0
  • Brak produktów w koszyku.

Kupujemy lub mamy już mieszkanie na wynajem, mniej więcej wiemy, jaki możemy uzyskać za nie czynsz. Tylko w ogłoszeniu trzeba wpisywać już dokładnie, a oczekiwania trudno jest porównywać – ogłoszenia często są wyrazem nadziei, a nie rzeczywistości na rynku. Są już jednak wiarygodne raporty, również o czynszach najmu. I Mieszkanicznicy mogą je współtworzyć. Zapraszamy.

Stowarzyszenie Mieszkanicznik jesienią zeszłego roku wspierało specjalistów z Centrum AMRON w dopasowaniu istniejącej już bazy danych o obrocie nieruchomościami w część dotyczącą danych o najmie: wysokość czynszów, długość umów, dane o standardzie nieruchomości i dodatkowych udogodnieniach. Efekty były prezentowane już na 8 Kongresie Mieszkanicznika, a teraz zapraszamy do bardziej intensywnej współpracy, przede wszystkim osoby prawne działające na rynku nieruchomości. Pośrednicy lub zarządcy najmu mogą prezentować klientom – właścicielom mieszkań szacowane ceny najmu lub określenie aktualnej wartości ich nieruchomości. Raporty generowane z bazy AMRON owszem są płatne, ale jeśli również wprowadza się dane o „zdarzeniach”, np. umowa najmu, jej przedłużenie, obrót nieruchomością, to można płacić właściwie tylko za utrzymanie konta w systemie.

Zachęcamy do kontaktu z Centrum AMRON i współpracy w tworzeniu bazy danych o nieruchomościach, a szczególnie o najmie mieszkań – jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Do tej pory statystyki opisujące czynsze opierały się wyłącznie na ogłoszeniach lub danych własnych firm, nie uwzględniały lokalnej specyfiki podawania wysokości czynszu i opłat, były to stawki ofertowe, które w umowach często nieco spadają. Teraz można już zapoznać się z pierwszym raportem kwartalnym zawierającym dane o najmie, który pokazuje bardzo dużą stabilność czynszów, ale też średnie długości umów najmu – w większości powyżej roku. Bardzo ciekawe też są tendencje wzrostowe w niektórych miastach, które jednak nie podążają za cenami nieruchomości.

Raporty Centrum AMRON są ciekawą lekturą, mamy nadzieję, że dzięki rozszerzeniu ich o analizę najmu będzie jeszcze bardziej interesujący dla naszych członków. I zapraszamy do dokładania swoich danych, żeby obraz rynku najmu był jak najpełniejszy.

Raport do pobrania ze strony Centrum AMRON w formacie PDF:
http://www.amron.pl/strona.php?tytul=raporty-amron-sarfin

Hanna Milewska-Wilk

Oceń ten wpis
X