0
  • Brak produktów w koszyku.
#razemzukraina

MIESZKANICZNIK SOLIDARNY Z UKRAINĄ!

Jak bezpiecznie pomagać?

Członkowie Stowarzyszenia Mieszkanicznik masowo włączają się w akcję niesienia humanitarnej pomocy naszym wschodnim sąsiadom.

 

Działania skupiają się w obszarach, które wynikają z konkretnych potrzeb ukraińskich uchodźców:

1/ pomoc finansowa i rzeczowa;

2/ organizacja transportu spod granicy do ośrodków dla uchodźców lub kwater prywatnych;

3/ udostępnianie pokoi/mieszkań w ramach najmu oraz na tymczasowy pobyt;

4/ wparcie merytoryczne w obszarze porad prawnych, pośrednictwa w załatwianiu formalności dotyczących pobytu w Polsce, tłumaczeń;

5/ udostępniania informacji o osobach i firmach oferujących konkretną pomoc.

KAŻDA POMOC JEST BEZCENNA!

 

Jako Stowarzyszenie rekomendujemy jednak, aby akcje pomocowe prowadzone były z największą ostrożnością i koniecznie za pośrednictwem dużych organizacji pozarządowych  wyspecjalizowanych w konkretnych działaniach i/lub powoływanych do tego celu komórek w strukturach samorządowych.

 

Opuściłeś/opuściłaś Ukrainę i potrzebujesz pomocy?
Chcesz wesprzeć uchodźców? Zapewnić schronienie lub inną pomoc?

Tu znajdziesz pomoc lub jej udzielisz bezpiecznie:  https://pomagamukrainie.gov.pl/

 

Spis organizacji pozarządowych wyspecjalizowanych w zbiórkach pieniężnych na bieżąco aktualizuje portal www.ngo.pl pod linkiem:

https://publicystyka.ngo.pl/badzmy-solidarni-z-ukraina

DLA WYNAJMUJĄCYCH:

Członkowie Stowarzyszenia Mieszkanicznik od lat wynajmują mieszkania na warunkach komercyjnych emigrantom z Ukrainy. Taki wynajem w kontekście prawnym niczym się nie różni od wynajmu naszym rodakom. Pamiętaj zatem o podpisaniu dobrej umowy najmu. Bezpłatna umowa najmu w języku polskim jest do pobrania tu: LINK  W umowie warto dodać zapis:

"Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy, jakie mogą powstać na tle jej obowiązywania lub wykonywania - rozstrzygane będą przez sądy polskie i wedle prawa polskiego" 

Należy pamiętać o ważnych szczegółach jak:

1/ dokładna identyfikacja najemcy,

Sprawdź, jakie dokumenty są obecnie wymagane dla przekroczenia granicy:

Ambasada Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej-  https://poland.mfa.gov.ua/pl

Ułatwienia dla Ukraińców uciekających do Polski (wymagane dokumenty): https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8366332,ukraina-polska-paszport-wiza-przewoz-dziecka-dokumenty.html

2/ aby cudzoziemiec mógł znaleźć pracę w Polsce musi mieć zameldowanie.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt czasowy nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla wynajmującego.

Zameldowanie obcokrajowca w wynajmowanym mieszkaniu nie daje mu żadnych praw do lokalu i wiąże się jedynie z wypełnieniem obowiązku prawno-administracyjnego. Zgodnie z art. 28 ustawy o ewidencji ludności „zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała”.

Do zameldowania wystarczy najemcy sama umowa najmu i jego oświadczenie, że planuje pozostać w wynajmowanym mieszkaniu przez jakiś okres lub na stałe.

 

Jeśli masz już doświadczenie z wynajmem komercyjnym dla emigrantów z Ukrainy i możesz udzielać porad dla osób, które pierwszy raz przyjmą najemców zza wschodniej granicy – zostaw informację w komentarzu pod tym artykułem w naszych mediach społecznościowych – gdzie i w jakim zakresie można się z Tobą konsultować.

 

Dobrym pomysłem przed rozpoczęciem wynajmu osobom z Ukrainy będzie konsultacja ze znajomym z Ukrainy, który przebywa w Polsce od dłuższego czasu. Rozpoznawajmy potrzeby naszych najemców ale również możliwości wywiązywania się z umowy najmu.

 

Pamiętajmy również, że w obecnej sytuacji nasi najemcy zza wschodniej granicy to osoby wymagające również pomocy w szerszym zakresie, obejmującym:

- poszukiwanie pracy,

- wskazywanie ośrodków pomocy medycznej, psychologicznej oraz placówek wspomagających życie codzienne (szkoły, przedszkola, świetlice pomocy społecznej itp. urzędy),

 

Przeczytaj też:
1. CO KAŻDY WYNAJMUJĄCY/UŻYCZAJĄCY MUSI WIEDZIEĆ NA CHWILĘ OBECNĄ
2. STOWARZYSZENIE MIESZKANICZNIK REKOMENDUJE

Badanie dotyczące udzielonej pomocy
w zakwaterowaniu uchodźców z Ukrainy 

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

DLA OSÓB PRYWATNYCH UDZIELAJĄCYCH SCHRONIENIA UCHODŹCOM:

Jeśli przyjmujesz gości z Ukrainy pod swój dach prywatnie i nie wiesz, czego się spodziewać, zajrzyj do poradnika:  link

Pamiętajmy również, że uchodźcy, który trafiają do Polski na pobyt tymczasowy na czas wojny, będą również potrzebowali dodatkowej pomocy, aby wrócić do swojego kraju.

DO PARTNERÓW I CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA:

Jeśli jesteś specjalistą w konkretnej dziedzinie, która może wesprzeć obywateli Ukrainy, napisz do nas na adres e-mail

DLA PARTNERÓW: partnerzy@mieszkanicznik.org.pl
DLA CZŁONKÓW: biuro@mieszkanicznik.org.pl

Informację opublikujemy na tej stronie oraz w naszych innych kanałach medialnych.

 Przydatne linki:

- 14 marca 2022 - "Z OSTATNIEJ CHWILI! W przyjętej ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadzono zapis w Art. 60a..."

- 11 marca 2022 - "INSTYTUCJA PREKARIUM, Jeśli udostępniasz lokal bezpłatnie i nie masz podpisanej umowy użyczenia, podpowiadamy, że w polskim prawie funkcjonuje instytucja zwana prekarium..."

POMAGAMY!

Kancelaria Prawna KANCLEX Sp. z o.o. nieodpłatnie pomaga w uzyskaniu odpowiednich dokumentów dla uchodźców oraz koordynuje tę akcję z zaprzyjaźnionymi notariuszami
kontakt@kanclex.pl

 

X