Ryczałt od przychodów z najmu 8,5% jest podatkiem bardzo prostym i bardzo popularnym: ponad 400 tysięcy podatników korzysta z tej formy. Coraz częściej jednak media wskazują na "zaostrzanie się zasad".  To nie do końca prawda.

 

Ryczałtem można rozliczać przychody osób fizycznych z najmu mieszkań i to najmu trwającego powyżej 30 dni. W wyjątkowych przypadkach, określonych głównie wysokością przychodów, można w ten sposób rozliczać podatek od powierzchni użytkowych, czyli od garaży, schowków, ewentualnie całych i niezależnych lokali użytkowych. Dlatego też w umowach najmu należy określać czynsz najmu mieszkania i osobno czynsz najmu garażu lub piwnicy, bo jeśli przekroczymy ustalony roczny próg przychodów z powierzchni użytkowych, powinniśmy w tym miesiącu zarejestrować działalność gospodarczą.

 

Nie można ryczałtem opodatkować przychodów z najmu krótkoterminowego: jest to usługa hotelowa, która również od razu jest obłożona VATem. Nawet jeśli wynajmujemy na długi termin, ale w okresie poszukiwania najemcy ktoś chciałby się zatrzymać w naszym mieszkaniu na tydzień, to albo trzeba odmówić takiej osobie, albo zarejestrować działalność gospodarczą do świadczenia usług hotelowych.

 

Na wybór formy opodatkowania nie wpływa wybrany rodzaj umowy: przy najmie okazjonalnym również możemy korzystać z ryczałtu, przy umowach na kilka miesięcy albo bezterminowych również nie jest to narzucane. Należy jedynie pamiętać o określeniu, czy jest to na cele mieszkalne, czy jest to czynsz za powierzchnie użytkowe.

 

Wątpliwości urzędów skarbowych budzi podnajem: tutaj już dobrze jest mieć indywidualną interpretację naszego przypadku, ponieważ w niektórych przypadkach wynajęcie firmie (zarabiającej na najmie) jest od razu traktowane jako "nie na cele mieszkalne" i może być obciążone podatkiem VAT i - przy większych przychodach - koniecznością rejestrowania działalności gospodarczej