• Brak produktów w koszyku.

Mieszkanicznicy regionu Pomorskiego

W ostatnią niedzielę odbyło się kolejne spotkanie pomorskich Mieszkaniczników. Gościliśmy na nim Prezesa naszego stowarzyszenia Sławka Muturi, który jest w trakcie podróży po Polsce, związanej z promocją nowo wydanej książki "Pomysł do wynajęcia".

Ważnym punktem spotkania było przekazanie informacji o zbliżającym się II Ogólnopolskim Kongresie Mieszkaniczników, który odbędzie się w Łodzi 06.10.2012 o godz. 10:00. Ze szczegółami Kongresu zapoznacie się na www.mieszkanicznik.org.pl. Gorąco zachęcam do udziału w tym wydarzeniu!!! Kolejne spotkanie w Sopocie w listopadzie.

 

Gościem honorowym wrześniowego spotkania pomorskich Mieszkaniczników był pomysłodawca i Prezes stowarzyszenia - Sławek Muturi. Jak zwykle przyszedł przygotowany i zaopatrzony w podstawowy towar deficytowy – nową książkę napisaną przez członków stowarzyszenia Mieszkanicznik - „Pomysł do wynajęcia”, której egzemplarze rozeszły się jak świeże bułeczki.

Wielu obecnych przybliżyło swoje związki z nieruchomościami na wynajem:

Kasia jest z Gdańska, wynajmuje 7 pokoi osobom studiującym a swoje mieszkanie na krótkie terminy. Wynajmuje domek letniskowy swoich rodziców, piwnicę i garaż. Zajmuje się zawodowo doradzaniem znajomym i rodzinie w sprawach najmu. Chciałaby dowiedzieć się więcej szczegółów o kongresie.

Wioletta – mieszka w Żukowie. Będą mieli z mężem do wynajęcia za jakieś 4 miesiące około 1000m2 powierzchni (mieszkania, biura itd.) Kupiła rok temu pierwszą książkę Sławka a niedawno drugą. Weszła na stronę fridomii, dowiedziała się o spotkaniu i tak oto jest. Jako, że dopiero zaczyna chce zadać całą masę pytań na temat wszystkich. Zawodowo zajmuje się sprzedażą pokryć dachowych.

Jacek – mieszka w Gdańsku. Zawodowo wynajmuje 3 lokale użytkowe na warsztaty samochodowe. Negocjuje właśnie umowę na zakup pierwszego mieszkania na wynajem. Startuje niedługo z budową 3 biur. Zainteresowany jest mocno samorozwojem. W wolnym czasie uprawia sporty.

Mirek – mieszka w Baninie. Inwestycje lokalizuje w Gdańsku. Wybudował dom z kilkoma lokalami mieszkalnymi i lokalem usługowym. Wynajmuje 3 mieszkaniami na Chełmie. Pieniądze z najmu idą na spłatę kredytu hipotecznego w CHF. Zawodowo jest dyrektorem handlowym w trójmiejskiej firmie zajmującej się handlem materiałami i narzędziami spawalniczymi. Dalsze plany będzie snuł po ustabilizowaniu się rynku walutowo-nieruchomościowego. Na dziś chciałby usłyszeć więcej o książce i dowiedzieć się czegoś o kongresie.

Michał – mieszka w Wejherowie. Szukał sposobu na szybszą emeryturę. W zeszłym roku trafił na stronę fridomii. Zachęcony informacjami na blogu przeznaczył część pieniędzy na budowę domu na zakup mieszkania na wynajem. W chwili obecnej posiada 2 mieszkania. Ma pytania odnośnie budynków wielofunkcyjnych. Kładzie nacisk na negocjacje podczas zakupów.

Juliusz – Mieszka w Gdańsku. Wynajmuje mieszkanie w Katowicach i w Gdańsku.

Paweł – Pierwszy Sekretarz. Do momentu kiedy nie będzie miał dostatecznej ilości gotówki ma zamiar przychodzić na spotkania dla panującej na nich atmosferze sukcesu.

Prezentacja dotychczasowych osiągnięć stowarzyszenia:

Liczymy moment powstania stowarzyszenia od kongresu otwarcia. Stowarzyszenie zarejestrowało się oficjalnie w lutym tego roku. Ogólna idea była taka, że polski rynek najmu detalicznego jest znacznie mniej rozwinięty niż ten dla lokali usługowych. Jest około 650 tys. właścicieli mieszkań na wynajem i „każdy sobie rzekę skrobie”.

Mieszkanicznik może być alternatywą dla takiego pędu do zadłużania się, brania kredytów na zakup własnego mieszkania.

Kongresy otwarcia odbywały się od kwietnia (Gdańsk był pierwszy) w większych miastach Polski.

Kiedy osiągnięta zostanie masa krytyczna osób stosujących pewne standardy, zostaną one przyjęte przez szerszą grupę osób.

Udało się nawet otworzyć oddział Mieszkanicznika w Londynie. Jest to wspaniała sprawa ponieważ pozwala przeniknąć pozytywnym standardom najmu z zagranicy na polski grunt. W końcu jeśli ktoś widzi dobre standardy zachodnie i nie może ich stosować w Polsce, to w jego własnym interesie jest szerzyć dobre praktyki.

Sławek w wielu miastach, w których był (Toruń Szczecin Bydgoszcz…) spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony dziennikarzy i redaktorów. Nie spotkał się nigdy z sytuacją, żeby mu dziennikarz powiedział „a co mi Pan glowę pierdolami zawracasz” W niektórych momentach owi dziennikarze i redaktorzy przejawiają większe zainteresowanie niż sami mieszkanicznicy.

Udało się też zorganizować spotkania z 8 bankami w Polsce celem ustalenia pewnych dodatkowych produktów finansowych specjalnie dla właścicieli mieszkań na wynajem. Stowarzyszenie stara się uświadomić bankom, że potrzeby właścicieli mieszkań na wynajem mają inne potrzeby. Jest to jednak droga pod górkę. Banki wydają się nie być w stanie pojąć tego faktu. Próbują mieszkaniczników dopasować do produktów a nie produkty do mieszkaniczników. Po kongresie w Łodzi, Sławek powróci do rozmów z Bankami, które przerwał ze względu na tourne po Polsce. W tym względzie też warto się zrzeszać, bo będziemy wtedy bardziej atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Podatek katastralny

Raczej nie ma opcji, żeby ten podatek nie wszedł. Wprowadzą go na pewno. Ale koszty tego poczują nie mieszkanicznicy tylko najemcy. Stowarzyszenie przygotowuje na tę okoliczność umowy podobne do tych które są już na rynku nieruchomości komercyjnych. Chodzi o zapis, że w razie wprowadzenia podatku katastralnego ceny najmu ulegną podniesieniu. Przecież nie możemy sami tego płacić, bo nikt nie jest świętym mikołajem i nikt sam sobie od ust odbierał nie będzie.

Patrząc na to z innej strony. Jeśli taki podatek zmusi wiele osób do sprzedania mieszkań i znalezienia tańszych to będzie to wspaniała okazja inwestycyjna.

Ciekawe inicjatywy

Bank spółdzielczy – skoro banki nie chcą stworzyć dla nas produktów, to czemu sami nie możemy sobie go zrobić?

Kluby inwestycyjne – kilku mieszkaniczników może się przecież zrzeszyć, żeby zakupić np. kamienicę.

Forum na stronie mieszkanicznika – jeszcze się nie pojawiło.

Kongres

Odbedzie się w Łodzi 6 październik (sobota). Kongres będzie podzielony na 2 częśći. Poruszona zostanie szerzej kwestia osiągnięć. Będą 3 sesje warsztatow tematycznych. W każdej Zn ich będzie można wybrać 4 warsztaty. Będzie mowa o strategiach inwestowania, kwestie związane z finansowaniem, kwestie związane z selekcja najemców, podatkami, najmem okazjonalnym, umowami najmu.

Będzie możliwość zostania na noc tudzież integracji w nieco luźniejszej atmosferze.

Trwają też rozmowy z pośrednikami kredytowymi itd. aby zorganizować mini-targi dla mieszkaniczników.

Na kongresie organizatorzy chcą przeprowadzić ankietyzację, z której wyciągnięte zostaną pewne newsy dla mediów.

Działalność edukacyjna

Dawajmy znać znajomym i osobom potencjalnie zainteresowanym o tym co się dzieje w mieszkaniczniku. Informujmy o jego istnieniu w ogóle. Informujmy o pojawiających się artykułach w prasie, czy wywiadach w TV.

Jest sobie kamienica gdzie są 4 mieszkania własnościowe. Jeśli ja je wszystkie 4 kupię to czy kamienica, jako taka jest moja?

TAK. Bo korytarze to własność wspólna właścicieli mieszkań. Podobnie z ziemią.

W tych umowach, co są na stronie Mzuri nie ma aneksów. Jak zrobić aneks?

Aneks w wydaniu mieszkanicznika to tylko „zgodnie z art. Takim a takim umowa zostaje przedłużona a zgodnie z takim a takim cena ulega podniesieniu”

Czy Mzuri planuje mieć oddział w małym trójmieście kaszubskim?

Na razie nie. Skala przedsięwzięcia samym w Gdańsku nie utrzymuje nawet osoby kierującej pomorskim oddziałem Mzuri.

Ciekawy sposób poszukiwania mieszkań

Jacek wrzuca ulotki do skrzynek w blokach, które go interesują, ze kupi mieszkanie. W ten sposób kontaktuje potencjalnych sprzedających bezpośrednio z sobą.

W warszawie jest ktoś, kto specjalizuje się w lokalach pod salony sukien ślubnych

Pomysł wygląda tak. W jakiejś okolicy zasadniczo jest kilka salonów, po czym w promieniu kilometra nie ma nic a potem znów. Omawiany kolega jeździ po mieście i szuka ciekawych lokalizacji na taki salon. Z reguły w takim miejscu są sklepy spożywcze. Czeka zatem aż w okolicy zostanie otwarta biedronka czy lidly czy Tesco i owy sklep spożywczy zacznie bankrutować. Wtedy go wykupuje i wynajmuje na salon sukien ślubnych.

Sławek odbył wiele rozmów i widzi na ich podstawie, że osoby odnoszące sukces to te które mają bardzo wąską specjalizację. Wiedzą co to kwiaciarnia, salon ślubny, bank itd.

Jak wygląda selekcja najemców w przypadku studentów?

Każdy kto ma mieszkać w danym mieszkaniu musi podpisać umowę, podać namiary na bliskie osoby itd. Jeśli studenci nie pracują, to wymaga się, aby umowę podpisał przynajmniej jeden rodzic o odpowiednich dochodach. Z zasady taki pojedynczy rodzic nie chce podpisywać umowy w imieniu swojego dziecka i iluś obcych osób więc sami dzwonią do reszty rodziców, żeby podpisali. Czasem rodzice musieliby jechać z daleka, żeby to podpisać, ale jeśli wpłacili opłatę rezerwacyjną, to mogą przy okazji pomocy córce czy synowi (przewiezienie mebli itd.) podpisać taką umowę.

A czym się różni najem firmie od najmu osobie prywatnej?

Firmy same przychodzą do Mzuri z prośba o wynajęcie bo wiedzą, że zarządzane są profesjonalnie. W takim wypadku nie ma selekcji najemców, ale Mzuri przygląda się firmie (prosi ją np. o pit).

X