0
  • Brak produktów w koszyku.
Baza WiedzyObsługa najmuKaucja za malowanie i sprzątanie

Kaucja za malowanie i sprzątanie

Kaucja na początku umowy przeważnie wydaje się najemcom za wysoka, a na końcu staje się znów obiektem dyskusji: czy może być ostatnim czynszem najmu, czy właściciel może z niej coś potrącić, i oczywiście za co, ile i na jakiej podstawie. Jeśli obie strony umowy nie do końca znają zasady dotyczące kaucji, to jej rozliczenie i zwrot lub brak zwrotu, pozostawia niesmak i żale.

Kaucja ma zabezpieczać interesy wynajmującego, czyli ewentualny brak płatności i zniszczenia w mieszkaniu. Przepisy określają maksymalną wysokość kaucji, która nie powinna przekraczać 12-krotności czynszu najmu. Optymalna ze względu na możliwości upominania najemcy przy zaleganiu z czynszem byłaby natomiast kaucja w wysokości trzech czynszów najmu. Rzadko daje się to jednak wynegocjować, dlatego najlepiej celować gdzieś powyżej jednego czynszu najmu, podając w miarę okrągłą kwotę.

Kaucja nie powinna być zaliczana jako ostatni czynsz najmu, bo ma służyć również jako pokrycie ostatnich rozliczeń mediów i ewentualnie do usunięcia zniszczeń i usterek w mieszkaniu.

Co do zasady najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia i urządzeń przekazanych w dniu wydania lokalu.

Właśnie tutaj pojawiają się spory: czy i kiedy pomalowanie mieszkania po najmie powinno obciążać najemcę? Co to jest to "normalne zużycie"? "Mieszkanicznik" podpowiada zasadę bardziej zdroworozsądkową: najemco, wprowadziłeś się do czystego i posprzątanego mieszkania, oddaj je w takim stanie! Jeśli najem był krótki, wystarczy umyć i odkurzyć: nie wymagajmy malowania. Jeśli mieszkanie było użytkowane przez 3-4 lata, to jednak trzeba będzie je pomalować, nie tylko posprzątać, ale ustalmy wspólnie, jak to zrobić i ile to kosztuje. Jeśli najemca nie przywróci stanu lokalu do stanu z chwili jego przejęcia, wynajmujący ma prawo oszacować wartość niezbędnych prac i dokonać potrącenia kosztów z kaucji.

Potrącajmy z niej na podstawie dokumentów: faktur czy paragonów. Przydanym będzie również protokół zdawczo-odbiorczy z dnia przekazania mieszkania najemcy, w którym dokładnie jest opisany stan mieszkania łącznie z dokumentacją zdjęciową oraz szacunkową wartością przekazanego do używania wyposażenia.

Zwrot kaucji powinien nastąpić w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia mieszkania przez najemcę.

Program Medicover Sport - 12 miesięcy

BĄDŹ AKTYWNY NIE TYLKO W BIZNESIE!

W wyniku indywidualnych negocjacji z Medicover otrzymaliśmy najlepszą ofertę na rynku jeśli chodzi o korzystanie z obiektów sportowo-rekreacyjnych. Aby uzyskać wiarygodne informacje o aktualnych warunkach oferty lub uzyskać odpowiedź na pytania organizacyjne kliknij poniżej.

medicover sport
X