajmujących mieszkania?

Instytucja umowy najmu okazjonalnego ma znowu sens. W tego rodzaju umowach tryb egzekucyjny jest znaczenie uproszczony i stosunkowo szybki. Zawierając taką umowę najemca wskazuje adres, pod który natychmiast może się wyprowadzić na wypadek wszczęcia przez wynajmującego trybu eksmisyjnego a także poddaje się natychmiastowej egzekucji. Tytuł egzekucyjny uprawnia natomiast komornika do jej przeprowadzenia pod wskazany adres.

Zawieszone wyroki eksmisyjne mogą zostać wznowione. W tym wypadku eksmisja może zostać przeprowadzona do innego wskazanego przez gminę lokalu. Od 2019 roku nie ma eksmisji na bruk, która zazwyczaj skutkowała „przeprowadzeniem” eksmitowanego najemcę do np. noclegowni. Jednak aktualna sytuacja związana z napływem uchodźców z Ukrainy diametralnie pogorszyła stan zasobów gminy. Może ona skutkować znacznym wydłużeniem procesu eksmisyjnego, chyba że taki lokal zastępczy zostanie wskazany przez samego właściciela lub inną instytucję.

Wzory umów  najmu, rekomendowane przez Stowarzyszenie Mieszkanicznik można kupić w naszym sklepiku.

 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Jeśli uważasz, że nasza działalność ma sens wesprzyj nas w wybranej formie:

Dołącz do Mieszkanicznika po stałą wiedzę i wsparcie od innych członków stowarzyszenia: opłać roczną składkę członkowską
i uzyskaj dodatkowe korzyści.

Zostań naszym stałym darczyńcą

Szybka wpłata:
Wspieram kwotą 20 zł
Wspieram kwotą 30 zł
Wspieram kwotą 50 zł

DZIĘKUJEMY! Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne!

Oceń ten wpis

Dodaj komentarz

X