2 x wyższe zarobki na najmie krótkoterminowym – czy to możliwe?

Temat dochodów płynących z najmu krótkoterminowego wzbudza nieco kontrowersji. Trudno się dziwić - w końcu chodzi o pieniądze! Jak duże pieniądze? Właśnie to stało się niedawno przedmiotem ożywionej dyskusji.
Teza: na najmie krótkoterminowym możesz zarobić nawet dwukrotnie więcej niż na długoterminowym.
Właśnie to stwierdzenie, które padło w komentarzu Jacka Kusiaka, prezesa stowarzyszenia Mieszkanicznik, w artykule Koniec wynajmu "na dziko?" w "Gazecie Wyborczej Stołecznej", dało asumpt do ożywionej dyskusji na Facebooku.
Uczestnicy rozmowy odnieśli się do tych słów z dużym dystansem i podali wiele rozsądnych i popartych praktyką argumentów, wskazując, że zarabianie dwukrotnie więcej na najmie krótkoterminowym w stosunku do najmu długoterminowego jest mało realne.
Najem krótkoterminowy 2x bardziej opłacalny? Jak to wygląda w praktyce?
Osoby biorące udział w dyskusji dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i analizami bazującymi na pewnych wycinkach rynku nieruchomości. "Próbki badawcze" były różne - od jednej nieruchomości, która faktycznie przynosiła dwukrotnie wyższe zyski w modelu krótkoterminowym, po bazę 63 mieszkań, które takich rezultatów nie osiągały.
I tu pojawia się pierwsza kwestia - jednostkowość przypadków. Nie można rozpatrywać rynku nieruchomości jako monolitu. W zależności od lokalizacji, standardu mieszkania, sposobu zarządzania nim, promowania oferty itd. wyniki finansowe będą zupełnie inne. Fakt, że próbka 63 mieszkań przeczy temu, że na krótkim terminie da się zarobić 2 razy więcej niż na długim, nie powinien dziwić - wśród tych lokali znajdą się mniej i bardziej atrakcyjne, lepiej i gorzej zlokalizowane. Te 63 nieruchomości, choć dają jakiś obraz sytuacji, nie mogą całkowicie zanegować tego, że osiągnięcie dwa razy lepszych zarobków jest możliwe, bo że jest, wiemy z innych, bardziej jednostkowych przypadków.
Padały też argumenty mówiące, że najem krótkoterminowy mógłby przynosić dwukrotnie wyższe zyski, jednak jest to okupione ogromem pracy. Tak! Oczywiście, że tak! Nawet jeśli celujesz w zarobki na poziomie 120% tego, co uzyskujesz z najmu długoterminowego, musisz się przygotować na ciężką harówkę. Sięgnięcie po 200% wymaga pracy wręcz tytanicznej. Wciąż jednak ? jest to możliwe!
Jak osiągnąć 2 x wyższe zarobki na najmie krótkoterminowym?
To, że osiągnięcie 200% zysków na najmie krótkoterminowym w stosunku do długoterminowego, nie ulega wątpliwości. Zdarzają się takie nieruchomości i są to absolutne perełki. Co zatem zrobić, żeby nasza nieruchomość stała się jedną z nich? Czy jest na to jakiś przepis, czy może właścicielom dopisało szczęście?
Przede wszystkim należy zadbać o duże obłożenie lokalu, a szanse na to mocno wzrastają, gdy dysponujesz nieruchomością w dobrej lokalizacji, np. w centrum miasta przyciągającego turystów.
Kolejna rzecz to szeroki zasięg promocji. Twoje mieszkanie musi pozostawać widoczne w morzu setek innych lokali na krótki najem. Bądź obecny w serwisach turystycznych, agregatach ofert, mediach społecznościowych. Ponieważ Twoimi odbiorcami są podróżni, otwórz się na gości z zagranicy, publikując ogłoszenia w kilku językach. Nie poprzestawaj na angielskim! Polska staje się coraz popularniejszą destynacją turystów z Dalekiego Wschodu, którzy rzadko znają dobrze angielski.
Czy możesz zaproponować coś więcej niż nocleg? Chodzi tu nie tylko o wysoki standard, nie wszyscy go bowiem szukają. Zastanów się, czy Twoja nieruchomość może stać się w jakiś sposób atrakcją. Na rynku pojawia się coraz więcej lokali tematycznych, szczególnie tych ze szczyptą pikanterii. W ten sposób z jednej strony zawęzisz grupę osób zainteresowanych Twoją ofertą, z drugiej - możesz zaproponować znacznie wyższe ceny. Naturalnie, nie musisz organizować domu schadzek. Być może w Twoim przypadku sprawdzi się lokal dostosowany do potrzeb seniorów, rodzin z dziećmi albo osób podróżujących ze zwierzętami?
Wreszcie - hybrydyzacja. Najem krótkoterminowy jest z natury rzeczy sezonowy. Jeśli popyt na Twój lokal okresowo maleje, zmień charakter nieruchomości na czas przestoju i przestaw się na dłuższe okresy najmu. Takie mieszane rozwiązanie pozwala wykorzystywać potencjał nieruchomości niezależnie od pory roku.
Podsumowując: 200% jest osiągalne, jednak nie stanowi (póki co) normy, lecz ideał, do którego warto dążyć. Nie będzie to łatwe i nie stanie się od razu. Będzie wymagało mnóstwa pracy, czasu i dużej dozy pomysłowości. Być może osiągnięcie takich wyników finansowych będzie się wiązało z przemodelowaniem tego, jak obecnie zarządzasz nieruchomością. Zachęcamy Cię jednak do tego, abyś nie zadowalał się dochodami nieznacznie wyższymi niż te z najmu długoterminowego i stale sięgał po więcej. Czy nie po to inwestowałeś?