Jak podatek od spadku w Irlandii może pozbawić Twoje dzieci majątku?

Naturalnym biegiem życia jest gromadzenie majątku oraz rzeczy materialnych. Jeżeli mamy dobre zasady zarządzania majątkiem, nie jesteśmy rozrzutni i mamy jakieś środki odłożone na czarna godzinę, będziemy mogli uważać się za ludzi majętnych. Oczywiście nie rozważamy tutaj kwestii czy ktoś nie mający nic na koncie, ale żyjący w szczęśliwej harmonijnej rodzinie jest bardziej bogaty od przysłowiowego pana sknery, który tylko liczy, ile ma na koncie. Będziemy skupiać się na bogactwie materialnym i jego ewentualnej stracie. Przedmiotem naszych rozważań będzie rodzina z dziećmi, która dba o to, aby ich majątek materialny powoli i stabilnie rósł w przeciągu ich życia. Celem tej rodziny będzie zapewnienie nie tylko wychowanie dzieci, ale również przekazanie im zgromadzonego majątku, aby zapewnić lepszy start przyszłym pokoleniom.
Testament a podatek od spadku
Prawdą uniwersalną jest, że nic co zgromadzimy w okresie naszego życia nie będziemy mogli zabrać ze sobą. Życie i śmierć mają swoje prawa i rodzimy się nie mając nic i tak samo umrzemy. Różnica polega na tym, że mamy, przynajmniej w teorii, wpływ co stanie się z dobrami materialnymi po naszej śmierci. Ludzkość wypracowała sobie proces, który od czasów średniowiecznych reguluje kwestie przekazania majątku na wypadek śmierć. Jest to oczywiście testament. W kraju przestrzegającym prawo, wola zmarłego zapisana w formie testamentu w obecności świadka będzie respektowana, nawet jeżeli osoby tej już nie jest wśród nas. Niestety, gdzieś w międzyczasie politycy zobaczyli możliwość uszczknięcia sobie części majątku w postaci podatku od spadku. Prawo podatkowe może być różne w zależności od kraju i warto poświecić chwile na zapoznanie się z nimi, jeżeli chcemy, żeby nasze dzieci po naszej śmierci, na zostały pozbawione ich dziedzictwa.
Planowanie spadkowe - dlaczego warto zacząć dziś?
Kiedy więc powinniśmy zacząć myśleć i zaplanować co stanie się po naszej śmierci? Najlepiej dziś! Nieważne, ile mamy w tym momencie lat i czy na waszym koncie leży parę, kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy euro. Wiedza o prawie spadkowym kraju, w którym żyjemy powinna być naszym naturalnym krokiem i brak wykonania tej czynności może być bardzo kosztowna materialnie oraz emocjonalnie dla naszych dzieci po tym jak kiedyś nieuchronnie odejdziemy z tego świata.
Zasady opodatkowania spadku w Irlandii - małżonek a dzieci
Ogólna zasada mówi, że jeżeli spadkobiercą jest małżonek lub oficjalnie zgłoszony partner, podatek nie jest naliczany. Więc nic nie grozi np. wdowie, jeżeli zmarł jej maż. Majątek naturalnie przechodzi na nią. Sytuacja jest odmienna, gdy dziedziczą dzieci i tutaj już czyhają na nas niespodzianki i różnice od prawa obowiązującego w Polsce. Prawo mówi że rodzic może przekazać swojemu dziecku nie więcej niż 335 tys. ruro w formie daru lub >> UWAGA << spadku. Jest to znacząca różnica w porównaniu do prawa polskiego, w którym wystarczy tylko złożyć zawiadomienie, że taki spadek się otrzymało i jesteśmy zwolnieni z obowiązku płacenia podatku do urzędu skarbowego. W Irlandii takiej opcji nie ma. Każde dziecko, jeżeli otrzyma majątek w formie spadku lub darowizny przekraczający dozwolone 400 tys. euro musi od nadwyżki the kwoty odprowadzić podatek w wysokości 33%. Ponieważ nasze stowarzyszenie skupia się przede wszystkim na temacie nieruchomości, chciałbym rozważyć następującą sytuację:
Przykład 1: Spadek z ubezpieczeniem na życie
Standardowa rodzina 2+2 mieszka w Dublinie, kupiła dom w 2018 roku za cenę 450 tys. euro na kredyt 25 lat. Dodatkowo rodzice założyli polisy ubezpieczeniowe dla dzieci na wysokość 500 tyś euro na wypadek śmierci rodziców w wyniku wypadku lub choroby. Rodzice wykazali się tutaj przezornością i myślą, że kwota 500 tys. euro zapewni dzieciom spokojny start w momencie, gdy rodziców zabraknie. Niestety, ponieważ podatki w Irlandii są tak skonstruowane, że nie tylko spadek, ale również wypłata z ubezpieczenia jest wliczana do kwoty opodatkowania, okazuje się po przeanalizowaniu, że dzieci dostałyby tylko około 280 tys. euro na osobę, do wejścia w dorosłe życie. Dlaczego? Oszacowanie zostanie przeprowadzone w dniu otrzymania spadku, a nie w momencie, w którym majątek został kupiony. Następnie wszystko zostaje sumowane i od tej kwoty zostanie odjęte wolne od podatku 400 tys. euro na dziecko. To co pozostanie zostanie opodatkowane w wysokości 33%.
Przykład 2: Spadek nieruchomości bez ubezpieczenia
Drugim przypadkiem jest, gdy nie ma ubezpieczenia i rodzice umierają w momencie, gdy skończył się kredyt, czyli za 25 lat. Popatrzmy czy ta sytuacja jest lepsza. A więc, dzieci dziedziczą dom kupiony 25 lat temu za kwotę 450 tys. euro. Jest on w 100% spłacony i rodzice mogliby oczekiwać, że swoją ciężką praca przynajmniej pomogą w starcie swoim dzieciom. Ale… kwota do opodatkowania będzie ustalona w momencie otrzymania spadku. Czyli od teraz za 25 lat. Więc musimy założyć stopień inflacji w ciągu następnych 25 lat.
Powiedzmy, że nie mamy już więcej pandemii, które wywindowały ceny o 20% w ciągu 4 lat, ale stabilną i pewną gospodarkę, ze zdrową inflacją rzędu 2.5% rocznie. Czyli dom dziś kupiony za 450 tys. euro będzie wyceniony za 25 lat na … 813 tys. euro. Następnie obliczamy: Wartość spadku - kwote wolna od podatku od kazdego dziecka = kwata podlegajaca opodatkowaniu 33%. Czyli: 813 tys - 2x 400 tys = 13 tys jako podstawę opodatkowania. Czyli dzieci po otrzymaniu spadku będą musiały zapłacić 4300 euro podatku (33% z 13 tys), za dom który był ciężko spłacany przez rodziców przez ostatnie 25 lat. Jeszcze gorzej, jeżeli będą w spadku nieruchomości w Polsce, biżuteria, samochody bądź jakiekolwiek inne dobro, które można oszacować. Wtedy urząd skarbowy zsumuje wszystko i nakaże po odliczeniu kwoty wolnej od podatku (400 tys. na dziecko) zapłacić 33% podatku od nadwyżki tej kwoty.
Konsekwencje nieuregulowania kwestii podatku od spadku
Można powiedzieć: dzieci dostaną spadek i sprzedadzą co trzeba, aby zapłacić podatek i przynajmniej zatrzymają resztę. Otóż nie! Urząd skarbowy nie zwolni żadnych dóbr, zanim nie zostanie zapłacony należny podatek. Czyli dzieci będą musiały wyłożyć najpierw gotówkę na opłacenie podatku i dopiero wtedy, będą mogły wziąć w posiadanie należny im spadek. Dlatego tak ważne jest przemyślenie strategii jak ochronić ciężko zarobiony majątek rodzinny, żeby został on w rękach naszych dzieci, a nie został zagarnięty częściowo przez państwo i przekazany na cele, z którymi możemy się nie zgadzać.
Jak chronić swój majątek przed podatkiem od spadku?
Co więc możemy zrobić w takim momencie? Pierwszym krokiem na pewno jest spisanie naszego majątku i oszacowanie jego wartości w dniu dzisiejszym. W kroku drugim przy założeniu średniej inflacji, obliczamy jaka będzie wartość nominalna naszego majątku za 20, 30 lat (w zależności od naszego realnego oczekiwanej długości życia). Na koniec musimy dokonać sprawdzenia czy nasze dzieci będą musiały płacić podatek od spadku. Jeżeli okaże się, że tak można podjąć działania, aby temu zapobiec.
Podsumowanie
Wiedza to najlepszy oręż w naszych rękach. W naszym stowarzyszeniu na pierwszym miejscu dzielimy się wiedzą oraz omawiamy różne sytuacje w celu znalezienia najlepszej opcji. Dlatego na pewno warto przyjść na spotkanie Mieszkanicznika w Dublinie. Już w październiku będziemy omawiać temat prawa spadkowego i zastanawiać się nad rożnymi strategiami w celu ochrony naszego majątku. Spotkanie nie ma na celu udzielenie porady podatkowej, ale na zasygnalizowanie możliwych sytuacji oraz znalezienia możliwych opcji do dyskusji z licencjonowanym doradca podatkowym.
Na spotkaniach stowarzyszenia, dzielimy się wiedza, doświadczeniami oraz rozpatrujemy aspekty nie tylko związane z nieruchomościami, ale również inwestycjami w Irlandii i poza nią. Jeżeli masz pytanie zapraszamy na spotkanie oraz do kontaktu.
Zespół „Mieszkanicznik” w Dublinie: Grzegorz Sulżyński oraz Marzena Zawadzka.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.