0
  • Brak produktów w koszyku.

Hanna Milewska-Wilk

Zaczyna się rok akademicki, dla wielu naszych członków lub kogoś z rodziny i znajomych to rok pisania pracy dyplomowej: licencjatu, magisterki, może nawet zaczynacie doktorat. Podpowiadamy, co można pisać o najmie mieszkań, z każdej dziedziny!

Najem mieszkań w Polsce jest słabo zbadany i opisany, bazujemy na najróżniejszych przekonaniach. Ci, którzy odważą się zbadać lub przeanalizować dowolny aspekt najmu mieszkaniowego, będą mieli spore pole do popisu ( i niewiele czytania). Stowarzyszenie Mieszkanicznik wspiera, podpowiada, pomaga w badaniach, nawet dyskutuje z promotorami. Co można zrobić?

Prawo, socjologia, antropologia, nawet psychologia i etyka

Same opisy umów najmu i ich rodzajów i konsekwencji to już spora praca, można porównać, wyciągać wnioski, zderzyć prawo do mieszkania z prawem własności. Ale ostatnio jest "modne" naukowo sprawdzanie etyki w zachowaniach pomiędzy jednostkami na rynku. Różny status posiadacza i najemcy, sama definicja mieszkania, w końcu zachowania stron najmu wobec siebie, przekonania o zasadach najmu - morze tematów. I nie ma instytucji regulujących te zachowania.

A bardziej konkretnie: migracje i rynek pracy a rynek mieszkań na wynajem, podatki w najmie, kim są najemcy w Polsce, skąd się biorą mieszkania na wynajem, różnorodność najmu: pomiędzy mieszkaniem a hotelem, mieszkanie jako usługa.

Ekonomia, zarządzanie, przewidywanie, projektowanie

Można byłoby znów zacząć od hasła mieszkanie jako usługa i jakie to ma konsekwencje dla sposobu zarządzania, jak powiązane jest ze strukturą własności, czy mieszkanie może być inwestycją i jak to dobrze policzyć? Do opisania jest cały obszar na styku nieruchomości i instrumentów finansowych, można analizować obecne rozwiązania, porównywać z innymi krajami, proponować najlepsze modele. Skąd się biorą pieniądze na nowe mieszkania na wynajem, ile można na tym zarobić, komu to się może opłacać? Wszystko wciąż do sprawdzenia.

Można skupić się na ubezpieczeniach dla najmu, zabezpieczających najemców i wynajmujących, zdejmujących im z głowy przyszłe kłopoty i spory. A jeśli komuś jest bliższe UX design a nie zarządzanie, to też w nieruchomościach na wynajem, nawet w sektorze mieszkaniowym, można znaleźć ciekawe wyzwania i przypadki do opisania, a może z tego wyjść i większa praca zawodowa. Projektowanie dla starszych, bardzo młodych, pod konkretny styl życia, ze względu na zmieniające się sposoby korzystania z nieruchomości i przenoszenie niektórych funkcji poza dom i mieszkanie ? sporo wyzwań, także dla architektów.

Architektura, nowe media

Najem to możliwość sprawdzenia, co nam pasuje, a co nie za bardzo - to jeszcze teza nie poparta badaniami w Polsce. I można ją rozpatrywać na wielu poziomach: od urządzenia mieszkania, sposobu korzystania z niego, poprzez skalę budynku, sąsiedztwa, dzielnicy i dużo dalej. Czy projektowanie "pod wynajem" jest inne, co jest atrakcyjne dla inwestorów i najemców, w końcu jak do nich dotrzeć?

Pokazywanie nieruchomości, ich poszukiwanie i wybór zmienia się w efekcie nowych sposobów prezentacji ofert. Dostępność ogłaszania zmienia nawet charakter miast - i mamy najem na doby zwykłych mieszkań. Czy "uberyzacja" w nieruchomościach mieszkaniowych jest możliwa? Jak nowe technologie zmieniają korzystanie z mieszkań?

Cyfryzacja obsługi nieruchomości mieszkaniowych to też ciekawe pole, nawet jeśli ktoś opisze wyłącznie aplikacje i systemy do obsługi najemców. Jak to zmienia rynek najmu, relacje pomiędzy wynajmującym i najemcą, czy przybywa usług dla najmu i jak je znaleźć? Czy nowe technologie pozwalają się oderwać od nieruchomości lub po prostu miejsca?

I wszyscy poszukujący konkretnych rozwiązań

Kiedy wymienimy bardzo stare, metalowe klucze na inne formy dostępu do mieszkań? W biurach i fabrykach dzieje się bardzo dużo w tej kwestii, nawet w samochodach, tak dla nas cennych. Co z instalacjami gazu w wysokich budynkach: utrzymywać, likwidować, ograniczać korzystanie? Najemcy generalnie nie lubią gazu, jak ich zabezpieczyć? Czy grzanie na podczerwień jest efektywne i jak z kosztami? Jak sensownie chłodzić mieszkania w blokach? Kiedy można stwierdzić zmianę sposobu użytkowania budynku? Jaki metraż jest odpowiedni ?do życia? dla jednej osoby? Jak starsze osoby mogą wykorzystać swój majątek w postaci mieszkania? Czy zieleń widoczna z okna zwiększa wartość nieruchomości? Jak zbierać dane o najmie mieszkań? Kaucja, kredyt na kaucję, czy ubezpieczenie zamiast kaucji? Czym się różni biuro od mieszkania, jeśli pracujemy zdalnie?

Pytań jest coraz więcej, bo odpowiedzi przynoszą nam kolejne kwestie.

Od mikro do makro i z powrotem

Badania w nieruchomościach, nawet samego najmu mieszkań, to możliwości zastosowania najróżniejszych technik badawczych i skupienia się albo na konkretnych przypadkach, albo na ogólnych liczbach, statystykach i trendach, a w końcu połączenie jednego i drugiego. Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój i budownictwa, i rynku nieruchomości, i zainteresowanie rynku kapitałowego tymi dwoma poprzednimi, prace dyplomowe można od razu wykorzystywać w praktyce. Jest zapotrzebowanie na specjalistów od najróżniejszych aspektów nieruchomości, bo i nieruchomości są wszędzie.

Zainspiruj się, Mieszkanicznik pomoże, nieruchomości nie będą czekać wiecznie 🙂

Oceń ten wpis
X