0
 • Brak produktów w koszyku.

Podejmując decyzje o zakupie nieruchomości na wynajem warto zastanowić się, jakie mieszkania najczęściej poszukiwane są przez najemców. Do myślenia może dać opublikowany na portalu Forbes.pl artykuł pod interesującym tytułem: "Niemal połowa najemców szuka 2-pokojowych mieszkań". Analizy portalu domy.pl wskazują, że obecnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe (45% zapytań) a zapytania o kawalerki pochodzą od (jedynie?) 27% wszystkich poszukujących mieszkań do wynajęcia.  Te analizy skłaniają do głębszego zastanowienia nad strategią inwestowania w kawalerki na wynajem. W powszechnej opinii kawalerka jest najlepszą i możliwie najłatwiej dostępną inwestycją, bo ... na rynku jest dużo ofert sprzedaży, bo ... są najtańsze spośród nieruchomości, bo ... są popularne, bo ... dają najlepszą stopę zwrotu, i w końcu bo ... "wszyscy tak robią"!  Wydawałoby się więc, że największa konkurencja jest wśród posiadaczy kawalerek właśnie, a przy tym to nie one cieszą się największym zainteresowaniem najemców!

Ale czy to rzeczywiście słuszne wnioski?

Artykuł mówi o analizie zapytań kierowanych przez najemców, ale nie wspomina nic o dostępnych na rynku ofertach najmu. Bowiem, gdy przejrzeć się ilościom ofert prezentowanych na tym samym portalu, to okaże się, że ofert mieszkań dwupokojowych jest około 44% spośród wszystkich wystawionych, a kawalerek raptem 12%! Co to może oznaczać w praktyce? Otóż na przykład to, że owszem, najemcy najczęściej poszukują mieszkań dwupokojowych, ale jednocześnie ofert tych mieszkań jest blisko czterokrotnie więcej niż ofert kawalerek! A przecież poszukujących mieszkań dwupokojowych jest jedynie niespełna dwukrotnie więcej niż tych poszukujących kawalerek! Innymi słowy - procentowo rzecz ujmując - najemcy poszukujący kawalerek na wynajem mają znacznie mniejszy wybór i bardziej muszą konkurować z innymi najemcami o ciekawsze oferty niż ci, który poszukują mieszkań dwupokojowych. Pokręcone? Premier Wielkiej Brytanii Beniamin Disraeli mawiał: są trzy rodzaje kłamstwa - zwykłe kłamstwo, okropne kłamstwo i statystyka. Może nie warto więc się przejmować takimi wyliczeniami?

Jakie są Wasze doświadczenia? Łatwiej wynająć jest kawalerkę czy mieszkanie dwupokojowe?

Więcej informacji

Oceń ten wpis
Komentarze
 • Kamil
  9 sierpnia 2013

  Z doswiadczenia wiem ze z kawalerka jak i mieszkaniem dwupokojowym nie ma problemu jesli chodzi o wynajem.

 • Zosia
  8 sierpnia 2013

  Jeśli ktoś inwestuje w mieszkania pod wynajem, to jedynym słusznym wyznacznikiem jest stopa zwrotu z inwestycji, a ta jest najwyższa dla kawalerek. Z doświadczenia widzę, że owszem najemcy szukają mieszkań 2 pokojowych ale w cenie kawalerek….

Komentarze wyłączone

X