Rynek mieszkaniowy daje ogromne możliwości inwestycyjne. Duża część Mieszkaniczników inwestuje w nieruchomości na wynajem. Choć najbardziej popularny jest najem długoterminowy, część z nas zwłaszcza w miastach turystycznych decyduje się na wynajem nieruchomości w trybie najmu krótkoterminowego. Obie formy najmu są powszechnie znane wśród osób profesjonalnie zajmujących się wynajmem nieruchomości. Każda z nich ma swoje plusy, minusy oraz wymaga odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Istnieje jednak jeszcze jedna forma wynajmu, która staje się coraz bardziej popularna oraz zyskuje uznanie coraz większego grona wynajmujących w Polsce. Jest to wynajem “średnio-terminowy”.

Główną charakterystyką tego najmu jest długość umów które podpisujemy. Będą to umowy najmu krótsze niż pełny rok, zazwyczaj od 3 do 10 miesięcy. Właśnie ta elastyczność w kwestii długości umów najmu, pozwala uzyskać zwiększone przychody w skali rocznej. Ocenia się, że najemcy w zamian za krótszą umowę najmu są w stanie zapłacić czynsz wyższy od 30% nawet do 70%, w porównaniu z cenami w trybie najmu 12 miesięcznego. Odpowiednio przygotowując naszą strategię, dbając o zmianę najemców oraz ciągłość w najmie, nasze średnioroczne przychody czy też zwrot z inwestycji może znacznie wzrosnąć.

Skąd zapotrzebowanie na wynajem “średnio-terminowy”?

W skali światowej wysoki popyt na najem “średnio-terminowy” jest następstwem postępującej globalizacji oraz mobilności ludzi. Coraz częściej biznes lub studia wymagają tego aby co kilka miesięcy relokować się i mieszkać kilka miesięcy w innym mieście czy kraju. W zachodniej Europie odpowiedzią na zapotrzebowanie w najmie “średnio-terminowym” jest gałąź rynku nieruchomości określana jako “serviced apartments”, która rozwija się w rekordowo szybkim tempie. W ostatnich 8 latach rynek określany jako “serviced apartment” podwoił się oraz oczekiwane są kolejne wzrosty wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na najem od 1 do 10 miesięcy. (dane: Global Serviced Apartments Industry Report 2016/17)

Jak wygląda rynek najmu “średnio-terminowego” w Polsce?

Kiedy światowe trendy głównie bazują na obsłudze klienta biznesowego, Polski rynek najmu “średnio-terminowego” oparty jak ogromnym zapotrzebowaniu zakwaterowania studentów międzynarodowych. Obecnie gościmy w Polsce ponad 60 tysięcy studentów międzynarodowych, a od 2005 roku liczba studentów międzynarodowych rośnie stabilnie ponad 20% rocznie. W zestawianiu z niskim standardem publicznych akademików oraz niewielką bazą miejsc noclegowych w akademikach prywatnych, rynek charakteryzuje spora nadwyżka popytu która musi zostać zaspokojona przez mieszkaniowy rynek najmu.

W jaki sposób przygotować się do najmu “średnio-terminowego”?

W przypadku wynajmu dla studentów międzynarodowych, mieszkania które są potencjalnie dobrym produktem dla Polskiego studenta, będą nadawały się również dla obcokrajowców. Zwłaszcza mieszkania przygotowane w najmie “na pokoje”, które są już wyposażone będą atrakcyjną ofertą. Kiedy chcemy zwiększyć cenę najmu, warto również zadbać o dodatkowe wyposażenie jak np. pościel, sztućce czy deskę do prasowania. Za takie udogodnienia, nasz najemca zapłaci premię, w zamian za to, że zaraz po przyjeździe nie musi jechać do sklepu po podstawowe przybory, których nie będzie ze sobą zabierał po zakończeniu 6 miesięcznego najmu. Z uwagi na to, że nasi potencjalni najemcy są jeszcze za granicą, ponad 70% najmów w trybie “średnio-terminowym” przeprowadzanych jest online. Biorąc to pod uwagę, musimy zadbać o odpowiednią prezentację mieszkania w postaci sesji fotograficznej, filmu lub spaceru 3D.

Podsumowując

Umiędzynarodowienie Polskich uczelni oraz rosnące zapotrzebowanie na elastyczne terminy najmów otwiera nowe możliwości na mieszkaniowym rynku nieruchomości. Już nie tylko turystyczny najem krótkoterminowy wiążący się z intensywną obsługą operacyjną może podnieść miesięczne kwoty czynszu. Również wynajem na okresy od 3 do 10 miesięcy za zachowaniem minimalnego zaangażowania w zarządzanie nieruchomością może znacząco podnieść nasze miesięczne przepływy pieniężne.

Autor: Piotr Ziętara