Kongres Mieszkaniowy we Wrocławiu
Kacper Kaczmarek i Hanna Milewska-Wilk
We wtorek 18 września w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbył się organizowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich Kongres Mieszkaniowy. Jak zawsze było trochę dyskusji ogólnych i kilka paneli bardzo szczegółowych. Spotkanie przedstawicieli sektora daje pojęcie o kondycji i głównych obawach zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego. Mieszkaniczników reprezentował Kacper Kaczmarek, lider oddziału we Wrocławiu.
Główna debata to ogólnie Polityka mieszkaniowa, ponieważ wyznaczane priorytety i wprowadzane regulacje mogą mieć duży wpływ na cały proces deweloperski: projektowanie, budowę, sprzedaż mieszkań. Wszelkie zmiany mają wpływ na założenia biznesowe, dlatego deweloperzy nie są nastawieni zbyt entuzjastycznie do nowych pomysłów czy już wprowadzanych regulacji.
Debaty równoległe to porzucenie bieżących komentarzy i dość ciekawe zagadnienia projektowania zasobów mieszkaniowych, i od strony rozwijających się nowych technologii cyfrowych i budowlanych. Pojęcie ?proptech? robi błyskawiczną karierę w sektorze nieruchomości komercyjnych: w budynkach biurowych, powoli w budynkach handlowo-usługowych, ale ze względu na coraz bardziej mieszaną funkcję coraz odważniej wchodzi do mieszkaniówki. Kwestie zmniejszonego zapotrzebowania na ogrzewanie są istotne dla nabywców mieszkań, bardziej niż całościowe ekologiczne rozwiązania.
Zagęszczające się centra miast, zmieniające się uwarunkowania lokalne i plany zagospodarowania to też wyzwanie przy zarządzaniu wspólnotami, aktywnościami i usługami w danym sąsiedztwie. Mieszkania przestają być wyłącznie nieruchomością do mieszkania, są sposobem na budowanie prestiżu, kojarzą się z określonym stylem życia. Osiedla to już nie tylko ?sypialnie?, ale coraz bardziej złożone całości, z usługami, biurami, wewnętrznymi terenami zielonymi. To również zmienia same firmy deweloperskie, buduje ich historię i prestiż.
Oczywiście jedną z istotnych rzeczy jest finansowanie: jak zapewniać sobie środki na pozyskanie działek, sfinansować samą budowę, zmniejszyć koszty obsługi kredytów. Coraz ciekawsze rozwiązania uwzględniają inwestorów indywidualnych, nie tylko jako nabywców mieszkań, ale i nabywców np. obligacji korporacyjnych o różnych konstrukcjach. Koszty obsługi takich zaawansowanych rozwiązań służących pozyskiwaniu gotówki z rynku są porównywalne z kredytami bankowymi ? przy odpowiedniej skali. Do tego jeszcze możliwości nabywców mieszkań: popyt, zdolność kredytowa, zainteresowanie inwestorów gotówkowych i po prostu stopy procentowe: to sporo zmiennych i ryzyk dla deweloperów, którzy do tej pory regularnie zwiększali swoje obroty, ale prognozy mogą nie być tak optymistyczne.
Kongres Mieszkaniowy to okazja do wymiany zdań, to dyskusji o przyszłości nawet bardziej niż do podsumowań dotychczasowych osiągnięć. A przyszłość nie rysuje się w czarnych barwach, mimo rzeczywiście różnych głosów związanych z wprowadzanymi regulacjami. Polacy potrzebują nowych mieszkań, w dobrym standardzie, i na razie nie widać wielkiego załamania pierwotnego rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.