• Brak produktów w koszyku.
Nowoczesna weryfikacja najemcy simpl.rent

Simpl.rent dla Stowarzyszenia Mieszkanicznik

Kiedy w 2011 roku wydana została przełomowa dla rynku książka pt. "Zarządzanie najmem. Poradnik"  mieliśmy trochę inny świat. Podstawowe rynkowe zasady nadal są takie same: dobrze się przygotować, sprawdzać najemcę i reagować jak najszybciej na zgłoszenia i problemy. Zmienił się bardzo sposób wykonywania niektórych kroków w wynajmowaniu - przybyło nam sporo usług i narzędzi, które najem ułatwiają i czynią bezpieczniejszym dla obu stron. Jak sprawdzać najemcę zdalnie, cyfrowo i w najważniejszych instytucjach pokazuje simpl.rent.

Weryfikacja najemców zmieniła się dzięki technologiom

W ciągu ostatnich 10 lat bardzo zmieniły się sposoby pokazywania mieszkań na wynajem, teraz dominuje Internet i media społecznościowe, co daje dużo większy i szybszy dostęp również do informacji o potencjalnych najemcach. We wspomnianej książce już wtedy radzono żeby  pytać o poprzednie miejsce zamieszkania, pośrednio o styl życia osób zainteresowanych najmem, co można do pewnego stopnia, znaleźć w sieci samodzielnie, na profilach, zdjęciach, w dostępnych dokumentach.

Wymagaj Certyfikatu Najemcy i ogranicz swoje ryzyko

 Platforma simpl.rent pozwala wygenerować Certyfikat Najemcy, który dotyczy trzech obszarów:

 1. Weryfikacja tożsamości najemcy za pomocą jednej z trzech opcji:
  1. logowania do konta bankowego
  2. weryfikacji dokumentu tożsamości
  3. przelewu na 1 zł.
 2. Weryfikacja historii płatniczej i kredytowej - automatycznie pobierane są dane z Biura Informacji Kredytowej, BIG InfoMonitor, BIG ERIF, Krajowy Rejestr Długów (dostęp do ponad 300 milionów danych finansowych).
 3. Weryfikacja czy najemcę stać na bezpieczne wynajęcie mieszkania, za pomocą:
  1. logowania do konta bankowego
  2. dokumentów potwierdzających dochody

Simpl.rent pozwala sprawdzać tożsamość, historię finansową najemcy i jego dochody w odniesieniu do wysokości kosztów wynajęcia mieszkania. Proces można przeprowadzić zdalnie i bardzo szybko - nawet w kilka minut od momentu otrzymania linku przez potencjalnego najemcę. Taka ekspresowa weryfikacja, której efektem jest Certyfikat Najemcy, możliwa jest dzięki otwartej bankowości i jest zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych. Za pomocą simpl.rent  możliwe jest więc korzystanie z informacji, do których mają dostęp np. banki przy udzielaniu kredytów. Kiedyś gromadzenie takich informacji wymagało ostrożnego zadawania pytań, kilku rozmów, najlepiej profesjonalisty pytającego i weryfikującego ręcznie zaświadczenie o zatrudnieniu lub o zarobkach. Teraz jest to możliwe w kilku kliknięciach dzięki simpl.rent.

Dlaczego warto zaufać technologii?

Czy warto sprawdzać najemcę w bazach dłużników, pytać o historię spłacania kredytów i innych zobowiązań, potwierdzać tożsamość i prawdziwość dokumentów? Warto się w ten sposób zabezpieczać przed nieuczciwymi osobami i zapobiegać możliwym kłopotom z najemcami, którzy nie traktują swoich zobowiązań poważnie. Na pewno trzeba przeliczyć dotychczas poświęcony czas i koszty takich działań, bo przecież jeszcze kilka lat temu weryfikacja wymagała sporo czasu, opłat za dostęp do baz danych i umów z różnymi operatorami, a do tego profesjonalnej wiedzy, jeśli trzeba było się wczytywać w otrzymane raporty. Teraz jest to proste, tanie i wymaga jedynie skorzystania z intuicyjnej platformy online - simpl.rent - oraz oczywiście: dostępu do internetu.

Wciąż ważne są zasady ograniczonego zaufania i sprawdzania historii najemcy, a dzięki nowoczesnym narzędziom jest to dużo łatwiejsze. Simpl.rent to rozwiązanie, które daje każdemu wynajmującemu możliwość weryfikacji tożsamości i wiarygodności finansowej najemcy w bankach i bazach dłużników. Klasyczne metody weryfikacji tj. rozmowa i umiejętne zadawanie pytań, pozostają nadal świetnym uzupełnieniem nowoczesnych technologii.

 

Hanna Milewska - Wilk, simpl.rent.

Mediatorka, zarządca nieruchomości, analityk rynku najmu mieszkań, socjolog i filolog. Specjalista ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Obecnie doradca w simpl.rent, także w Radzie Programowej Habitat for Humanity Polska i Społecznych Agencji Najmu. Ekspertka Laboratorium Rynku Najmu przy ThinkCo.

X