0
  • Brak produktów w koszyku.

           Na pierwsze w tym roku spotkanie przybyło blisko dwudziestu pomorskich Mieszkaniczników. Pojawili się zarówno sprawdzeni jak i nowi sympatycy idei wolności finansowej poprzez inwestowanie w nieruchomości na wynajem.

            W pierwszej kolejności zebrani dowiedzieli się, że pomorski Mieszkanicznik liczy obecnie 23 członków i drugie tyle sympatyków a w ostatnim okresie do stowarzyszenia przystąpiły trzy nowe osoby z naszego regionu.

            Następnie zebrani dokonali samoprezentacji, przedstawiając się i informując, w jaki sposób znaleźli się wśród społeczności fridomiaków. W tej części dowiedzieliśmy się jakie nieruchomości posiadają nasi członkowie, w jaki sposób weszli w ich posiadanie oraz o ich planach na przyszłość.

            III Kongres Mieszkanicznika. W kolejnej części spotkania Kasia przedstawiła informację o III Ogólnopolskim Kongresie Stowarzyszenia Mieszkanicznik. Tym razem kongres będzie twał 2 dni, od 16 do17 marca, odbędzie w Łodzi, w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 258/260. Koszt udzialu w kongresie zależy od terminu zgłoszenia i wynosi:

  • Członkowie: do 31 stycznia 97 zł, do 28 lutego 147 zł, do 15 marca 197 zł, 16 marca 250 zł
  • Pozostali zainteresowani: 50 zł więcej z zachowaniem tych samych terminów

Szczegółowe informacje o kongresie na stronie internetowej www.mieszkanicznik.org, zgłoszeń dokonuje się poprzez stronę, osoby zainteresowane rezerwacją noclegu wspólnie z pomorską grupą proszone są o kontakt mailowy z Kasią koooza@op.pl. Planujemy również wspólny dojazd samochodami osobowymi. Jadących samochodami oraz poszukujących wolnego miejsca w pojeździe, proszę o kontakt mailowy z Mirkiem mirozer@tlen.pl.

            Sposoby opodatkowania najmu w 2013 r. W tej części spotkania Mirek przedstawił informację o sposobach rozliczania podatku od dochodów z najmu w 2013 r. Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że warto płacić podatki, dzięki czemu unikamy wielu komplikacji. Wyboru sposobu opodatkowania dokonać trzeba do 21 stycznia 2013 r. Można płacić podatek na zasadach ogólnych - progi 18% i 32%, rozliczając przychody i koszty, ryczałtowy – 8,5% od przychodu, w ramach działalności gospodarczej – progi 18% i 32% lub linowy 19%. Prowadzący przekazał podziękowania dla eksperta Mieszkanicznika Grzegorza Grabowskiego, którego materiały zostały wykorzystane przy przygotowaniu prezentacji. Temat wzbudził duże zainteresowanie wśród zebranych, padło wiele pytań i wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja.

            W dalszej części spotkania zebrani poruszali kolejne interesujące kwestie. Paweł opowiedział o książce Andrzeja Burzyńskiego „O nieruchomościach ciekawiej”. Zainteresowani zamówieniem mogą kontaktować się z nim mailowo: pawel.maszota@gmail.com. Paweł planuje w pierwszej połowie roku zorganizowanie szkolenia o tematyce prowadzenia działalności gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem wynajmu nieruchomości. Przekaże nam więcej informacji jak pomysł nabierze realnych kształtów.

            Z kolei Gosia z Mzuri przedstawiła swoją inicjatywę nawiązania współpracy z trójmiejską placówką Gazety Wyborczej. Redakcja miałaby udostępniać lokal, w którym odbywały się otwarte spotkania z ekspertami Mieszkanicznika. Moglibyśmy również liczyć na pomoc w rozpowszechnianiu informacji o spotkaniach i publikowanie relacji w GW.

            Kasia zaproponowała stworzenie listy firm i fachowców świadczących usługi związane z nieruchomościami na wynajem. W najbliższym czasie zwrócimy się do członków i sympatyków z prośbą udostępnienia takich kontaktów, zbierzemy je w całość i przekażemy do ich wiadomości.

            Podsumowując, było to bardzo udane spotkanie. Kolejne odbędzie się w lutym, w marcu jedziemy na Kongres do Łodzi a w kwietniu powracamy do formuły comiesięcznych spotkań społeczności pomorskich Mieszkaniczników.

 

Mirosław Żeromski

Oceń ten wpis
X