0
  • Brak produktów w koszyku.

Hanna Milewska-Wilk
Jesteśmy w głównym peletonie. Wszędzie rozwijają się nowe podejścia i pomysły na wykorzystanie nowych technologii i ułatwienie sobie życia w nieruchomościach, ale Polacy wyjątkowo chętnie korzystają i adaptują się do tych nowinek. I oczywiście sami je projektują i tworzą. Gdzie są ciekawostki i możliwości?
Na sali jednego z najnowocześniejszych wieżowców w Polsce, patrząc na miasto z 38 piętra, spotkało się około 100 osób. Dla części nowym kontekstem rozmów był język - prawie całość odbywała się po angielsku, sporo kuluarowych rozmów również ze względu na zagranicznych gości. Większość prelegentów była jednak z Polski, było też co najmniej kilka rozwiązań, którymi możemy się chwalić za granicami lub które już zdobywają inne rynki. Podział tematyczny był zaznaczony, ale też sporo tematów przewijało się przez kolejne dyskusje i prezentacje.
Główne motywy: technologia wymaga nakładów finansowych. Szybciej i łatwiej jest zastosować zaawansowane rozwiązania w budynkach biurowych i użytkowych niż w mieszkalnych, gdzie dodatkowym problemem może być potem rozproszona własność. Ale ze względu na mieszanie się funkcji (np. użytkowe partery i hale garażowe w blokach mieszkalnych) coraz więcej nowinek przechodzi z budynków użytkowych do mieszkalnych. Trzeba jedynie dostosowywać rozwiązania do użytkowników budynku, żeby dla nich korzystanie i efekty podnosiły komfort, a nie utrudniały funkcjonowanie.
Ekonomia współdzielenia jako tytuł jednego z paneli (z udziałem Mieszkanicznika) również przewijała się przez różne wystąpienia. Coraz częściej chcemy korzystać z gotowych rozwiązań, obniżać koszty, mieć udział w sukcesie dużych projektów budowlanych poprzez zainwestowanie choćby niewielkiej kwoty. Zaawansowane zarządzanie i dostęp do informacji zapewniają nowe technologie, w tym również blockchain.
Zmiany w planach: trzeba pamiętać, że sposób korzystania z budynków zaplanowanych na kilkadziesiąt lat po kilkunastu może się znacznie zmieniać. Nieruchomości jako bardzo tradycyjna i stabilna dziedzina gospodarki zmieniają się powoli i nie zawsze są otwarte na nowinki, ale te rozwiązania wchodzą razem z ludźmi do budynków, czasem wyprzedzając znacznie regulacje prawne. Optymalizacja procesów, wykorzystania powierzchni, kosztów, to również dobre argumenty dla inwestorów.
To było bardzo ciekawe i inspirujące pokazanie nieruchomości pod zupełnie innym kątem. Znów jednak, jak i w innych spotkaniach, powraca ten sam motyw: nieruchomości to ludzie, a ludzie robią czasem nieprzewidywalne, ale i niesamowite rzeczy.
Poniżej krótkie notatki "bieżące", mogą nie oddawać dokładnie całej dyskusji, ale jako punkt odniesienia są interesujące.

  1. Rozwiązania projektowane pod lokalne wymagania prawne, proceduralne i techniczne, ale bardzo nowoczesne. Mzuri i CRM firmy do obsługi najmu. Aplikacja do współdzielenia miejsc parkingowych w hali garażowej budynku mieszkalnego:).
  2. Morizon: cyfryzacja agencji nieruchomości: nadążamy, trendy przenoszą się błyskawicznie, polski problem to zbieranie i odpowiadanie na zgłoszenia. Boty
  3. Blockchain: pozyskiwanie finansowania nieruchomości od osób fizycznych, rozproszonych po całym świecie. Możliwość kupna kawałeczka wspaniałego biurowca, portu, innej nieruchomości przynoszącej przychód i mającej rosnącą wartość.
  4. PropTech in Residential: rozwiązania polskie testowane za granicą, Roomhero czyli wyposażenie pokoi, PZFD i coraz bardziej zaawansowane techniki sprzedaży, olicznikowanie i oczujnikowanie mieszkań, ale uwaga: na wynajem. Tędy płyną pieniądze i wchodzą do mieszkaniówki zaawansowane technologie
  5. Ekonomia współdzielenia: biura (coworking), elastyczny najem średnioterminowy mieszkań, mieszkanie jako usługa podobnie jak w przypadku gotowych rozwiązań biurowych. Mobilność, zarówno w pracy, jak i w zamieszkaniu, efekt zmian w sposobie zatrudniania pracowników (projektowe, zdalne) i niechęci do długoterminowych zobowiązań (hipoteki, umowy na biura). Flatio.
  6. Adam Sobczak: Nawet może już rozmawiać, więc coraz więcej automatyzacji, boty i wyszukiwanie wg preferencji, analiza dużych zbiorów danych, optymalizacja wykorzystania budynków, analiza zachowań i interakcji
  7. Konkurencja na rynku przestrzeni biurowej: elastyczność, możliwości szybkiej zmiany, atrakcje dla pracowników.
  8. Smart buildings: Spark Skanskiej i wyzwania z elektroniczną recepcją, technologia w służbie, nie narzucona, ułatwiająca, a nie wymagająca ciągłych poprawek i interwencji ?ręcznych?. Nowe regulacje (RODO) to czasem wyzwanie dla wprowadzonych już rozwiązań technologicznych (elektroniczna recepcja)
  9. Budynki ekologiczne - warto? Wyważenie potencjalnych oszczędności i koniecznych nakładów, zmiana w postrzeganiu przez klientów kupujących mieszkania w takich budynkach, oczywistość w biurowcach (certyfikaty jakości powierzchni).
  10. Design thinking - jak zaplanować ścieżkę doświadczenia klienta w budynku? Jak sterować wrażeniami, skojarzeniami, sposobem korzystania?
  11. Inwestorzy o rozwiązaniach inteligentnych: ograniczenia w stosowaniu przez sektor państwowy i samorządowy (przetargowe),
Oceń ten wpis
X