0
  • Brak produktów w koszyku.
mapa

Jeżeli mamy jakieś wolne środki i zastanawiamy się jak je zainwestować otwiera się przed nami szeroki wachlarz możliwości. Od nieruchomości, po akcje na giełdzie w Polsce i na świecie, po świat krypto walut który nęci zwrotami oraz obietnicami nowych technologii i przełomu porównywalnego do silnika parowego lub nawet opanowania siły atomu. Jednak nadal najlepszym, najbardziej opłacalne i bezpieczne okazują się nieruchomości. W tym artykule omówimy sobie drobny wycinek rynku inwestycji w nieruchomości i opiszemy co jest warte do przemyślenia i co ma wpływ na odniesienie sukcesu lub porażki w tym obszarze.

Inwestowanie-istotne parametry

Wyjaśnimy sobie co będziemy nazywać inwestowaniem i czym się ono różni od biznesu w nieruchomościach. Inwestycja to: lokowanie wolnych środków finansowych w określony środek trwały, w naszym przypadku nieruchomości. Powinno się ona charakteryzować czterema podstawowymi parametrami. Są to szeroko rozumiane bezpieczeństwo, dodatni zwrot z racji posiadania, wzrost wartości w czasie oraz pasywność. Czyli chcemy zainwestować w sposób bezpieczny, ciągły, przewidywalny (bez problemów), z możliwie największym zyskiem oraz zagwarantowanym przychodem w formie czynszu.

Bezpieczeństwo

Oczekujemy, iż nasze ulokowane środki nie zostaną nam odebrane lub nie stracimy ich wyniku działań osób lub podmiotów innych. Powinno to być pierwszym i niezbędnym parametrem jaki musi występować. Jeden z cytatów Warrena Buffeta, słynnego inwestora mówi o 2 zasadach inwestowania "zasada pierwsza: nie trać pieniędzy, zasada druga: pamiętaj o zasadzie pierwszej". Podstawowa aspektem jest więc zagwarantowanie posiadania: oczekujemy, że zakupioną nieruchomość nikt nam nie odbierze lub nie sprzeda jej ponownie dla osoby trzeciej bez naszej wiedzy i zgody. Kontrakt oraz struktura prawna inwestycji powinna chronić inwestorów i zapobiegać możliwość jej odebrania lub narażenia ich na stratę poprzez nieuczciwe praktyki. Taką ochroną jest system ksiąg wieczystych w Irlandii, który wymaga, żeby każda nowa transakcja była rejestrowana w krajowych bazach danych nadzorowanych przez Państwo. System ten jest bardzo podobny do istniejącego w Polsce, więc nie będziemy zagłębiać się w detale jego funkcjonowania. Ważne jest, że system ten gwarantuje, że nikt później nie zakwestionuje naszej własności jako inwestora. Dodatkowo kupujący nieruchomość w Irlandii jest chroniony przez prawo, które obarcza notariusza odpowiedzialnością za błędnie przeprowadzony proces zakupu.

Sytuacja geopolityczna Irlandii

Innym aspektem bezpieczeństwa jest wpływ istniejącej sytuacji geopolitycznej. Nieruchomość zakupiona w kraju, gdzie ścierają się interesy mocarstw lub krajów konkurujących może w wypadku konfliktu zbrojnego może doprowadzić do zagarnięcia bądź zniszczenia nieruchomości o charakterze nie tylko wojskowym, ale również cywilnym. Jeżeli chodzi o możliwy konflikt zbrojny, to historycznie Irlandia od momentu jej powstania, nie doznała żadnych zniszczeń wywołanych przez wojnę wewnętrzną bądź zewnętrzną, jest państwem neutralnym nie będącym w kręgu zainteresowania dla żadnego mocarstwa zewnętrznego. Dodatkowo Irlandia jest wyspą, co w sposób naturalny tworzy z niej twierdzę oraz bardzo trudny teren do podbicia przez konwencjonalne siły lądowe. Biorąc pod uwagę obecny konflikt na Ukrainie oraz na niestabilna sytuację na bliskim i dalekim wschodzie, możliwość ulokowanie wolnych środków w kraju, który jest ulokowany daleko od tych zawirowań jest niewątpliwie zaletą wartą do wzięcia pod uwagę.

Czynnik zewnętrzne na, które inwestor nie ma wpływu

Ostatnim aspektem jaki jest często pomijany przez inwestorów jest aspekt nieprzewidywalności. Są to czynniki zewnętrzne wpływające na inwestycje oraz jej rentowność, na które inwestor nie ma wpływu i ich przewidzenie jest niemożliwe. Można to łatwo wyjaśnić na przykładzie wynajmowanego mieszkania. Pomimo wykonania pracy przez właściciela mieszkania w celu sprawdzenia zdolności finansowych przyszłego najemcy, może okazać się, iż z czasem okoliczności zewnętrzne negatywnie wpłynęły na zdolność potencjalnego najemcy do płacenia czynszu. Nagła choroba bądź inne przypadki losowe mogą spowodować, iż wynajmującego nie będzie stać na dalsze wynajmowanie naszego mieszkania i zmuszony okolicznościami, przestanie płacić uzgodniony wcześniej czynsz. Rozwiązaniem idealnym w tej sytuacji jest podpisanie umowy o wynajem z instytucją państwową jaka jest np. urząd miasta. Ma on zagwarantowane środki przez budżet państwa i elementy zewnętrzne jak pandemie lub kryzysy mają ograniczony wpływ na jego zdolności finansowe. Irlandia, umożliwia urzędom miasta wynajmowania nieruchomości od prywatnych inwestorów w celu realizowania wymaganych celów dostępności mieszkań dla programów socjalnych.  Tworzy to niesamowitą okazję, która w 100% gwarantuje wpływ z wynajmu bez ryzyka opóźnień lub problemów z płatnościami od najemcy. Prawo legislacyjne w większości krajów Unii Europejskiej chroni w sposób o wiele bardziej istotny prawa wynajmującego od praw właściciela mieszkania. Jest możliwe, że wynajmujący może bez płacenia czynszu przez wiele miesięcy lub nawet lat mieszkać niejako za darmo, na koszt wynajmującego, nie płacąc za wynajmowane mieszkanie. Jeżeli wynajmującym byłby urząd miasta, wszystkie problemy związane z niewypłacalnością i problemami z opóźnieniami w opłatach czynszu są wyeliminowane. Instytucja państwowa jaką jest urząd miasta nie może również pozwolić sobie na łamanie lub naginanie prawa i musi przestrzegać umów zawieranych z właścicielem mieszkania. Dodatkową zaletą tego modelu biznesowego jest fakt, iż urząd miasta jest w 100% odpowiedzialny za utrzymanie mieszkania w sprawnym stanie technicznym i wszelkie możliwe usterki są odpowiedzialnością urzędu, a nie właściciela mieszkania.

Zaangażowanie inwestora

Widzimy więc że bezpieczeństwo powinno być rozważane w różnych aspektach i jest niezmiernie ważne, żeby dobrze przemyśleć nasza strategie, zwłaszcza jeżeli chcemy podjąć się inwestycji na długie lata. Stopień zaangażowania inwestora jest także istotnym parametrem. Inwestycja powinna być samozarządzająca się i nie wymagać czasu oraz skupienia od inwestora. Ten warunek eliminuje wszystkie możliwe formy biznesowe w nieruchomościach jak wynajem, flipowanie, remonty lub deweloperkę, ponieważ te formy wymagają ciągłego oraz bezpośredniego zaangażowania osoby nadzorującej każdy etap projektu. Istotnym zamysłem jest, aby kapitał pracował dla nas a nie żebyśmy dodatkowo poświęcali nasz czas na dopilnowywanie czy wpłynął czynsz lub czy ekipa remontowa dobrze wykonała żądane prace. Jeżeli tak by było, to jaka jest różnica między taka inwestycja, a wzięciem dodatkowych nadgodzin w codziennej pracy?

Dodatkowym bonusem będzie dodatni przychód z wynajmu. Rozpoczynając inwestycje oczekujemy, że samo posiadanie inwestycji powinno generować jakaś wartość dodana w formie dywidendy lub wpływów z wynajmu. Jednocześnie oczekujemy, że wartość zainwestowanego dobra, będzie z czasem rosła przynajmniej równając do istniejącej inflacji, co zapobiegnie utracie realnej wartości inwestycji w okresie w jakiej jesteśmy w nią zaangażowani.

Podsumowanie

Rozważając wszystkie powyższe punkty możemy stwierdzić że, Irlandia jest bardzo atrakcyjnym krajem do długoterminowych inwestycji ulokowanych w nieruchomości. Stabilność, położenie oraz inne aspekty skłaniają do wykonania obliczeń i sprawdzenia czy nasze zwroty będą atrakcyjne biorąc pod uwagę wszystkie parametry. Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej i zgłębić wiedzę na temat inwestowania w nieruchomości, Stowarzyszenie „Mieszkanicznik” oddział w Dublinie, zaprasza serdecznie na spotkania w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Dublinie. Spotykamy się raz w miesiącu, o godzinie 16, omawiamy aspekty prawne oraz informujemy w zakresie inwestowania oraz obrotem nieruchomościami w Irlandii i na całym świecie. Gościmy ekspertów, którzy dzielą się doświadczeniem oraz odpowiadają na pytania od uczestników spotkania. Jeżeli jesteś głodny wiedzy od praktyków zapraszamy na spotkanie.

Zespół „Mieszkanicznik” w Dublinie: Grzegorz Sulżyński oraz Marzena Zawadzka.

Oceń ten wpis

Dodaj komentarz

X