0
  • Brak produktów w koszyku.

Zobacz nasz film „Jak skutecznie pobrać kaucję?” i przeczytaj artykuł.
Kaucja przy umowie najmu długoterminowego nie jest obowiązkowa, ale powszechnie
stosowana przez wynajmujących jako podstawowe zabezpieczenie roszczeń.

Co więcej, jest ona jednym z najbardziej skutecznych zabezpieczeń, ponieważ pieniądze na pokrycie ewentualnych szkód i niezapłaconych czynszów, trafiają bezpośrednio do właściciela. Z tego powodu kluczowe jest, aby prawidłowo ustalić jej wysokość
i skutecznie ją pobrać. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu jako firmy zarządzającej najmem wypracowaliśmy 3 żelazne zasady, których bezwzględnie przestrzegamy każdorazowo podczas pobierania kaucji.   

  1. Kaucja powinna zostać ustalona i sprecyzowana w umowie najmu.Ustalenie jej wysokości po podpisaniu umowy najmu jest możliwe tylko za zgodą najemcy. Dlatego warto pamiętać o poruszeniu tematu kaucji już na samym początku negocjacji z najemcą, a następnie o dodaniu stosownego zapisu w umowie najmu.
  2. W każdym przypadku wysokość kaucji powinna być dostosowana indywidualnie do najemcy. 

    Za niska kaucja nie zabezpieczy roszczeń, za wysoka odstraszy potencjalnych najemców. Ustawa o ochronie praw lokatorów określa maksymalną wysokość kaucji na 12-krotność czynszu dla zwykłych umów najmu i 6-ciokrotność dla umów najmu okazjonalnego i instytucjonalnego. Zwykle pobiera się
    miesięczny czynsz jako kaucję, ale warto przeanalizować ryzyko jakie niesie ze sobą dany najemca, np. osoba niemieszkająca na stałe w Polsce czy posiadająca zwierzę i zmodyfikować wysokość kaucji przy każdej umowie.
  3. Zdecydowanie najlepszą praktyką jest wpłata kaucji w całości przed wydaniem lokalu najemcy.Wynajmujący może dowolnie ustalić, jak najemca ma wpłacić kaucję. Może to być wpłata na konto lub przekazanie ustalonej kwoty w gotówce. Nie radzimy zgadzać się na wpłaty ratalne. Z naszego doświadczenia kaucja na raty = tarapaty! 

PARTNER STOWARZYSZENIA MIESZKANICZNIK
Autor  Anna Kloc-Grybel - SimProperty -

X