• Brak produktów w koszyku.

Debata Przyciągnąć talenty – Warszawski rynek najmu

W środę 14 grudnia wieczorem odbyła się w Centrum Kreatywności na Targowej w Warszawie debata tematyczna – o potrzebach mieszkaniowych warszawiaków ogólnie, a w szczególności o rynku najmu mieszkań i jego możliwych połączeniach z najmem wspieranym przez gminę. Zaproszono również przedstawiciela Mieszkanicznika.

Cykl debat prowadzi Joanna Erbel – już w tej chwili specjalista TBS Praga Południe, a w tej dotyczącej najmu udział wzięli Maxymilian Mendel z Polskiego Stowarzyszenie Doradców Rynku Nieruchomości, Konstancja Święcicka z Instytutu Badań Strukturalnych, Piotr Kozłowski z firmy Snaab, i Hanna Milewska-Wilk jako przedstawiciel Stowarzyszenia Mieszkanicznik. Co ciekawe, nie było wielkiej różnicy zdań, co do stanu rynku najmu i oceny jego wielkości, jedynie niewielkie różnice w ocenach możliwych przyszłych konsekwencji pewnych zjawisk.

O czym rozmawiano? O stanie obecnym na rynku, o możliwościach rozwoju i przede wszystkim o współpracy z urzędami i instytucjami miejskimi. Wielkość warszawskiego rynku, szacowana na podstawie rozmów z zarządcami i sprzedawcami, również w odniesieniu do ilości ogłoszeń o mieszkaniach na wynajem w Warszawie, to 15-20% zasobu, czyli 135-180 tysięcy mieszkań. Wysokość czynszów i rosnącą popularność tańszego najmu na pokoje potwierdziła swoimi analizami możliwości finansowych gospodarstw domowych Konstancja Święcicka, a Piotr Kozłowski potwierdzał, że właściwie nie ma ograniczeń wzrostu jego firmy, oferującej właśnie najem na pokoje. Zgadzał się też z Hanną Milewską, że najem, szczególnie pokoi, jest traktowany jako rozwiązanie tymczasowe i nawet jeśli najemca ma propozycję umów na kilka lat, to woli krótsze, i dodatkowo z możliwością wypowiedzenia ich wcześniej.

Podniesiono też kwestię efektywności energetycznej mieszkań na wynajem – czy można jakoś to ocenić? Większość mieszkań jest rozproszona w zasobach spółdzielni i wspólnot, także są tak ocieplone, jak cały zasób. Jednak najmniej efektywne mieszkania najemcy już omijają – jeśli są w starszych budynkach, ogrzewane elektrycznie lub starymi piecami, to nie są atrakcyjna ofertą. Przedstawiciele urzędów deklarowali również, że zasób miejski będzie modernizowany i dostosowywany do obecnych wymogów.

Uwagi dotyczyły ułatwień w kontaktach z urzędami, czyli np. zgłaszania ilości osób zamieszkałych, lepszej współpracy ze wspólnotami, w ramach których są również mieszkania komunalne, pomocy prawnej nie tylko dla mieszkańców kamienic reprywatyzowanych, i przepływu informacji pomiędzy TBSami i innymi przedsięwzięciami miejskimi otwartymi dla większego grona zainteresowanych a rynkiem.

Czekamy, kiedy inne miasta zainteresują się swoim rynkiem mieszkań na wynajem, i na dokładniejsze dane o najmie i mieszkaniach zbierane przez instytucje publiczne.

Pełny zapis debaty, z pytaniami i załączonymi materiałami prezentowanymi przez prelegentów, umieszczony jest na stronie http://2030.um.warszawa.pl/2016/12/20/relacja-z-debaty-przyciagnac-talenty-warszawski-rynek-najmu/

X