0
  • Brak produktów w koszyku.

Ceny Najmu

Nowy partner Stowarzyszenia Mieszkanicznik, jakim jest serwis CenyNajmu.pl, dał do ręki poważne narzędzie analityczne dla każdego inwestora, mającego w swoim portfelu nieruchomości wynajmowane na pokoje. Do tej pory brakowało takiego narzędzia na rynku. Zazwyczaj, sondowanie rynku opierało się na żmudnym procesie siedzenia nad ogłoszeniami konkurencji i analizowania cen. Drugą opcją było wrzucanie cen najmu „na czuja” i korekcje cenowe w górę lub w dół. To drugie rozwiązanie, jest na tyle nieefektywne, że każdy dzień pustostanu, to stracone pieniądze. Teraz, można to zastąpić prostym spojrzeniem na kilka wykresów – i już wszystko wiadomo. A wszystko z filtrowaniem miast, dzielnic, zakresów cenowych, zakresów czasowych oraz rozgraniczenia pokoi 1, 2 lub 3 osobowych.

Serwis oferuje przeszukiwanie nie tylko całymi miastami, ale też dzielnicami. Do wyboru mamy następujące miasta:
- Bydgoszcz*
- Gdańsk
- Gdynia
- Katowice
- Kraków
- Lublin*
- Olsztyn*
- Poznań
- Sopot
- Warszawa
- Wrocław
- Łódź
*) w tych miastach analiza wg dzielnic nie jest dostępna.

Możemy w prosty, graficzny sposób analizować następujące dane:
- Dynamika zmiany cen ofert opublikowanych w określonym przedziale czasowym.
- Ilość opublikowanych ogłoszeń najmu pokoi w portalach w określonym przedziale cen i czasowym.
- Dynamika publikacji nowych ofert najmu pokoi w portalach w określonym przedziale cen i czasowym.
- Ilość opublikowanych ogłoszeń najmu pokoi w portalach, w określonym przedziale cen i czasowym.
- Dynamika publikacji nowych ofert najmu pokoi w portalach w określonym przedziale cen i czasowym.
- Skuteczność najmu - średni czas potrzebny na wynajem pokoju w określonym przedziale cen i czasowym.
- Skuteczność najmu - średni czas potrzebny na wynajem pokoju z podziałem na rodzaj pokoju (1,2 3 os.).
- Ilość opublikowanych ofert w portalach ogłoszeniowych w stosunku do czasu, z podziałem na rodzaj pokoi (1,2,3 os).

Przejdźmy może do sprawdzenia, jak rynek najmu, zachowywał się w okresie przełomu roku, kiedy to wiele gałęzi gospodarek notuje zmniejszenie zainteresowania, a Nowy Ład rozlał się w kraju niczym okupant przedsiębiorców.
Sprawdzane parametry:
- Całe miasto
- 1.12.2021r. – 24.01.2022 r.
- Zakres cenowy 300-1200 zł
- pokoje 1 osobowe.

Warszawa:
W Stolicy widać mocny trend wzrostowy do Bożego Narodzenia. Początkiem roku, średnia cen wyniosła około 821 zł, by w ostatnim tygodniu roku osiągnąć pułap 856 zł. Później ceny się ustabilizowały, osiągając w najniższym punkcie 853 zł, a w najwyższym 859 zł.

Ilość opublikowanych ogłoszeń w grudniu była dość stała i wynosiła od 801 do 878 ogłoszeń. Widać tutaj wyraźny trend zmniejszenia ofert w okresie świąt. Wraz z nadejściem nowego roku, rośnie konkurencja w postaci wysypu znacznej ilości aktywnych ogłoszeń, które obecnie przekraczają liczbę 1000 ogłoszeń. Jest to dość znaczny wzrost, ponieważ w przeciągu miesiąca, rośnie ilość ogłoszeń o ponad 30%.

 

Kraków:

W Krakowie również widać trend wzrostu cen. Najniższe, na początku roku, osiągają poziom 701zł, najwyższe sięgają już 789zł. Podobnie do Warszawy, obserwujemy tutaj stagnację cen w okolicy świąt.

Ilość ogłoszeń jest tutaj również bardzo mocno skorelowana z tymi Warszawskimi. Najmniej około 300 mamy początkiem grudnia i do końca miesiąca oscylujemy w przedziale pomiędzy 300 a 330. Wraz z przełomem roku obserwujemy przyrost opublikowanych ofert, aż do blisko 500 ogłoszeń obecnie. W porównaniu z Warszawą, jest to wzrost dużo większy, bo przekraczający 50%.

Poznań:

Poznań pokazuje zupełnie inne wahania cen najmu. Początkiem grudnia mamy niecałe 740 zł, by przez większość miesiąca spadać w dół do około 720 zł. Wraz z nadejściem Nowego Roku, ceny jednak ruszyły w górę, osiągając poziom 755 zł.

Zmiana ilości ogłoszeń, jest tutaj bardzo zbliżona do Krakowa i Warszawy, z tym, że ruch wzrostowy rozpoczyna się wcześniej – już podczas świąt. Początek grudnia Poznań rozpoczął ze średnią 337 ogłoszeń, by spaść do 326, a następnie w styczniu odbić się i osiągnąć pułap 466 opublikowanych ofert.

Podsumowanie

Wzrost cen najmu, może napawać optymizmem inwestorów zaangażowanych w rynku najmu na pokoje. Wzrostom cen, nie przeszkadza również większa konkurencja. Jest to najprawdopodobniej trend, który może utrzymać się w kolejnych miesiącach, ze względu na dużą inflację.

Czy warto jest korzystać z takich narzędzi? Jeśli mamy tylko 5 pokoi do wynajęcia, a każdy z nich, uda się wynająć tylko o 30 zł drożej, w skali roku zyskujemy blisko 2000 zł. Jest to niewiele, tym bardziej, że do końca stycznia cały serwis dostępny jest bezpłatnie.

Autor, Jan Gisterek, Cenynajmu.pl - partner Stowarzyszenia Mieszkanicznik
www.cenynajmu.pl/sm

Oceń ten wpis
X