0
  • Brak produktów w koszyku.

8 ważnych porad dla najemców w czasach pandemii

 

Drodzy Mieszkanicznicy,

nie pozwólmy, aby strach okazał się bardziej zaraźliwy od wirusa i wyłączył nasze logiczne myślenie. Zalecamy spokój i skupienie się nad tym, co możemy zrobić, aby zminimalizować skutki obecnej sytuacji. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku i w najbliższym czasie powinniśmy się nastawić na szukanie rozwiązań, które pozwolą nam wszystkim - zarówno właścicielom, jak i najemcom - na przetrwanie i zaadoptowanie się do nowej rzeczywistości, a nie maksymalizację zysków. Działajmy spokojnie, rozważnie, bez chaotycznych decyzji i etycznie. Jednego możemy być pewni: pokonamy obecne wyzwania, a zdobyte po drodze doświadczenie pozwoli nam jeszcze skuteczniej działać i cywilizować rynek najmu w przyszłości!

Specjalnie dla Was - 8 najważniejszych porad od Mieszkanicznika - jak przetrwać ten trudny czas i prowadzić najem (lub przynajmniej próbować :))).

 

1. Najemca nie ma z czego opłacić czynszu lub nie chce go zapłacić, zasłaniając się obecną sytuacją.

Rekomendujemy, aby pierwszy kontakt inicjował najemca, a nie wynajmujący. Z najemcą utrzymujemy aktywny kontakt i monitorujemy sytuację na bieżąco, zachowując ustalenia zawarte w warunkach umowy. Jeżeli najemca ma problemy finansowe i prosi nas o obniżkę lub odroczenie czynszu, informujemy go o aktualnych i ogólnodostępnych opcjach pomocy np. rządowej dla pracowników.

Sami możemy także zaproponować kilka rozwiązań:
- wykorzystanie części kaucji jako uzupełnienie wpłaty za dany miesiąc,
- wymiana barterowa: usługa w zamian za zniżkę w czynszu,
- odroczenie płatności np. 50% czynszu na kolejne miesiące i harmonogram spłat, który rozpoczyna się, gdy najemca wróci do pracy.

W przypadku odroczenia płatności możemy dodatkowo wymagać od najemcy:
a) zorganizowanie poręczyciela do umowy,
b) podpisania weksla,
c) podpisania oświadczenia o uznaniu długu.

Jeżeli najemca chce obniżki opłat czynszowych nie zgadzamy się na to, tak długo jak to możliwe. W ekstremalnych przypadkach obniżamy czynsz do poziomu kosztów utrzymania nieruchomości.

Jeżeli na powyższe propozycje najemca się nie godzi, rozwiązujemy umowę za porozumieniem stron i się żegnamy.

 

2. Najemca poprosił o wcześniejsze zakończenie umowy najmu w związku z epidemią koronawirusa.

Niektórzy najemcy mogą prosić właścicieli o wcześniejsze zakończenie umowy najmu. Jako przyczynę mogą podawać zawieszenie studiów, odesłanie na przymusowy urlop itp.

Pomimo tego, iż zgodnie z prawem możesz starać się wyegzekwować warunki określone w umowie najmu i ubiegać się o czynsz za pozostały do zakończenia umowy okres, w związku z obecną sytuację rekomendujemy, aby rozważyć negocjacje, odroczenie lub umorzenie części lub całości zobowiązań najemcy. W ostateczności - zakończenie umowy najmu za porozumieniem stron.

 

3. Nie masz z czego spłacać raty kredytu hipotecznego.

W ramach tarczy antykryzysowej wspólnie z bankami uruchomiony został program wakacji kredytowych. Jest to oferta odroczenia na kilka miesięcy spłaty rat. Większość banków na swoich stronach internetowych zamieszcza szczegółowe informacje na ten temat i daje możliwość złożenia takiego wniosku przez internet. Zalecamy upewnienie się, że tego typu odroczenie nie będzie miało negatywnego wpływu na historię kredytową.

 

4. Mam nieruchomość w podnajmie i nie mam z czego zapłacić właścicielowi nieruchomości.

Zalecamy rozpoczęcie rozmów o niższym czynszu, czyli de facto podzielenie się kosztami. Oddanie kluczy zostawmy jako ostateczność.

 

5. Czy powinienem szukać nowych najemców w obecnej sytuacji?

W przypadku nieruchomości, które są albo wolne albo wkrótce będą wymagały ponownego wynajmu, zalecamy wstrzymanie się z poszukiwaniem nowych najemców w ciągu najbliższych 2-3 tygodni, aby zminimalizować konieczność dodatkowych kontaktów. Jeśli nieruchomość jest pusta i jesteśmy zmuszeni szukać obecnie nowych najemców, warto pomyśleć o nagraniu i udostępnianie w ogłoszeniu filmu, zamiast osobistego jej pokazywania.

Odbiór lokalu od wyprowadzającego się najemcy też możemy przeprowadzić bez bezpośredniego kontaktu, prosząc o pozostawienie kluczy np. w skrzynce pocztowej. Inspekcję i spisanie liczników dokonujemy już w pustym lokalu.

 

6. Czy pokazywać nieruchomości wynajęte?

Nie powinniśmy narażać obecnego najemcy na dodatkowe ryzyko. Dlatego przed umówieniem się na oglądanie z potencjalnym nowym najemcą należy bezwzględnie odczekać, aż nieruchomość będzie pusta.

 

7. Czy powinienem nadal przeprowadzać inspekcje nieruchomości i wizyty kontrolne?

Właściciele są nadal prawnie zobowiązani do utrzymania nieruchomości i zapewnienia przeprowadzenia niezbędnych napraw i inspekcji, ale należy zrównoważyć to z ryzykiem infekcji lub rozprzestrzeniania się wirusa. Zalecamy ograniczenie rutynowych napraw i inspekcji do minimum oraz wcześniejszy kontakt z najemcą, aby ustalić czy rzeczywiście naprawy są niezbędne.

Jeśli najemca poinformuje Cię, że znajduje się w stanie kwarantanny lub jest chory, powinieneś anulować wszelkie zaplanowane wizyty lub inspekcje i przełożyć termin na później. Informacja tego typu do najemcy powinna być udokumentowana.

 

8. Sprzątanie mieszkań na pokoje w trakcie epidemii koronawirusa

 

Jeśli oferujemy naszym najemcom usługę regularnego sprzątania części wspólnych mieszkań, należy upewnić się, że osoby które wykonują tego typu serwis mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci maseczek, przyłbic, rękawiczek i środków dezynfekujących.

Warto zaopatrzyć mieszkania w dodatkowe środki dezynfekujące. Można też informować najemców, że tego typu zabezpieczenia zostają wprowadzone, a także kiedy dokładnie nieruchomość będzie sprzątana, aby zminimalizować kontakt z najemcami.

Jeśli otrzymasz sygnał, że najemcy nie życzą sobie sprzątania z powodu obecnej sytuacji lub sami przechodzą kwarantannę, należy wstrzymać czasowo serwis. Można również uzgodnić z nimi, że sami będą sprzątać, oferując np. czasowe obniżenie czynszu o koszt sprzątania.

 

X