0
  • Brak produktów w koszyku.

Hanna Milewska-Wilk, 05.12.2019 r.

W ostatni weekend listopada spotkali się Mieszkanicznicy z Polski i nie tylko, żeby posłuchać, porozmawiać i poznać innych inwestorów i wynajmujących, ich pomysły i dobre praktyki. Jak zwykle było bardzo głośno i intensywnie, i czasem trzeba było podejmować trudne decyzje co do wyboru sali i tematu. Co się działo?

Kongres rozpoczął się od wprowadzenia w aktualną działalność Stowarzyszenia poprowadzonego przez członków zarządu i liderów oddziałów lokalnych, były krótkie historie sukcesów naszych członków, wsparcia i dzielenia się pomysłami. Potem był nasz główny temat, coraz bardziej palący i dyskutowany, czyli co może zrobić wynajmujący, jeśli nie otrzymuje płatności od najemcy. O zasadach najmu można powiedzieć, że na pewno nie wszyscy dokładnie je znają, dlatego za pomocą systemu głosowania uczestnicy ? około 400 osób ? odpowiadali na kolejne postawione pytania: postępowanie legalne czy nielegalne? Było trochę zaskoczeń, słychać było krótkie dyskusje, ale mamy nadzieję, że uczestnicy naszego Kongresu, jeśli kiedykolwiek znajdą się w sytuacji problematycznej, poradzą sobie całkowicie legalnie i z zachowaniem wysokich standardów.

Kolejne sesje przebiegały równolegle w czterech salach, a wybór nie był prosty: bardzo wiele osób chciało uczestniczyć w panelach, gdzie prowadzący jedynie moderował dyskusję wszystkich uczestników na sali: jakie pytania można lub nawet trzeba zadawać potencjalnemu najemcy, jak zmienia się rynek najmu i ogólnie nieruchomości mieszkaniowych. Członkowie mają sporą wiedzę, a wymiana ich doświadczeń wymagała jedynie niewielkiej organizacji. Wielu zainteresowanych było na wykładach Artura Kaźmierczaka o wyborze modelu działania na rynku najmu i nie tylko, Grzegorz Grabowski i Marek Golec w ciekawej formie pokazywali jak wybrać odpowiednią formę prowadzenia działalności na rynku nieruchomości. Bardzo wiele osób przyciągnął Kacper Kaczmarek na temat prawa budowlanego,  a także wykład Pawła Preisnera o tym, jak zostać deweloperem. Szczegóły prowadzenia biznesu opartego na deweloperce przybliżył zainteresowanym również Jarosław Gulewski, który prowadzi autorskie warsztaty w tym temacie.

Widać było zmieniające się trendy nie tylko na panelu dyskusyjnym, ale i w postaci frekwencji na niektórych wykładach: bardzo spadła popularność najmu krótkoterminowego, a zyskują tematy zaawansowane: współpraca z konserwatorem zabytków, o czym wspominał Robert Kuliga, zaawansowane podatki omawiane przez Marcina Szymochę, nowe technologie przeszukiwania rynku u Pawła Czerwińskiego czy unikalne techniki negocjacyjne, które przybliżył słuchaczom Wojciech Woźniczka.  Ciekawe wykłady na temat nowych technologii mieli też partnerzy Kongresu, jak firma "Adradar" o wyszukiwaniu i  o porównywaniu ogłoszeń ? tego samego mieszkania w różnych źródłach, czy wykład przedstawiciela firmy "Crowdy" o możliwościach wspólnego inwestowania dzięki najnowszym rozwiązaniom. Nie zabrakło wykładu o kredycie hipotecznym, również dla bardziej zaawansowanych, prowadzonego przez doradców finansowych z  "Salomon Finance".

Coroczny kongres Mieszkaniczników pokazuje naszych członków i ten wycinek rynku najmu jak w soczewce. Widać profesjonalizację, ale i potrzebę powtarzania podstawowych zasad najmu. Znacząco traci na popularności wśród nowych osób najem krótkoterminowy, pojawiają się za to tematy dotyczące nisz i potrzeb konkretnych grup najemców. Przewija się zawsze temat wiedzy, niezbędnej do poruszania się na rynku nieruchomości i prowadzenia najmu czy to jako osoba fizyczna, czy w bardziej zorganizowany sposób. To wiedza pozwala wychodzić z trudnych sytuacji i oceniać okazje. Dziękujemy wszystkim, którzy na Kongresie tą wiedza się dzielili z innymi.

Oceń ten wpis
X