Petycja dotycząca najmu krótkoterminowego
Przed wyborami samorządowymi - i na początku wakacji - pojawiły się w mediach liczne głosy dotyczące konieczności regulacji najmu mieszkań na krótki termin. Turyści bywają uciążliwi, udostępnianie im noclegów jest opłacalne, więc zjawisko stało się powszechne i bardziej odczuwalne dla większej liczby osób. Jak w ogóle wyglądają obecne regulacje i jak można to zmienić?
?Kwatery prywatne?, ?Noclegi?, ?Wolne pokoje? - tego typu tabliczki praktycznie od zawsze widywało się w miejscowościach turystycznych, od Tatr i Karpat, poprzez uzdrowiska do Bałtyku. Korzystali z nich odwiedzający z mniej zasobnym portfelem niż goście hoteli, ci bez skierowania do sanatorium lub zakładowego ośrodka wypoczynkowego, rodziny. Nadal jest podobnie, tylko coraz więcej osób podróżuje i wyjeżdża wypoczywać i zwiedzać, więc pokoje dla turystów pojawiły się nie tylko w domach i willach, ale i zwykłych blokach, szczególnie w najatrakcyjniejszych miejscowościach. Najbardziej widoczne jest to w Sopocie i Krakowie, ale i inne duże miasta nie zostają bardzo w tyle.
Czym jest właściwie taki najem dla turystów? Przyjęło się mówić ?krótkoterminowy?, ale główne rozróżnienie pochodzi z przepisów podatkowych, gdzie najem na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT, a pozostałe formy mają różne stawki: zakwaterowanie pracowników, miejsca noclegowe, motele i zajazdy, hotele. Wynajęcie mieszkania do sesji foto lub nagrania reklamy to zupełnie coś innego, niż wynajęcie na tydzień rodzinie na wakacjach albo na rok firmie dla jej pracowników. Niejasności w tej dziedzinie jest sporo, ale najbardziej zauważalny przez sąsiadów, zarządców i samorządy lokalne jest ruch turystyczny i to ten segment ma być bardziej uregulowany.
Obecnie miejsca noclegowe powinny być jedynie zgłoszone do lokalnej ewidencji, prowadzonej przez gminy lub starostwa. Nie muszą spełniać norm dla obiektów hotelowych - regulacje miały służyć przede wszystkim agroturystyce, więc te rejestry są udostępniane w punktach informacji turystycznej (katalogi, informatory) i w takich też działach na stronach internetowych miast i powiatów, a także lokalnych organizacji turystycznych. Część gmin prowadzi te listy z większą starannością, część nieco mniej się tym zajmuje - bo i gminy bardzo różnie traktują ten dział gospodarki. Nie przewidziano ograniczeń, wymogów i sprawdzania, nawet aktualności oferty.
W praktyce, po błyskawicznym rozwoju platform internetowych dostępnych i reklamowanych na całym świecie nagle prywatne kwatery stały się bardzo popularne, wpływając na ceny nieruchomości i komfort życia stałych mieszkańców, a nawet na nowe inwestycje: rewitalizowane kamienice i nowe budynki aparthoteli. I okazało się, że właściwie nie ma sposobu zakazania wynajmu na doby, jeśli ktoś się nie nazwał hotelem. Ale wspólnoty próbują, angażując nadzór budowlany, Sanepid, lokalne urzędy miast i gmin, i oczywiście skarbówkę. Bo pole do najróżniejszych interpretacji jest ogromne i wszyscy się uczą, jak obecne przepisy do tych nowych zjawisk stosować.
Nowe regulacje mogą być wytyczeniem jasnej i w miarę prostej ścieżki dla właścicieli mieszkań hotelowych, a mogą też namnożyć możliwości i potencjalnych interpretacji w ramach różnych dziedzin prawa. Powinny też dawać możliwość ewentualnego działania gminom, a nie instytucjom centralnym, bo Mielno i Mielec mogą mieć zupełnie inne wytyczne i politykę, jeśli chodzi o turystykę. Dlatego takie regulacje prawne powinny być projektowane bardzo starannie, z uwzględnieniem obecnego stanu rynku i oczekiwań co do ruchu turystycznego i komfortu mieszkańców.
Wiele osób należących do Stowarzyszenia Mieszkanicznik wynajmuje w ten sposób swoje mieszkania przez cały rok lub tylko w wakacje, kiedy wyprowadzają się studenci. Coraz powszechniejsze są też usługi związane z obsługą najmu krótkoterminowego, ta dziedzina najmu mieszkań jest źródłem dochodów i zatrudnia bardzo wiele osób, dodatkowo napędzając inne lokalne biznesy, np. gastronomię, organizację wycieczek, pralnie. Dlatego wspieramy petycję Polskiej Inicjatywy Wynajmujących Krótkoterminowo i zachęcamy do zapoznania się z nią i wsparcia.
Petycja dotycząca regulacji najmu krótkoterminowego:
https://piwk.org.pl/
Wskazówki dla rejestrujących miejsca noclegowe:
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/inwestycje-budowlane/chce-zbudowac-hotel/proc_1130-zgloszenie-do-ewidencji-innych-obiektow
Hanna Milewska-Wilk