DARCZYŃCY MIESZKANICZNIKA
Kantor.pl to platforma wymiany walut dedykowana członkom i sympatykom Mieszkanicznika o niższym niż rynkowy spredzie walutowym.
W sposób prosty, szybki a przede wszystkim bezpieczny pozwala na wymianę walut. Transakcje bazują na rzeczywistych notowaniach walut z rynku Forex, co daje gwarancję korzystnych kursów walut i realnych oszczędności dla klientów.
Bezpłatne przelewy.
Dostęp do historii transakcji (rachunków i faktur).
ZOSTAŃ DARCZYŃCĄ MIESZKANICZNIKA
Darowizna
„To pieniądze lub rzeczy, które należą do nas i które przekazujemy organizacji pozarządowej, nie chcąc nic w zamian. O darowiźnie mówimy wtedy, kiedy dzielimy się swoją własnością. Co ważne, jeśli darowizna spełni warunki opisane w przepisach prawa, darczyńca może skorzystać z odliczenia podatkowego. Taka darowizna musi być przekazana na cele statutowe organizacji działającej na rzecz określonych celów społecznych”
https://darowizny.ngo.pl
Dlaczego warto wesprzeć nasze działania.
Od 2012 roku realizujemy misję, do której stowarzyszenie zostało powołane – cywilizowanie polskiego rynku najmu prywatnego. Co to oznacza w praktyce?
Skupiamy się na konkretnych działaniach:
1. Edukacja oraz promocja etycznych i legalnych standardów postępowania kierowana do obu stron uczestników tego rynku - zarówno do wynajmujących jak i najemców. Skutek: wynajem jest bezpieczny mimo wyjątkowo trudnych warunków prawnych prowadzenia takiej działalności, ukierunkowanych na prawo lokatora.
2. Edukacja podatkowa wynajmujących. Skutek - diametralna zmiana sposobu myślenia ludzi związanych z tym środowiskiem. Funkcjonowanie w szarej strefie jest obecnie źle postrzegane. Osoby te reinwestują osiągnięte zyski w kolejne przedsięwzięcia biznesowe związane z powiększeniem i podniesieniem standardu zasobu mieszkaniowego w kraju.
3. Wspieramy przedsiębiorczość i innowacyjne inicjatywy biznesowe, tworzące infrastrukturę wsparcia detalicznego najmu mieszkaniowego. Jesteśmy platformą nawiązywania kontaktów między przedsiębiorcami, wymiany wiedzy i doświadczeń. Rozwój przedsiębiorczości w obszarze działań na rynku najmu powoduje, że rynek ulega systematycznej profesjonalizacji doganiając tym samym poziom europejski.
4. Prowadzimy działania w sytuacjach kryzysowych, gdy prywatne zasoby mieszkaniowe oferowane do wynajmu mogą wesprzeć dobre działania rządowe, społeczne, humanitarne.
5. Współpracujemy z wszystkimi mediami w celu nagłaśniania patologii rynku wynajmu w sytuacjach dotyczących nieuczciwego najemcy.
6. Bierzemy udział w konsultacjach społecznych w procesach legislacyjnych w celu pokazania istoty działań wynajmujących (osób prywatnych i przedsiębiorców) i ich społeczno-gospodarczego wpływu na rozwój całego tego sektora.
Kilka konkretnych przykładów z obszarów naszych działań
2022
Akcja "Ocalić amortyzację mieszkań".
W imieniu środowiska wynajmujących mieszkania zwracamy uwagę rządzących na niezgodności nowych przepisów usuwających możliwość rozliczania podatku od wynajmu na zasadach ogólnych a co za tym idzie braku możliwości wliczania w koszty amortyzacji mieszkania z konstytucyjną gwarancją praw nabytych. Pomagamy wynajmującym walczyć o swoje prawa nabyte i umożliwienie dokończenia rozpoczętych amortyzacji mieszkań. https://mieszkanicznik.org.pl/akcja-ocalic-amortyzacje-rozdzial-ii/
2022
Pomoc dla Ukrainy a ochrona prywatnych właścicieli lokali.
Na bieżąco monitorujemy sytuację prawną właścicieli udostępniających lokale uchodźcom. Prowadzimy akcję informacyjną, aby zdobyta wiedza pomagała zadbać również o własne bezpieczeństwo. Pomagajmy – ale kierując się rozsądkiem. Nastąpił zryw serca - teraz czas na przemyślane działania ze skutkiem długofalowym zarówno dla właścicieli mieszkań, ich lokatorów jaki całej gospodarki.
2021
Składamy uwagi do ustawy Nowego Polskiego Ładu.
Rząd zapowiada wprowadzenie niekorzystnych zmian podatkowych w Nowym Polskim Ładzie dla środowiska wynajmujących. Składamy opinię o szkodliwości wprowadzenia niektórych zmian w konsultacjach społecznych w trybie legislacyjnym oraz petycję środowiska wynajmujących do premiera. Apelujemy o dokładną analizę i wycofanie się z propozycji zmian.
Została zauważona.
"Zastrzeżenia do tej propozycji zgłosiło wiele organizacji, przykładowo Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” z 15 września br.). Poskutkowało. W czasie czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych zgłoszono poprawkę, z której wynika, że zarabiający na wynajmie w przyszłym roku mogą stosować zasady opodatkowania obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r. W piątek przyjął ją Sejm."
2020
Lockdown.
To bardzo trudny rok dla wszystkich. Mieszkanicznik angażuje się w akcję pomocy w organizacji mieszkań na kwarantannę. Właściciele mieszkań zamkniętego sektora usług najmu krótkoterminowego dla turystów dostosowują swoje apartamenty do wymogów lokali na kwarantannę. Zestawienie zgłoszonych lokali Mieszkanicznik udostępnia wszystkim sanepidom i szpitalom w Polsce. Zachęca Mieszkaniczników do pomocy osobom, które nie mogą wychodzić z domów, wzajemnego wspierania się w trudnych czasach. Organizuje również akcję informacyjną dla właścicieli mieszkań i najemców, jak się odnaleźć etycznie i zgodnie z prawem w nowej sytuacji.
https://gethome.pl/blog/pomagamy-mieszkanicznik-pomoc-dla-bohaterow-trudnych-czasow/
2019
Nagłaśniamy patologię warunków prawnych w relacji wynajmujący-najemca.
Od 2019 r. współpracujemy z mediami, aby nagłaśniać patologię polskiego prawa chroniącego najemcę w sposób wykorzystujący drugą stroną umowy – wynajmującego. Jesteśmy głosem eksperckim w takich programach jak „Państwo w Państwie, „Interwencja” czy „Uwaga’”
"- Jeżeli chodzi o sąd, to na pewno jest błąd proceduralny. Widać, że sobie sąd z tym tak naprawdę nie radzi, bo taka sytuacja nie powinna się zdarzyć. Nie może być tak, że ktoś wchodzi w posiadanie czyjegoś mieszkania, a nie ma tam żadnej umowy najmu, niczego, tak naprawdę, żadnego dokumentu - ocenia Jacek Kusiak, prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik."
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-12-17/od-14-lat-nie-moga-wejsc-do-swojego-mieszkania/
https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2019-12-17/od-14-lat-nie-moga-wejsc-do-swojego-mieszkania/
2018
Mamy pierwsze znaczące dla rynku najmu wyniki badań.
„Niewiele jest analiz rynku najmu studenckiego. Badanie, przeprowadzone przez Centrum AMRON we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości oraz Stowarzyszeniem Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik”, dostarcza wiedzy w zakresie zjawisk charakterystycznych dla tego segmentu rynku oraz stanowi przyczynek do dalszych szczegółowych analiz najmu studenckiego w wybranych centrach akademickich. Badanie docelowo służyć może także ocenie prawidłowości oraz różnic pomiędzy rynkiem najmu studenckiego, a rynkiem najmu, którego uczestnikami jest przekrój odbiorców tego typu usług mieszkaniowych.”
Więcej: http://bde.wib.org.pl/wp-content/uploads/2018/11/raport.amron_.badanie.najem_.studencki.181102.pdf
Do dziś kontynuujemy badania rynku najmu. Obecnie z Cushman@Wakefield:
https://mieszkanicznik.org.pl/rynek-najmu-mieszkan-w-polsce-na-podstawie-badan-preferencji-najemcow/
2017
Dwa zdania o kongresach, szkoleniach, projektach komercyjnych
W 2017 r. mamy za sobą tysiące spotkań lokalnych i dziewięć ogólnopolskich kongresów. To był ostatni kongres zrobiony w Hali Expo w Łodzi. Ostatni, ponieważ…. już się tam nie mieścimy. Partnerzy kongresu – obok prężnych firm naszych członków, to również znane marki jak: Ikea dla Firm, Grupa Arche czy Booking.com. Gościliśmy aktora Piotra Szwedesa, który prowadził konferansjerkę. Zauważyła nas TVP-Łódź.
Działalność integracyjną i szkoleniową prowadzimy nieustannie. Za nami w 2022 łącznie 12 podobnych kongresów. Nasze działania skierowane są również do społeczności lokalnych w większości dużych miast Polski. Wspieramy przedsiębiorców, szerzymy ideę prowadzenia biznesów opartych na nieruchomościach w sposób uczciwy i etyczny.
Nasze inne projekty komercyjne:
AKADEMIA MIESZKANICZNIKA: https://akademia.mieszkanicznik.org.pl/
SKLEPIK: https://mieszkanicznik.org.pl/sklep/
Całkowity dochód z wszystkich projektów komercyjnych przeznaczamy na działalność statutową stowarzyszenia. Wspieramy też działalność innych organizacji.
Na rzecz realizacji misji stowarzyszenia pracuje zespół zaangażowanych pracowników i wolontariuszy.
Realizujemy swoje zadania z wielką pasją i wiarą, że prowadzone działania mają sens. Każdy kolejny rok to pozostawiony znaczący ślad i podnoszenie znaczenia misji stowarzyszenia.
Jeśli uważasz, że nasza działalność ma sens, wesprzyj nas zostając naszym Darczyńcą.
Przekazując darowiznę na cele statutowe stowarzyszenia budujesz razem z nami przyszłość sektora prywatnego rynku najmu. By wynajmowało się pewniej, bezpieczniej i bardziej profesjonalnie.
ODLICZ DAROWIZNĘ OD PODATKU
Darowiznę można odliczyć od podstawy opodatkowania: do 6% dochodu przy PIT lub 10 % dochodu przy CIT.
Podstawowe cechy darowizny, którą można odliczyć od dochodu (określone art. 26 ust 1 pkt 9 i ust 7 - ustawy o pdof):
• możemy ją przekazać organizacji działającej na rzecz określonych w ustawie celów społecznych,
• przekazywana jest w roku podatkowym, z którego się rozliczamy,
• o kwotę darowizny pomniejszana jest podstawa do opodatkowania,
• obowiązek sprawozdania otrzymanych darowizn, jeśli były podstawą do odliczenia podatkowego u darczyńcy.
Organizacja pozarządowa, której darczyńca chce przekazać pieniądze, nie musi mieć statusu OPP.
Zgodnie z art. 26 ust. 1. pkt 9. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu podlegają darowizny przekazywane na organizacje pozarządowe (w tym stowarzyszenia), niemające statusu OPP, pod warunkiem, że darowizna jest przekazana na cele pożytku publicznego (a organizacja statutowo te cele realizuje).
Cele pożytku publicznego to sfera zadań publicznych realizowanych w zakresie określonym w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
W przypadku Stowarzyszenia Mieszkanicznik są to:
- działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości oraz
- działalność w zakresie edukacji
Wystarczy napisać w tytule przelewu „darowizna na cele statutowe Stowarzyszenia „Mieszkanicznik”
Jeśli chcesz policzyć, jaką maksymalną kwotę możesz przekazać w formie darowizny i odliczyć od podstawy opodatkowania, skorzystaj z kalkulatora: https://ceeimpact.org/calculator-pl/
Wasze wsparcie jest dla nas bardzo ważne, dzięki temu możemy działać.
W jakiej formie możesz nas wesprzeć
Dokonując szybkiej wpłaty:
Dokonując wpłaty bezpośrednio na konto:
Nr konta: 70 1140 2004 0000 3802 7547 4540
Beneficjent: Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem "Mieszkanicznik"
Tytułem: "darowizna na cele statutowe stowarzyszenia"
Uwaga!
Jeśli chcesz zostać naszym stałym darczyńcą lub dokonać większej wpłaty – skontaktuj się z nami: biuro@mieszkanicznik.org.pl. Z przyjemnością umieścimy logo Twojej firmy lub Twoje dane na naszej stronie. Niech informacja o Twoim geście pójdzie w świat.
Robiąc zakupy przez internet w jednym z 1500 sklepów zarejestrowanych na platformie fanimani.pl
Jeśli zechcesz dołączyć zrób to przez ten link (choć nie jest to warunek niezbędny) - dzięki temu otrzymamy dodatkowe 5 zł gdy pierwszy raz skorzystasz z FaniMani. https://fanimani.pl/zaproszenie/37112/c517807fec8a4c1f9770a7230ac07d84/
Po kliknięciu w link i zarejestrowaniu się wybierz organizację wpisując w pasek wyszukiwania „mieszkanicznik”.
W następnym kroku – zainstaluj w swojej wyszukiwarce w komputerze – przypominajkę. Jest całkowicie bezpieczna. https://fanimani.pl/aplikacje/
Jest to rozszerzenie, które Ci będzie przypominać o możliwości przekazania darowizny za każdym razem, gdy klikasz w link sklepu uczestniczącego w programie FaniMani.
W telefonie zainstaluj aplikację FaniMani.